Katowicka spółka dostarczy Izostalowi rury stalowe. Kontrakt będzie realizowany do lipca 2020 roku. Zarząd Ferrum pracuje nad pozyskaniem kolejnych kontraktów w kraju i zagranicą

FER (FERRUM) zawarło 5 umów z IZS (IZOSTAL) dotyczących sprzedaży rur stalowych o łącznej wartości około 35,8 mln euro netto (153 mln zł). Największym zamówieniem jest dostawa w/w asortymentu na sumę 11 mln euro (47 mln zł). Sprzedaż będzie realizowana od kwietnia tego roku do lipca 2020 roku.

- Nasza kooperacja z Izostalem rozwija się dobrze, czego dowodem jest pozyskanie ostatnich zleceń na kwotę przekraczającą 150 mln zł. Niedawno też GAZ-System uznał ofertę konsorcjum Ferrum i Izostalu za najkorzystniejszą w przetargu. Jesteśmy zadowoleni z dotychczasowej współpracy z Izostalem i z optymizmem patrzymy w przyszłość – mówi Krzysztof Kasprzycki, prezes Ferrum.

Wspomniana wygrana w przetargu GAZ-Systemu oznacza możliwość pozyskania 16,5 mln zł brutto za dostarczenie izolowanych rur osłonowych wykorzystywanych przy budowie rurociągów. Izostal zajmie się izolowaniem dostarczonych rur.

Dużym wsparciem dla rozwoju Ferrum jest inwestycja w linię do produkcji rur spiralnie spawanych. Obecnie w Europie podobne linie działają jedynie w Grecji, Turcji i w Niemczech, co jest dodatkową szansą na zlecenia eksportowe. Produkcja nowego asortymentu umożliwia samodzielny udział w przetargach na dostawy rur pow. 16,2 mm, które będą ogłaszane przez operatorów gazociągów przesyłowych w Polsce i krajach ościennych.

- Pierwsze miesiące 2019 roku są dla nas okresem intensywnej pracy, która owocuje dalszym rozwojem. Staramy się o pozyskanie nowych kontraktów na rynku krajowym oraz zagranicą. Idziemy w dobrym kierunku. W dużej mierze jest to możliwe dzięki uruchomieniu w czerwcu 2018 roku nowej linii do produkcji rur spiralnie spawanych. Pozwala ona na duży wzrost produkcji. Chcemy by do końca roku pracowała na pełnych obrotach, wykorzystując 100% zdolności produkcyjnych. Według naszych szacunków nowa linia jest w stanie wyprodukować rocznie nawet 120 tys. ton, co w przypadku Ferrum oznaczałoby podwojenie produkcji– dodaje Krzysztof Kasprzycki.

Spółka jeszcze nie prezentowała wyników za 2018 roku – publikacja 26 kwietnia. Narastająco po trzech kwartałach 2018 roku skonsolidowane przychody Ferrum wzrosły r/r o 5,3% do 252,4 mln zł. Zysk brutto ze sprzedaży zwiększył się o 160% do 21,5 mln zł. Marża na tym poziomie wzrosła z 3,4% do 8,5%. EBITDA przekroczyła 16 mln zł wobec 17,8 mln straty w analogicznym okresie  roku 2017.