Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Amica zakłada niższe inwestycje w kolejnych latach, dywidenda może rosnąć

Udostępnij

AMC (AMICA) planuje obniżanie nakładów inwestycyjnych w kolejnych latach, co może m.in. przełożyć się na wyższą dywidendę, wynika z wypowiedzi wiceprezesa Wojciecha Kocikowskiego.

"Zgodnie z planem realizujemy nakłady inwestycyjne w Specjalnej Strefie Ekonomicznej, chcielibyśmy, żeby w tym roku całą tę rundę podatkową pokazać w naszych wynikach. Na razie 9 mln zł pokazaliśmy w II kw., zostało nam jeszcze ok. 15 mln zł. To się wiąże z tym, że musimy nakłady w strefie, w tzw. II zezwoleniu, osiągnąć do poziomu 180 mln zł, co oznacza z kolei, że w tym roku capex może przekroczyć nawet 80 mln zł. Mam nadzieję, że to taki ostatni rok istotnych nakładów inwestycyjnych. W przyszłych latach, poza być może zwiększaniem mocy produkcyjnych, nie planujemy dużych projektów, więc te nakłady powinny się stabilizować na niższych poziomach" - powiedział Kocikowski podczas konferencji prasowej.

Pytany o poziom capeksu na 2019 r. wiceprezes mówił:

"Bazowym poziomem jest tegoroczny poziom, czyli ok. 80 mln zł, ja bym chciał, żeby to było mniej. W najbliższych tygodniach będziemy konstruować budżet. Jest parę pomysłów związanych z automatyzacją produkcji, będziemy liczyć, czy to ma sens. Gdybyśmy tego nie robili, to nakłady odtworzeniowe, zbliżające się do amortyzacji to jest poziom capeksu na najbliższe lata" - wyjaśnił.

"Chcielibyśmy tę politykę [dywidendy] kontynuować. Jeśli nie będziemy mieć dużych planów inwestycji, a na to się nie zanosi, to pewnie w kolejnych latach podtrzymamy tę tradycję wypłaty" - mówił dalej Kocikowski.

Pytany, czy payout może rosnąć ze względu na niższe inwestycje, powiedział "myślę, że tak. Natomiast nie będzie tak, że cały zysk będziemy przeznaczać na dywidendę, bo chcemy mieć przestrzeń na ewentualne akwizycje. Natomiast by to zamiast 3 zł było 4 czy 5 zł - to można sobie wyobrazić" - podsumował.

W czerwcu br. akcjonariusze Amiki zdecydowali o przeznaczeniu 23,33 mln zł z zysku netto na dywidendę, co oznacza wypłatę w wysokości 3 zł na akcję.

Amica jest producentem sprzętu AGD, notowanym na warszawskiej giełdzie od 1997 r.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Pozostałe wiadomości

Liftero osiągnął kamień milowy w projekcie napędu satelitarnego dla ESA

Liftero, polski producent technologii napędowych do misji kosmicznych, ukończył etap TRR (ang. Test Readiness Review) w projekcie HIPSTER realizowanym na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej...

2026-06-26, 15:13

AB uplasowała obligacje o wartości 110 mln zł

Największy w regionie CEE dystrybutor IT i elektroniki użytkowej ABE (ABPL) uplasował 4-letnie niezabezpieczone obligacje o wartości 110 mln zł przy oprocentowaniu WIBOR 6M + 160 pkt....

2026-06-26, 12:16

Unimot wchodzi w technologie napędowe dla lotnictwa i obronności

UNT (UNIMOT), PZL Defence (spółka z Grupy Unimot) oraz ukraińska spółka JSC „Ivchenko-Progress” podpisały memorandum o współpracy w zakresie rozwoju, produkcji i komercjalizacji...

2026-06-26, 11:34

Dywidendowe podsumowanie 26. tygodnia 2026 r.

Dywidendowo, tydzień upłynął pod znakiem Walnych Zgromadzeń głosujących w sprawie podziałów ubiegłorocznych zysków. W większości przypadków akcjonariusze przystali na propozycje...

2026-06-26, 12:30
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus