Analitycy oceniają, że wyceny małych spółek są bardzo atrakcyjne, a wartości popularnego wskaźnika C/Z dla wielu z nich znajdują się w między 5-10x. W górnych granicach tego przedziału oscyluje też średni poziom mnożnika dla całego sWIG80, co ich zdaniem świadczy o dużym wyprzedaniu rynku. Odbicie ma być więc już blisko, a mocne odreagowanie spadków ma nastąpić już w najbliższych tygodniach. Obawy ekspertów budzi jednak co innego:

„Pytaniem otwartym pozostaje, jak długo utrzyma się dobra koniunktura na rynkach światowych i czy wieszczone przez nas odreagowanie nie zostanie zneutralizowane przez nadejście większej korekty na głównych rynkach światowych.” – czytamy w raporcie

W międzyczasie zespół PDM Research nieznacznie modyfikuje swój portfel, który nie ma za sobą najlepszego miesiąca. Znaczna przecena na sWIG80 (-8,6%) i spadki na WIG20 (-2,3%) dały się we znaki znajdującym się w zestawieniu spółkom. Ponad -20% straty przyniosła inwestycja w akcje TIM, a najniższą stopę zwrotu zanotowały akcje LVC (LIVECHAT), których wartość spadła we wrześniu o -27,4%. Analitycy liczą jednak na odbicie na akcjach tej spółki w kolejnym miesiącu:

„Dobre wynika za 2Q18.  Stale wysoka rentowność EBITDA (powyżej 70%). Do wypłaty dywidendy za rok 2017/18 zostaje PLN 0.89 na akcję, co daje DY równy 3.7% (po wcześniejszych wypłatach zaliczkowych). Szacujemy, że stopa dywidendy (DY) za rok 2018/19 może wynieść około 9%.” - komentują

Wśród długich pozycji nie było we wrześniu wiele powodów do zadowolenia, a tylko trzy spośród nich zakończyły wrzesień z zyskiem. Były to EAH (ESOTIQ), IMS oraz ULG (ULTGAMES), notujące odpowiednio +8,4%, +2,6% i +2,4%.

Jednak zgodnie z początkową oceną sytuacji na rynku i w oczekiwaniu na mocniejsze odreagowanie, analitycy w dalszym ciągu obstają przy wytypowanych w ubiegłych miesiącach spółkach. Jedyną przygotowaną na październik zmianą, jest jedna nowość, jaką są akcje TRN (TRANSPOL). Jak analitycy uzasadnili tę decyzję inwestycyjną?

„9.4% wzrost przychodów ze sprzedaży rdr. Spółka rozbudowuje flotę pojazdów (o około rok wyprzedza w tym aspekcie biznes plan przedstawiony przy okazji zeszłorocznej emisji akcji). Wciąż mocne makro. Wejście w segment przewozów cementu (generuje już pierwsze przychody). Wzrost rentowności EBITDA na core biznesie (po odliczeniu kosztów potencjalnej akwizycji). Restrukturyzacja zadłużenia (zastąpienie finansowania mezzanine kredytem bankowym).” – wyjaśniają

Znacznie lepiej poradziła sobie część portfela zawierająca krótkie pozycje. Wszystkie typy ekspertów, które miały zarabiać na spadkach okazały się trafne, a na akcjach GRN (GRODNO) udało im się zarobić rekordowe +54,7%. Dobre wyniki osiągnięto też dzięki spadkom na BRA (BRASTER) (+19,3%), CIG (CIGAMES) (+13%) czy EUR (EUROCASH) (+11,2%).

W tym przypadku również spadki mają się jednak zakończyć. A przynajmniej częściowo, portfel krótkich pozycji opuściły bowiem akcje Grodno i Eurocash. Na lepsze czasy poczekać będą musiały jeszcze Action, Braster i CI Games, w ich przypadku analitycy dalej obstawiają spadki.

Powyższy tekst jest skrótem z raportu "PDM Research: Strategia miesięczna (październik)" po raz pierwszy opublikowanego 3.10.2018 r. o godzinie 15:30. Pełna wersja raportu jest dostępna na stronie Polskiego Domu Maklerskiego S.A., www.polskidm.com.pl.