Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Tauron uruchomił drugą ścianę wydobywczą w kopalni Brzeszcze

Udostępnij

Tauron Polska Energia uruchomił drugą ścianę w Zakładzie Górniczym Brzeszcze, należącym do spółki Nowe Brzeszcze Grupa Tauron, podała spółka.

Podstawowe parametry ściany to 5 tys. ton na dobę wydobycia i zasoby węgla szacowane na 400 tys. ton. Ściana zazbrojona została sekcjami obudowy zmechanizowanej pozyskanymi z ZG Sobieski, należącego do obszaru Wydobycie Grupy TPE (TAURONPE).

"Uruchomienie kolejnej ściany w Brzeszczach to konsekwentna realizacja naszych planów biznesowych. Inwestycja powinna z jednej strony podnieść efektywność kopalni i doprowadzić ją do rentowności już w 2017 roku, a z drugiej - zapewnić Tauronowi dostęp do węgla kamiennego o pożądanych przez nasze moce wytwórcze parametrach" - powiedział prezes Tauron Wydobycie Zdzisław Filip, cytowany w komunikacie.

Tauron zakłada, że dzięki nabyciu kopalni Brzeszcze oraz późniejszym inwestycjom zakłady wydobywcze należące do grupy będą mogły pokrywały nawet 70% zapotrzebowania na paliwo jednostek wytwórczych skupionych w holdingu.

"Biorąc pod uwagę sytuację rynkową, wyjątkowo niskie ceny węgla kamiennego na rynkach krajowych i w portach ARA, trzeba zaznaczyć, że zakłady wydobywcze Taurona radzą sobie w tej rzeczywistości nie najgorzej. Stawiamy na dostosowanie produkcji naszych sortymentów do oczekiwań odbiorców" - dodał Filip.

W kwietniu br. oddano do użytku pierwszą ścianę wydobywczą ZG Brzeszcze w nowych strukturach. Planowane do wydobycia z niej zasoby węgla wynoszą 643 tys. ton. Jej zdolność produkcyjna szacowana jest na poziomie około 4 tys. ton węgla handlowego na dobę.

W holdingu prowadzone są działania, które doprowadzą do włączenia ZG Brzeszcze w struktury Tauron Wydobycie, do którego należą już kopalnia Janina w Libiążu oraz Sobieski w Jaworznie.

W grudniu ub.r. Nowe Brzeszcze Grupa Tauron Sp. z o.o. oraz Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. (SRK) zawarły umowę sprzedaży oznaczonej części Zakładu Górniczego w Brzeszczach jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa za 1 zł.

Tauron Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Jest notowana na GPW od 2010 r. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Pozostałe wiadomości

CI Games przesuwa premierę Lords of the Fallen II na 2027 r.

CIG (CIGAMES) poinformowała o zmianie planowanego terminu wydania Lords of the Fallen II. Nowa data premiery to I kw. 2027 r. Pierwotnie gra miała ukazać się jesienią 2026 r. Spółka...

2026-06-23, 21:06

Bloober Team już zarabia na Cronosie

Najdroższa i najbardziej ambitna produkcja własna BLO (BLOOBER), CRONOS: The New Dawn zrealizowała najważniejszy z biznesowych kamieni milowych. Od dziś każda złotówka zarobiona na...

2026-06-23, 16:26

Elektrotim wygrał przetarg na modernizację stacji elektroenergetycznej w Słomnikach

ELT (ELEKTROTI) poinformował 23.06.2026 r. o wyborze jego oferty jako najkorzystniejszej w postępowaniu prowadzonym przez TAURON Dystrybucja S.A. Przedmiotem zamówienia jest wykonanie zadania...

2026-06-23, 14:50

Adam Białachowski, B-Act: Ukraina pozostanie największym placem budowy w Europie na wiele lat

BAC (BACT), notowana na rynku NewConnect spółka inżynieryjno-konsultingowa, publikuje raport poświęcony rynkowi budowlano-inżynieryjnemu Ukrainy w piątym roku wojny. Z analizy wynika, że...

2026-06-23, 14:16
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus