Staranna selekcja i odpowiednia dywersyfikacja, to hasła znane niemal każdemu inwestorowi, jednak w obecnej sytuacji, analitycy PDM podkreślają ich kluczowe znaczenie.  Prawdopodobne kolejne podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych oraz obawy związane z wojną handlową nie poprawiają sentymentu inwestorów do mniejszych spółek, czego efektem są opływy z krajowych funduszy akcyjnych. Zdaniem ekspertów stanowi to kluczowe zagrożenia dla warszawskiego parkietu.

„Odpływy z funduszy powodują konieczność utrzymania wysokich zasobów gotówkowych i sprzedaży mniej płynnych walorów co skutkuje istotną presją dla notowań spółek i stóp zwrotu samych funduszy, kreując swoiste błędne koło z inwestorami w roli głównej.” – czytamy w raporcie

Kluczowe założenia pozostają więc niezmienne, tak samo jak kształt przygotowywanego portfela. A ten, mimo dobrej kondycji WIG w lipcu, nie poradził sobie w ubiegłym miesiącu najlepiej. W zestawieniu zabrakło bowiem największych spółek, których dobra postawa wywindowała lipcowy wynik indeksu. I chociaż spadkowych pozycji było w portfelu więcej, uwagę przykuwają stopy zwrotu tych udanych inwestycji.

Akcje EMT (ELEMENTAL) oraz ULG (ULTGAMES) osiągnęły w lipcu wyniki na poziomie odpowiednio +57,5% oraz +43,5%. Co więcej, obie spółki pozostają w portfelu PDM, a analitycy liczą na dalsze wzrosty ich notowań.

„Dobra pozycja gotówkowa (PLN 16.7m po IQ '18) i atrakcyjna wskaźnikowo wycena (7.3 C/Z i 4.0 EV/EBITDA '18). ETL zostaje w portfelu jako długoterminowa pozycja z wysokim DY (szacujemy 10.5% DY '19)” – wyjaśniają

Również Ultimate Games jest ich zdaniem w dalszym ciągu atrakcyjnie wyceniania i ma przed sobą obiecujące perspektywy. Zgodnie z przedstawionymi szacunkami, spółka ma w 2019 r. wygenerować 7,9 mln zł przychodów oraz zysk netto równy 2,5 mln zł. Same akcje też mają przed sobą jeszcze miejsce do wzrostów, w rekomendacji z 21 czerwca analitycy PDM wycenili je bowiem na 12,92 zł.

Eksperci obstają jednak i przy tych mniej udanych inwestycjach i liczą, że po słabym lipcu, kolejne miesiące przyniosą odbicie. Jak w przypadku akcji IST (INFOSCAN), które w ubiegłym miesiącu traciły ponad -19%.

„Gramy pod pozytywną decyzję amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) odnośnie certyfikacji urządzenia MEDRecorder. W czerwcu spółka podpisała umowę dot. sprzedaży badań diagnostyki bezdechu sennego w Azji Południowo-Wschodniej (ok. 9.500 badań w ciągu 4 lat). Spółka planuje sfinansowanie ekspansji w Stanach Zjednoczonych poprzez środki pozyskane z emisji obligacji (zatwierdzony program na sumę PLN 8m).” – uzasadniają

Już niemal tradycyjnie, dobrze poradziła sobie część portfela mająca zarabiać na spadkach. Analitycy trafnie przewidzieli wyprzedaż na EUR (EUROCASH), GRN (GRODNO), CIG (CIGAMES), a stopy zwrotu osiągnięte na dwóch pierwszych z wymienionych spółek to 14,8% i 15,1%. Jednocześnie zespół PDM nie liczy na zmianę trendu na akcjach tych przedsiębiorstw i przewiduje dalsze spadki. W sierpniu słabiej zachować mają się również notowania ACT (ACTION) i BRA (BRASTER).