Nastroje na globalnych parkietach nie pozostają bez wpływu również na warszawską giełdę. Jak zaznaczają analitycy DM mBanku, w drugiej połowie 2018 r. 61% obrotów generował zagraniczny kapitał, który koncentruje się na największych spółkach z WIG20. Ich zdaniem szansą dla mniejszych przedsiębiorstw może być dyskontowanie przez inwestorów zbliżającego się terminu uruchomienia PPK. W międzyczasie stawiają jednak na raczej większe spółki, podnosząc rekomendacje dla m.in. LPP, Kernela i Comarchu.

Pierwsza z wymienionych spółek, właściciel marki Reserved, powinien ich zdaniem pokazać w 2019 r. wzrost EBITDA do 1309 mln zł i 795 mln zł zysku netto. Analitycy oczekują utrzymania pozytywnych trendów sprzedażowych w kolejnych kwartałach, poprawy w zatowarowaniu sklepów oraz rozszerzenia oferty o droższe modele. Jednocześnie zakładają spadek marży brutto o 0,6 p.p. w bieżącym roku w efekcie aprecjacji USD/PLN 1:1 - dolar/złoty. W nowej rekomendacji zalecają zakup akcji LPP przy utrzymanej cenie docelowej 9300 zł.

W przeciwieństwie do odzieżowej spółki, w przypadku CMR (COMARCH) wyższej rekomendacji towarzyszyło też podniesienie ceny docelowej z 160,8 zł do 195 zł.

„Spółka zaraportowała (…) zestaw bardzo dobrych wyników za 4Q18 oraz (…) przedstawiła optymistyczny guidance na 2019 r. Portfel zamówień jest obecnie wyższy R/R o 15% przy mniejszych obrotach z ZUS niż początkowo kontraktowano. (…). Zarząd wydaje się pewny dalszej szybkiej ekspansji zwłaszcza w segmencie TMT. Naszą prognozę zysku EBITDA podnosimy do 200,6 mln PLN na 2019 r.” – czytamy w uzasadnieniu

Zwracają też uwagę na atrakcyjną wycenę spółki i dyskonto do spółek porównywalnych (jak ACP (ASSECOPOL)) na poziomie 24%. Ostatnie spadki są oczywiście związane z ryzykiem wypowiedzenia kontraktu ZUS, jednak zdaniem analityków nie należy ich nadinterpretowywać. Zgodnie z zapewnieniami zarządu, spółka nie powinna mieć problemów z zagospodarowaniem wolnych mocy przerobowych.

Jednak najwyższą stopę zwrotu, spośród rekomendacji z zaleceniem „kupuj”, które znalazły się w marcowym przeglądzie DM mBanku, może przynieść inwestycja w akcje KER (KERNEL). Analitycy podnieśli swoją cenę docelową z 60,85 do 62,86 zł i są zdania, że w kolejnych kwartałach spółka zaprezentuje dalszą poprawę wyników.

Lepsze wyniki mają być możliwe dzięki wysokim zbiorom zbóż na Ukrainie oraz rekordowe zbiory słonecznika. Zdaniem maklerów EBITDA spółki w roku obrotowym 2018/2019 ma szansę wzrosnąć do 362 mln USD, czyli o ponad 60%. Jeszcze większej poprawy odczekują od zysku netto, który wyniesie ich zdaniem 189 mln USD w porównaniu do 52 mln USD rok wcześniej.

Wyższe ceny docelowe otrzymały też dwie spółki z mWIG40, ACP (ASSECOPOL) oraz ATT (GRUPAAZOTY). Analitycy wycenili ich akcje na odpowiednio 53 zł i 43,2 zł. W obu przypadkach wydali jednak rekomendację „trzymaj”.

Zespół DM mBanku tymczasowo zawiesił też wydawanie rekomendacji dla GTC. Jak podano, w lutym nie pojawiły się cenotwórcze informacje dla spółki.

 

Pełna lista zmian rekomendacji w Przeglądzie Miesięcznym DM mBanku z 5 marca:

Powyższy tekst jest skrótem z raportu „Przegląd miesięczny: marzec 2019" po raz pierwszy opublikowanego 05.03.2019 r. o godzinie 08:52. Skrócona wersja raportu, zawierająca inne informacje wymagane przez Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) 2016/95S z dnia 9 marca 2016 r, jest dostępna na stronie Domu Maklerskiego mBanku, pod adresem https://www.mdm.pl/ds-server/34083?ticketSource=ui-pub