Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Konferencja po wynikach finansowych Forte za 1 kw 2019 roku [transkrypcja]

Udostępnij

Zapis przebiegu konferencji wynikowej spółki Forte z 24 maja 2019 roku, w trakcie której zarząd prezentował wyniki finansowe Forte wypracowane w 1 kw 2019 oraz przedstawił własne oczekiwania na kolejne miesiące.

Załącznikiem do tej wiadomości jest materiał prezentowany w trakcie spotkania.

W oddzielnym tekście, dostępnym dla abonentów BR Premium, prezentujemy zapis przebiegu sesji pytań i odpowiedzi z tego spotkania.

 

            Chciałem przedstawić wyniki Forte za I kwartał. Część z Państwa… Wszyscy Państwo znacie wyniki. Z częścią żeśmy się spotykali w kwietniu, więc dla przypomnienia. Jeżeli chodzi o sprzedaż, sprzedaliśmy 925 tysięcy sztuk mebli. Obrót 319 milionów, marża EBITDA 12 procent, rentowność na poziomie 4,3 procent netto.

            Jeżeli chodzi o sprzedaż, wszystko ładnie widać, kraje niemieckojęzyczne to jest 53,9 procent, z czego Niemcy tam jest niecałe 50 procent. Jak widzicie, powoli wskaźnik kwartalny, wzrasta nam udział Europy Zachodniej i Północnej, a Polska stanowi około 14 procent tylko obrotu.

            I to co mówiłem też wcześniej, jeżeli chodzi o przychody, kwartał do kwartału, rok 2019 do roku 2018 mamy 8 procent. Ale jak popatrzymy na same meble, bo to jest bardziej istotne, to jest około 5,4 procent wzrostu kwartał do kwartału. Reszta to jest, tak jak pamiętacie, w roku 19 sprzedajemy płytę surową z zakładu TANNE, to jest pozostała sprzedaż.

            No i zysk netto oczywiście w porównaniu do roku 2018 wygląda rewelacyjnie, natomiast tak jak komunikujemy, nie jesteśmy jeszcze z niego zadowoleni, mamy dużo do odrobienia. Na razie doszliśmy do roku 2013 tutaj z tym porównaniem. Ale po roku 2013 historia była bardzo przyjemna, tak że liczymy, że ona się powtórzy i w tym kierunku będziemy zmierzali.

            Tu jeżeli chodzi, od razu odpowiem, [na pytania] o produkcję płyty surowej, ten slajd w zasadzie jest tylko po to, ta czerwona linia, żeby pokazać, że cały czas utrzymujemy w miarę stabilny poziom produkcji. Czyli zakład już przeszedł ten okres wieku dziecięcego, produkcja jest na poziomie około ok 1200 metrów sześciennych na dobę i nie przewidujemy już żadnych istotnych zmian. To co dziś robimy, to patrząc, co się dzieje na rynku płyty, jeżeli chodzi o ceny wyrobów, to pracujemy nad obniżaniem kosztów. W tym kierunku będziemy pracowali, nie musimy się bardzo martwić o efektywność i wydajność.

            Wynik finansowy, to co już znacie, każdy chyba przeczytał (wczoraj opublikowaliśmy go rano). Dla przypomnienia, czyli EBITDA 38,4 miliona w porównaniu do 23,7. Niestety to jest dalej ponad 8 milionów mniej niż w roku 2017, ale jest to rzecz do odrobienia.

            I chciałbym też pokazać troszeczkę, natomiast chciałbym pokazać też troszeczkę, gdzie idziemy, jak wygląda dalej, co nas czeka. Czyli tu widzicie wpływ zamówień. To jest taki wpływ zamówień po miesiącach w tysiącach paczek, ponieważ my sprzedajemy tak naprawdę z zakładów paczki. Ale tak naprawdę rok 2019 jest już z powrotem w trendzie, jaki mieliśmy w roku 2017 i 2018. Tu zamówienia już są do 20 maja, czyli nie ma jeszcze tego tygodnia na maj, natomiast pokazują, że w zasadzie ten kwartał będzie powtarzalny, nawet może troszeczkę lepszy ilościowo niż 2018.

            Jeżeli chodzi o meble. Ponieważ zamówienia do 20 maja to w zasadzie już jest cała sprzedaż z czerwca (może jeszcze parę zamówień z tego tygodnia wpadnie). Tak że w zasadzie czerwiec mamy zamknięty. I wszystko wskazuje na to, że jeżeli chodzi o meble, to jeżeli wyeliminujemy nadwyżkę zamówień w w II kwartale 2018 roku, realizowaliśmy i wysyłaliśmy do klientów jako opóźnioną z I kwartału, to przy normalnym takim cyklu sprzedażowym będzie pewnie troszeczkę lepiej. No i jeżeli chodzi o cały obrót, dojdzie oczywiście sprzedaż płyty z TANNE.

            Wskaźniki zadłużenia, które na pewno Was najbardziej interesują, jak widać górkę zadłużenia mamy już za sobą. Zaczynamy wchodzić powolutku w trend spadkowy. Dla przypomnienia, do końca II kwartału 2019 roku kowenanty uzgodnione z bankami to jest 4,9, a potem już zaczynają co kwartał spadać. Więc tutaj tak jak widać, idziemy powolutku w tym kierunku. Czyli najtrudniejszy moment za nami.

            Co nam w tym pomaga? Oczywiście to, co informowaliśmy, że celem na ten rok jest konsolidacja, która obejmuje między innymi inwestycje. W tym roku planujemy wydać około 30 milionów na inwestycje i tego się będziemy trzymali. Jak widać inwestycje za I kwartał są niezbyt wysokie i tak będziemy trzymać. Dlatego że jeżeli chodzi o TANNE, to tutaj akurat domykaliśmy stare faktury z zeszłego roku, natomiast jeżeli chodzi o Forte, to w Forte, wbrew temu obrazkowi, my nie inwestujemy w tym roku już w ogóle w moce produkcyjne, tylko inwestujemy w systemy oświetleniowe, związane z zabezpieczeniem i w infrastrukturę – to co jest potrzebne. Czyli nie ma żadnych mocy, ponieważ w stosunku do roku 2018 tak dzisiaj widzimy, że w zasadzie jesteśmy w stanie zwiększyć nawet do 20 procent nasze moce produkcyjne, z tego co mamy żeby wyciągnąć. Nad tym będziemy pracowali w tym i w następnym roku.

            I w zasadzie tak w dużym skrócie to jest wszystko ode mnie. Jeżeli macie jakieś pytania, to bardzo proszę.

 

Zapis przebiegu sesji pytań i odpowiedzi prezentujemy w oddzielnym dokumencie, dostępnym dla abonentów BR Premium.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus