Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Synektik dostarczy system da Vinci dla krakowskiego Szpitala na Klinach

Udostępnij

Synektik podpisał umowę sprzedaży systemu robotycznego da Vinci® dla wysokospecjalistycznego kompleksu medycznego, Szpitala na Klinach w Krakowie. Umowa obejmuje dostawę i montaż robota chirurgicznego oraz opiekę serwisową dla urządzenia. Szpital na Klinach zamierza wykorzystywać innowacyjny system chirurgiczny przy zabiegach urologicznych i ginekologicznych. 

System da Vinci®, produkowany przez amerykańskiego potentata Intuitive Surgical, to najbardziej zaawansowany system robotyczny na świecie, stosowany w terapii szeregu schorzeń, w tym wielu najbardziej rozpowszechnionych chorób nowotworowych. Z wykorzystaniem systemu przeprowadza się obecnie około 170 typów zabiegów chirurgicznych - przede wszystkim operacje macicy, prostatektomię (usunięcie prostaty) i resekcję jelita grubego, ale również zabiegi w obrębie pęcherza moczowego, nerek, trzustki, płuc czy serca. Obecnie na całym świecie wykorzystywanych jest 4,8 tys. robotów da Vinci®. Według informacji producenta przy ich asyście w 2018 r. przeprowadzono ponad 1 mln operacji, co stanowi wzrost o 18 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Do dziś we wszystkich krajach zrealizowano ponad 6 mln zabiegów operacyjnych z użyciem da Vinci®.

- Cieszymy się, że Szpital na Klinach dołączy do grona ośrodków medycznych zapewniających swoim pacjentom dostęp do zabiegów przeprowadzanych z użyciem systemu da Vinci®. Ta zaawansowana technologia umożliwia nie tylko skuteczniejsze przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych kluczowych dla terapii szeregu najbardziej rozpowszechnionych schorzeń, ale również zwiększa efektywność leczenia, m.in. ograniczając ryzyko powikłań pooperacyjnych czy wydatnie skracając czas rekonwalescencji. Strategia rozpowszechniania systemów da Vinci® na całym świecie kładzie szczególny nacisk na oferowanie urządzeń szpitalom legitymującym się wysoce wykwalifikowanymi zespołami chirurgicznymi, gotowym do efektywnego wykorzystywania robota chirurgicznego. Jesteśmy przekonani, że doświadczenie i kwalifikacje zespołu Szpitala na Klinach w połączeniu z atutami systemu da Vinci zagwarantują pacjentom szpitala terapię na najwyższym światowym poziomie. – komentuje Cezary Kozanecki, prezes zarządu SNT (SYNEKTIK).

- Zakup systemu da Vinci® i zarazem uruchomienie szerokiego programu rozwoju robotycznych technik operacyjnych idealnie wpisuje się w naszą misję. Szpital na Klinach oferuje bowiem spersonalizowaną i innowacyjną opiekę medyczną, nie tylko jeśli chodzi o metody leczenia, ale także o wykorzystanie w nich najnowocześniejszych technologii. Cieszy nas, że już wkrótce będziemy pierwszym prywatnym ośrodkiem w Polsce, przeprowadzającym - z wykorzystaniem systemu da Vinci® - zarówno zabiegi urologiczne, jaki i ginekologiczne.

Nasza umowa z Synektik SA obejmuje także udostępnienie symulatora „Skills Simulator”, dzięki któremu w naszej jednostce będziemy budować program rozwoju umiejętności i upowszechnienia technik robotycznych dla szerszego grona kadry medycznej w Polsce. W naszym przekonaniu kompetencja kadry medycznej jest kluczowym kapitałem, decydującym o obecnym i przyszłym sukcesie szpitala, dlatego ze Szpitalem na Klinach związane są wybitne autorytety medyczne w dziedzinie urologii, ginekologii oraz chirurgii. Konsultantem w dziedzinie urologii jest  prof. dr hab. n. med. Piotr Chłosta, zaś w dziedzinie ginekologii prof. dr hab. n. med. Kazimierz Pityński - komentuje Joanna Szyman, prezes zarządu Grupy NEO Hospital, do której należy Szpital na Klinach.

Szpital na Klinach będzie piątym ośrodkiem, do którego Synektik dostarczy system da Vinci®. Prezes Synektik informuje, że spółka obserwuje rosnące zainteresowanie urządzeniami da Vinci® w Polsce. – Prowadzimy rozmowy z kilkoma placówkami medycznymi, nie tylko zainteresowanymi dostępem do tej innowacyjnej technologii, ale również gotowymi merytorycznie i organizacyjnie do jej optymalnego wykorzystania w terapii. Jesteśmy przekonani, że w kolejnych kwartałach grono polskich ośrodków medycznych, leczących pacjentów z wykorzystaniem systemów Vinci®, istotnie się powiększy – dodaje Kozanecki.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus