Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Zdaniem analityków PDM Research mocniejsze odreagowanie spadków na MiSiach jest blisko

Udostępnij

Według zespołu PDM Research wyceny małych spółek notowanych na warszawskim parkiecie są już bardzo niskie. I chociaż to stwierdzenie jak mantra powtarzane jest już od dłuższego czasu, tym razem dno ma być już blisko. Niekoniecznie musi to jednak stanowić powód do radości.

Analitycy oceniają, że wyceny małych spółek są bardzo atrakcyjne, a wartości popularnego wskaźnika C/Z dla wielu z nich znajdują się w między 5-10x. W górnych granicach tego przedziału oscyluje też średni poziom mnożnika dla całego sWIG80, co ich zdaniem świadczy o dużym wyprzedaniu rynku. Odbicie ma być więc już blisko, a mocne odreagowanie spadków ma nastąpić już w najbliższych tygodniach. Obawy ekspertów budzi jednak co innego:

„Pytaniem otwartym pozostaje, jak długo utrzyma się dobra koniunktura na rynkach światowych i czy wieszczone przez nas odreagowanie nie zostanie zneutralizowane przez nadejście większej korekty na głównych rynkach światowych.” – czytamy w raporcie

W międzyczasie zespół PDM Research nieznacznie modyfikuje swój portfel, który nie ma za sobą najlepszego miesiąca. Znaczna przecena na sWIG80 (-8,6%) i spadki na WIG20 (-2,3%) dały się we znaki znajdującym się w zestawieniu spółkom. Ponad -20% straty przyniosła inwestycja w akcje TIM, a najniższą stopę zwrotu zanotowały akcje LVC (LIVECHAT), których wartość spadła we wrześniu o -27,4%. Analitycy liczą jednak na odbicie na akcjach tej spółki w kolejnym miesiącu:

„Dobre wynika za 2Q18.  Stale wysoka rentowność EBITDA (powyżej 70%). Do wypłaty dywidendy za rok 2017/18 zostaje PLN 0.89 na akcję, co daje DY równy 3.7% (po wcześniejszych wypłatach zaliczkowych). Szacujemy, że stopa dywidendy (DY) za rok 2018/19 może wynieść około 9%.” - komentują

Wśród długich pozycji nie było we wrześniu wiele powodów do zadowolenia, a tylko trzy spośród nich zakończyły wrzesień z zyskiem. Były to EAH (ESOTIQ), IMS oraz ULG (ULTGAMES), notujące odpowiednio +8,4%, +2,6% i +2,4%.

Jednak zgodnie z początkową oceną sytuacji na rynku i w oczekiwaniu na mocniejsze odreagowanie, analitycy w dalszym ciągu obstają przy wytypowanych w ubiegłych miesiącach spółkach. Jedyną przygotowaną na październik zmianą, jest jedna nowość, jaką są akcje TRN (TRANSPOL). Jak analitycy uzasadnili tę decyzję inwestycyjną?

„9.4% wzrost przychodów ze sprzedaży rdr. Spółka rozbudowuje flotę pojazdów (o około rok wyprzedza w tym aspekcie biznes plan przedstawiony przy okazji zeszłorocznej emisji akcji). Wciąż mocne makro. Wejście w segment przewozów cementu (generuje już pierwsze przychody). Wzrost rentowności EBITDA na core biznesie (po odliczeniu kosztów potencjalnej akwizycji). Restrukturyzacja zadłużenia (zastąpienie finansowania mezzanine kredytem bankowym).” – wyjaśniają

Znacznie lepiej poradziła sobie część portfela zawierająca krótkie pozycje. Wszystkie typy ekspertów, które miały zarabiać na spadkach okazały się trafne, a na akcjach GRN (GRODNO) udało im się zarobić rekordowe +54,7%. Dobre wyniki osiągnięto też dzięki spadkom na BRA (BRASTER) (+19,3%), CIG (CIGAMES) (+13%) czy EUR (EUROCASH) (+11,2%).

W tym przypadku również spadki mają się jednak zakończyć. A przynajmniej częściowo, portfel krótkich pozycji opuściły bowiem akcje Grodno i Eurocash. Na lepsze czasy poczekać będą musiały jeszcze Action, Braster i CI Games, w ich przypadku analitycy dalej obstawiają spadki.

Powyższy tekst jest skrótem z raportu "PDM Research: Strategia miesięczna (październik)" po raz pierwszy opublikowanego 3.10.2018 r. o godzinie 15:30. Pełna wersja raportu jest dostępna na stronie Polskiego Domu Maklerskiego S.A., www.polskidm.com.pl.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus