Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Tauron i ING BSK rozpoczynają pilotaż carsharingu aut elektrycznych w Katowicach

Udostępnij

Tauron i ING Bank Śląski uruchamiają pilotażowo w Katowicach system carsharingu pojazdów elektrycznych, podał TPE (TAURONPE).

"23 stacje ładowania i 20 samochodów elektrycznych to podstawa uruchamianego w Katowicach przez Tauron i ING (INGBSK) systemu elektromobilności. Projekt ma służyć mieszkańcom, przedsiębiorcom i turystom odwiedzającym Katowice, a także gościom szczytu klimatycznego COP24" - czytamy w komunikacie.

Sieć terminali do ładowania samochodów elektrycznych składa się z czterech szybkich stacji ładowania (DC) oraz 19 przyspieszonego ładowania (AC). Lokalizacja stacji jest zaplanowana na terenie całego miasta w taki sposób, by można się było swobodnie poruszać po nim samochodem elektrycznym. Infrastruktura ta jest już dostępna dla kierowców aut elektrycznych.

Stacje usytuowane są w centrum miasta m.in. przy Międzynarodowym Centrum Kongresowym czy Hotelu Vienna House (dawniej Hotel Angelo) przy ulicy Sokolskiej a także w poszczególnych dzielnicach Katowic: os. Witosa, Ligocie, Bogucicach, Bażantowie czy Giszowcu. Ze wszystkich terminali kierowcy samochodów elektrycznych mogą korzystać bezpłatnie, podano także.

"Uruchomiony przez nas program to pierwszy krok ku budowie miasta przyszłości. Rozwiązania z obszaru Smart City, które tworzymy w spółce Tauron Dystrybucja Serwis powinny ułatwić życie w mieście" - powiedział prezes Tauron Dystrybucja Serwis i Magenta Grupa Tauron Michał Koszałka, cytowany w komunikacie.

"Nasze zaangażowanie w tematykę zrównoważonego rozwoju wynika z naszych przekonań, które kształtują strategię ING. Uważamy, że naszym obowiązkiem jest odpowiedzialny i aktywny udział w inicjatywach poprawiających jakość życia nas wszystkich" - dodała wiceprezes ING Banku Śląskiego Joanna Erdman.

Od 3 grudnia Tauron i ING Bank Śląski udostępnią mieszkańcom i gościom odwiedzającym Katowice dziesięć samochodów elektrycznych - pięć BMW i3 i pięć RENAULT ZOE. Chętni na wypróbowanie  pojazdów będą mieli do dyspozycji aplikację testową eCar od Taurona, która pozwoli wypożyczyć, uruchomić i oddać samochód. Tego samego dnia pięć samochodów - e-Golf i pięć Nissanów LEAF drugiej generacji, zostanie udostępnionych uczestnikom szczytu klimatycznego COP 24.

Celem współpracy ING i Tauron jest osiągnięcie efektu synergii z dotychczasowych doświadczeń zarówno w obszarze budowy infrastruktury, jak i w obszarze budowy nowych modeli biznesowych dla elektromobilności, podkreślono.

"Projekt w Katowicach to dla Taurona początek budowy oferty dotyczącej elektromobilności. System ładowarek i sprzężona z nim usługa carsharingu traktowane są jako pilotaż kompetencyjny. Grupa chce zebrać doświadczenia zarówno z zakresu obsługi floty samochodów elektrycznych, jak i przetestować oprogramowanie służące do zarządzania infrastrukturą oraz procesem ładowania" - czytamy dalej.

W Katowicach będą testowane samochody czterech najpopularniejszych w Polsce marek samochodów elektrycznych, a także ładowarki różnych producentów. Taki układ umożliwi sprawdzenie funkcjonowania całego systemu w różnych konfiguracjach, a ponadto pozwoli na ocenę wpływu wykorzystania samochodów elektrycznych na pracę sieci elektroenergetycznych w rzeczywistych warunkach, wyjaśniono.

Za prowadzenie działań w obszarze elektromobilności w Grupie Tauron jest odpowiedzialna spółka Magenta Grupa Tauron, specjalizująca się w budowie i eksploatacji stacji ładowania pojazdów. Spółka ta powstała w 2016 roku z myślą o tworzeniu innowacyjnych rozwiązań produktowych i modeli biznesowych.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Pozostałe wiadomości

Liftero osiągnął kamień milowy w projekcie napędu satelitarnego dla ESA

Liftero, polski producent technologii napędowych do misji kosmicznych, ukończył etap TRR (ang. Test Readiness Review) w projekcie HIPSTER realizowanym na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej...

2026-06-26, 15:13

AB uplasowała obligacje o wartości 110 mln zł

Największy w regionie CEE dystrybutor IT i elektroniki użytkowej ABE (ABPL) uplasował 4-letnie niezabezpieczone obligacje o wartości 110 mln zł przy oprocentowaniu WIBOR 6M + 160 pkt....

2026-06-26, 12:16

Unimot wchodzi w technologie napędowe dla lotnictwa i obronności

UNT (UNIMOT), PZL Defence (spółka z Grupy Unimot) oraz ukraińska spółka JSC „Ivchenko-Progress” podpisały memorandum o współpracy w zakresie rozwoju, produkcji i komercjalizacji...

2026-06-26, 11:34

Dywidendowe podsumowanie 26. tygodnia 2026 r.

Dywidendowo, tydzień upłynął pod znakiem Walnych Zgromadzeń głosujących w sprawie podziałów ubiegłorocznych zysków. W większości przypadków akcjonariusze przystali na propozycje...

2026-06-26, 12:30
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus