Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Budimex: Zaawansowanie budowy Muzeum Historii Polski wynosi 7%

Udostępnij

Budowa Muzeum Historii Polski rozpoczęła się 90 dni temu, a jej zaawansowanie wynosi obecnie 7%, poinformował BDX (BUDIMEX) - generalny wykonawca inwestycji. Dziś odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę, z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego.

Inwestorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a generalnym wykonawcą inwestycji jest Budimex. Autorem projektu jest warszawskie biuro WXCA sp. z o. o.

"Obecnie Budimex kończy już roboty ziemne pod nadzorem archeologa, trwają także prace w zakresie wykonania izolacji przeciwwodnej powłokowej części podziemnej budynku oraz wykonanie konstrukcji w technologii betonu wodoszczelnego. Kładzione są też płyty fundamentowe oraz montowane są ściany i słupy. Budowa zaczęła się zaledwie 90 dni temu, a zaawansowanie budowy wynosi już 7%" - czytamy w komunikacie.

Muzeum Historii Polski to państwowa instytucja kultury powołana do istnienia 2 maja 2006 roku. Placówka ma prezentować najważniejsze wydarzenia z dziejów naszego kraju. Ma także przybliżać tradycje parlamentarne, rolę ruchów obywatelskich, znaczenie walk o wolność i niepodległość. Obiekt będzie zlokalizowany na warszawskiej Cytadeli. Muzeum będzie wyróżniało się najnowocześniejszymi rozwiązaniami, m.in. tymi służącymi do ochrony eksponatów w razie różnych, nawet najbardziej ekstremalnych zagrożeń. Budimex zamontuje też systemy akustyczne, dzięki którym będzie można organizować koncerty bez dodatkowego nagłośnienia, wskazano w materiale.

"Umowa na realizację przedsięwzięcia została podpisana 30 maja 2018. Budowa rozpoczęła się w lipcu 2018 roku. Zakończenie jest planowane w 2021 roku. Budynek będzie miał dwie kondygnacje podziemne oraz cztery kondygnacje naziemne. Jego łączna powierzchnia to ponad 53 tys. m2. Elewacja będzie wykonana głównie z kamienia z fragmentami w postaci fasady szklanej. W placówce poza częścią ekspozycyjną znajdą się także pracownie konserwatorskie, laboratoria, magazyny, centrum edukacyjne, przestrzenie biurowe i socjalne dla pracowników oraz restauracja i kawiarnia. Wystawa stała będzie zajmować 7 tys. m2, a wystawy czasowe 1,5 tys. m2. W muzeum powstanie też audytorium na ok. 600 osób oraz sala kinowa na ok. 150 osób" - przypomniano w komunikacie.

"Budowa Muzeum Historii Polski to dla nas szczególny kontrakt. Realizujemy go w 50-rocznicę działania naszej firmy, która jest również częścią współczesnej historii naszego kraju. To wyróżnienie i duża odpowiedzialność zarazem. Budową kieruje bardzo dobry i doświadczony zespół inżynierski i budowlany, za którym stoi wsparcie całej naszej organizacji" - powiedział prezes Budimeksu Dariusz Blocher, cytowany w komunikacie.

W obiekcie znajdą się też innowacyjne rozwiązania akustyczne. W sali kinowo-teatralnej będzie zastosowana konstrukcja "pudełka w pudełku", co zapewni wyjątkowe wyciszenie i akustykę. Bryła pomieszczenia będzie całkowicie oddzielona od pozostałej konstrukcji budynku, a w jego wnętrzu, czyli w tzw. pudle zostaną zastosowane wibroizolatory zmniejszające drgania.

"Dodatkowo w salach: widowiskowej, kinowo - teatralnej, projekcyjnych,  warsztatowych, kompleksu studyjnego (studio nagrań, reżysernia, green box), reprezentacyjnej będzie wykorzystana teoria falowa akustyki traktującą wnętrza jako zespół rezonatorów, które zapewniają doskonałą jakość dźwięków. Dzięki temu w sali widowiskowej będą mogły odbywać się koncerty muzyki poważnej bez nagłośnienia, koncerty muzyki rozrywkowej z nagłośnieniem, konferencje i wykłady, seanse wideo wysokiej rozdzielczości oraz spektakle" - czytamy w materiale.

Innym ciekawym rozwiązaniem w budynku jest system BMS, który będzie wyposażony w inteligentny moduł odpowiedzialny za przewidywanie wystąpienia możliwych awarii i ich automatycznego zgłaszania służbom technicznym obiektu, podał też Budimex.

Placówka będzie też wykorzystywać odnawialne źródła energii geotermalnej. Podczas odwiertów gruntowych powstanie 30 sond o głębokości ok. 160 m, które będą stanowiły źródło ciepła i chłodu.

"Budowa przebiega mimo różnych trudności bardzo sprawnie. Wierzę, że zakończymy kontrakt w terminie. Współpraca z inwestorem jest bardzo dobra - to służy sprawnej realizacji kontraktu" - podsumował Blocher.

Budimex jest notowany na warszawskiej giełdzie od 1995 r. Jego inwestorem strategicznym jest hiszpańska firma Ferrovial. W 2017 r. miał 6,37 mld zł skonsolidowanych przychodów.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Pozostałe wiadomości

Liftero osiągnął kamień milowy w projekcie napędu satelitarnego dla ESA

Liftero, polski producent technologii napędowych do misji kosmicznych, ukończył etap TRR (ang. Test Readiness Review) w projekcie HIPSTER realizowanym na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej...

2026-06-26, 15:13

AB uplasowała obligacje o wartości 110 mln zł

Największy w regionie CEE dystrybutor IT i elektroniki użytkowej ABE (ABPL) uplasował 4-letnie niezabezpieczone obligacje o wartości 110 mln zł przy oprocentowaniu WIBOR 6M + 160 pkt....

2026-06-26, 12:16

Unimot wchodzi w technologie napędowe dla lotnictwa i obronności

UNT (UNIMOT), PZL Defence (spółka z Grupy Unimot) oraz ukraińska spółka JSC „Ivchenko-Progress” podpisały memorandum o współpracy w zakresie rozwoju, produkcji i komercjalizacji...

2026-06-26, 11:34

Dywidendowe podsumowanie 26. tygodnia 2026 r.

Dywidendowo, tydzień upłynął pod znakiem Walnych Zgromadzeń głosujących w sprawie podziałów ubiegłorocznych zysków. W większości przypadków akcjonariusze przystali na propozycje...

2026-06-26, 12:30
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus