Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Grupa Azoty: Wzrost cen węgla nie zagraża projektowi bloku energetycznego w Puławach

Wojciech Wardacki
Wojciech Wardacki
Udostępnij

Wzrost cen węgla został uwzględniony w procesie decyzyjnym dotyczącym budowy bloku energetycznego w Grupie Azoty Zakłady Azotowe Puławy (ZAP (PULAWY)) i na dziś nie ma zagrożenia dla kontynuacji tej inwestycji, poinformował prezes ATT (GRUPAAZOTY) Wojciech Wardacki. 

"Decydując się na budowę bloku węglowego w Puławach wiedzieliśmy o ryzykach i stale monitorujemy sytuację rynkową. Wzrost ceny węgla był przez nas przewidziany w procesie decyzyjnym i na dziś nie ma zagrożenia dla kontynuacji tej inwestycji" - powiedział Wardacki podczas konferencji prasowej.

W ub. tygodniu ZA Puławy poinformowały, że postępowanie przetargowe na budowę nowego bloku energetycznego przebiega zgodnie z przyjętym harmonogramem i zakończy się w czwartym kwartale 2018 r. W drugiej fazie postępowania bierze udział siedem firm i konsorcjów.

Jak wówczas przypomniano, nowy blok energetyczny na węgiel kamienny o mocy 100 MWe będzie wybudowany na terenie zakładowej elektrociepłowni. Rozpoczęcie inwestycji planowane jest na grudzień 2018 r., a jej zakończenie na IV kwartał 2021 r. Regularna eksploatacja nowego bloku rozpocznie się do końca 2021 r. Jej wartość opiewa na około 890 mln zł. Realizowana w Puławach budowa nowego bloku energetycznego to największa inwestycja energetyczna w regionie lubelskim oraz w całej Grupie Azoty.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus