Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

KNF chce nałożyć na Bank Handlowy bufor wysokości 0,25% łącznej kwoty na ryzyko

Udostępnij

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) chce uznania BHW (HANDLOWY) za instytucje o znaczeniu systemowym oraz nałożenia na bank na zasadzie skonsolidowanej i indywidualnej bufora innej instytucji o znaczeniu systemowym w wysokości równoważnej 0,25% łącznej kwoty ekspozycji na ryzyko, podał bank.

Komitet Stabilności Finansowej wydał opinię w zakresie identyfikacji innych instytucji o znaczeniu systemowym oraz nałożeniu na nie bufora innej instytucji o znaczeniu systemowym.

"Bank, zgodnie z postanowieniem Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), jest stroną postępowania administracyjnego prowadzonego przez KNF, w przedmiocie identyfikacji banku jako innej instytucji o znaczeniu systemowym i nałożenia na bank (na zasadzie skonsolidowanej i indywidualnej) bufora innej instytucji o znaczeniu systemowym, ustalonego w trybie art. 38 ustawy o nadzorze makroostrożnościowym nad systemem finansowym i zarządzaniu kryzysowym w sektorze finansowym - w wysokości równoważnej 0,25% łącznej kwoty ekspozycji na ryzyko obliczonej zgodnie z art. 92 ust. 3 rozporządzenia UE nr 575/2013" - czytamy w komunikacie.

Bank przypomniał, że identyfikacja innych instytucji o znaczeniu systemowym oraz nałożenie na nie buforów nastąpi, zgodnie z art. 39 ustawy o nadzorze makroostrożnościowym nad systemem finansowym i zarządzaniu kryzysowym w systemie finansowym, w formie decyzji administracyjnej KNF, po zasięgnięciu opinii Komitetu Stabilności Finansowej.

"Na dzień publikacji niniejszego raportu bank nie otrzymał decyzji KNF w przedmiocie identyfikacji innych instytucji o znaczeniu systemowym oraz nałożeniu na nie bufora innej instytucji o znaczeniu systemowym" - czytamy także.

Bank podał, że o zakończeniu postępowania administracyjnego w formie decyzji administracyjnej, identyfikującej bank jako inną instytucję o znaczeniu systemowym oraz określeniu wysokości bufora innej instytucji o znaczeniu systemowym, bank poinformuje w odrębnym raporcie po otrzymaniu takiej decyzji.

Citi Handlowy powstał z połączenia Banku Handlowego w Warszawie - najstarszego komercyjnego banku w Polsce i Citibank (Poland) S.A. W ofercie grupy kapitałowej oprócz klasycznych usług bankowych znajdują się usługi i produkty rynku kapitałowego oferowane przez dom maklerski oraz produkty leasingowe. Bank jest notowany na rynku głównym GPW od 1997 r.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus