Do tego, że deweloperzy mają za sobą doskonałe lata nie trzeba nikogo przekonywać. Podobnie jak  do tego, że ta passa nie będzie trwała wiecznie. Natomiast wątpliwości pojawiają się, kiedy należy podać datę końca tego złotego okresu. Zdaniem niektórych, najlepsze lata już mamy za sobą. A jeśli spojrzymy na wzrost cen materiałów, gruntów, problemy ze znalezieniem pracowników, rosnące wynagrodzenia czy nasycenie rynku (np. galerii handlowych), to to stwierdzenie wcale nie będzie całkowicie pozbawione sensu.

Przyglądając się prognozom wyników Echo Investment widać jednak, że tak głębokie pogorszenie sytuacji mogło zostać ogłoszone przedwcześnie, a spadek zysków prawdopodobnie nie będzie tak dotkliwy jak początkowo zakładano. Najczarniejsze scenariusze pojawiły się pod koniec I kwartału 2019 r., kiedy konsensus tegorocznego zysku netto spadł do 61 mln zł. Niektóre prognozy zakładały nawet, że ECH (ECHO) zakończy rok ze stratą.

Maj przyniósł Echo Investment promyk nadziei, a konsensus dla tegorocznego zysku netto spółki wzrósł o ponad 50% do 94,6 mln zł. Jeszcze lepiej było w czerwcu, kiedy średnia prognoz dla wyniku za 2019 r. wzrosła do 271,3 mln zł, czyli o niemal 187%. O ile jeszcze miesiąc temu można było do podchodzić do tych wzrostów z pewną rezerwą, tak obecnie odbicie wydaje się być jednoznaczne.

Swój wkład w obecny kształt konsensusu miała też prognoza przygotowana przez Erste Securies Polska i rekomendacja dla spółki wydana w ramach Programu Wsparcia Analitycznego. Analitycy tego biura nie tylko są autorami najwyższej z zebranych przez nas prognoz dla tegorocznego zysku Echo Investment (306,8 mln zł), ale też jako jedyni oczekują, że w 2019 r. deweloper zarobi więcej niż w ubiegłym roku. A przypomnijmy, że jeszcze niedawno konsensus zakładał, że w 2019 r. zysk netto spółki będzie najniższy od ponad dekady. Dlaczego analitycy korzystniej oceniają tegoroczne wyniki?

Spółka sprzedała w pierwszym półroczu 641 mieszkań i podtrzymuje cel znalezienia nabywców dla 1300 lokali w całym roku (niecały 1000 sprzedanych mieszkań w 2018 r.). Zrealizowała też sprzedaż pierwszego biurowca Browarów Warszawskich za 76,8 mln EUR, a finalizacja wyjścia z O3 Business Campus 3 jest planowana bieżący rok. Wynikom może pomóc też wzrost wartości projektów w budowie (m.in. Moje Miejsce, Face 2 Face czy kolejne fazy Browarów Warszawskich).

Oczywiście spowolnienie w sektorze deweloperskim jest nieuniknione, a rekordowe 111,5 tys. mieszkań oddane do użytkowania w 2018 r. będzie trudne do pobicia i może być swoistym szczytem deweloperskiej hossy. Według aktualnej oceny analityków, 2019 r. nie powinien przynieść jednak istotnego spadku wyników Echo Investment.