Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Tauron: Pierwsze efekty inwestycji w segmencie wytwarzanie w 2019 r.

Udostępnij

Pierwsze efekty inwestycji TPE (TAURONPE) w segmencie Wytwarzanie będą widocznie w przyszłym roku, a pełne efekty tych inwestycji zobaczymy w ciągu 2-3 lat, zapowiedział wiceprezes ds. finansów Marek Wadowski.

"W segmencie Wydobycie prowadzimy budowę szybu Grzegorz, pogłębiamy szyb na Janinie i prowadzimy inwestycje w ZG Brzeszcze. Pierwsze efekty naszych działań w tym segmencie będą widocznie w przyszłym roku, a pełne efekty tych inwestycji zobaczymy w ciągu 2-3 lat" - powiedział Wadowski podczas konferencji prasowej.

Prezes Filip Grzegorczyk podtrzymał termin zakończenia inwestycji w Jaworznie na IV kw. 2019 r. Projekt realizowany w Jaworznie jest zaawansowany w ponad 80%. Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem i budżetem, podkreślił.

"Przykładamy duże znaczenie do miksu energetycznego poprzez rozwój technologii niskoemisyjnych m.in. mówimy tutaj o 700 MW nowych mocy w tym OZE, a także negocjujemy wspomniany zakup farm wiatrowych o mocy 200 MW i to już znacząco zmieni nasz miks energetyczny" - wskazał prezes.

Wadowski poinformował też, że możliwości zadłużenia na podstawie podpisanych umów wynoszą 5,37 mld zł.

"Pierwsza większa spłata dotyczy spłaty emisji obligacji krajowych o wartości 1,9 mld zł I przypada w przyszłym roku i mamy zagwarantowane na to środki" - powiedział wiceprezes.

"Mamy zagwarantowane ok. 5,4 mln zł i z tego spłacimy obligacje w przyszłym roku" - podkreślił w odpowiedzi na pytanie, czy spółka planuje rolowanie obligacji o wartości 1,9 mld zł.

Nakłady inwestycyjne grupy po 9 miesiącach 2018 r. wyniosły 2,3 mld zł i były wyższe o 5 proc. w porównaniu z poniesionymi w analogicznym okresie 2017 r. (2,2 mld zł). Wzrost ten wynika głównie z wyższych inwestycji w obszarach Dystrybucja i Wydobycie. W segmencie Dystrybucja największe środki zostały przeznaczone na modernizację sieci dystrybucyjnej (637 mln zł) oraz budowę nowych przyłączy (466 mln zł), a łączny capex wyniósł 1,2 mld zł. Nakłady w segmencie Wytwarzanie (909 mln zł) przeznaczone były przede wszystkim na budowę bloku o mocy 910 MW w Jaworznie, który zostanie przekazany do eksploatacji w listopadzie 2019 r., podano w komunikacie.

Tauron Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Jest notowana na GPW od 2010 r. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Pozostałe wiadomości

Liftero osiągnął kamień milowy w projekcie napędu satelitarnego dla ESA

Liftero, polski producent technologii napędowych do misji kosmicznych, ukończył etap TRR (ang. Test Readiness Review) w projekcie HIPSTER realizowanym na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej...

2026-06-26, 15:13

AB uplasowała obligacje o wartości 110 mln zł

Największy w regionie CEE dystrybutor IT i elektroniki użytkowej ABE (ABPL) uplasował 4-letnie niezabezpieczone obligacje o wartości 110 mln zł przy oprocentowaniu WIBOR 6M + 160 pkt....

2026-06-26, 12:16

Unimot wchodzi w technologie napędowe dla lotnictwa i obronności

UNT (UNIMOT), PZL Defence (spółka z Grupy Unimot) oraz ukraińska spółka JSC „Ivchenko-Progress” podpisały memorandum o współpracy w zakresie rozwoju, produkcji i komercjalizacji...

2026-06-26, 11:34

Dywidendowe podsumowanie 26. tygodnia 2026 r.

Dywidendowo, tydzień upłynął pod znakiem Walnych Zgromadzeń głosujących w sprawie podziałów ubiegłorocznych zysków. W większości przypadków akcjonariusze przystali na propozycje...

2026-06-26, 12:30
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus