Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Alumetal z blisko 100 mln zł operacyjnego cash flow po pierwszym półroczu 2018

Agnieszka Drzyżdżyk, Prezes Zarządu Alumetal S.A.
Agnieszka Drzyżdżyk, Prezes Zarządu Alumetal S.A.
Udostępnij

Grupa Alumetal zakończyła pierwszą połowę 2019 roku z 50 mln PLN wyniku EBITDA i 34 mln PLN znormalizowanego zysku netto przy ponad 104 tys. ton sprzedanych stopów. To niewielki wzrost ilościowy w ujęciu rok do roku, podczas gdy rezultaty finansowe przed rokiem były jeszcze lepsze.

- Mamy za sobą półrocze, w którym według naszych szacunków produkcja samochodów osobowych i dostawczych w UE spadła o około 10% rok do roku. Cykliczne ochłodzenie rynku jest dla nas naturalne, ale - jak dowodzi nasza historia - w takich warunkach również potrafimy generować solidne wyniki. Z oczywistych względów bieżący rok nie będzie jednak rekordowy i nie widzimy możliwości realizacji zamierzeń wynikowych, zapisanych w programie motywacyjnym na rok 2019 – powiedziała Agnieszka Drzyżdżyk, Prezes Zarządu Alumetal S.A.

- Naszym celem sprzedażowym na ten rok jest utrzymanie wolumenów z roku 2018, czyli niecałych 200 tys. ton. Jednocześnie jednak nasze DNA jest niezmienne, a zapisana w nim jest realizacja tylko rentownych zamówień. Uruchomiliśmy szereg programów oszczędnościowych i optymalizacyjnych, gdyż najważniejsze są dla nas wyniki finansowe, a nie sprzedaż – dodała Prezes Drzyżdżyk.

 

Prognozy podstawowych pozycji finansowych na najbliższe lata są dostępne dla abonentów Biznesradar Premium na profilu spółki w zakładce PROGNOZY

 

Produkcję stopów wtórnego aluminium odlewniczego w Europie można szacować dla roku 2018 na 3,2 mln ton. Alumetal przy produkcji około 200 tys. ton był numerem dwa (za Rafmetalem), odpowiadając za około 7% rynku. Patrząc na tegoroczne trendy rynkowe widać, iż AML (ALUMETAL) zyskuje udziały rynkowe.

Jednocześnie warto zauważyć, że po wypłacie rekordowej dywidendy za 2018 rok (4,08 PLN na akcję, nominalnie ponad 63 mln PLN) spółka może pochwalić się nadal bardzo dobrymi wskaźnikami płynności i zadłużenia.

- Dług netto do EBITDA to jedynie 1,0. Jednocześnie spadkowy trend rynkowych cen stopów i złomów zachęca do obniżenia zapasów oraz sprawia, że możemy angażować mniej gotówki w działalność operacyjną. W rezultacie wypracowaliśmy w I półroczu 98 mln PLN operacyjnego cash flow, przekraczając wartość EBITDA o 48 mln PLN i notując wynik o 72,5% wyższy rok do roku – wskazał Przemysław Grzybek, Członek Zarządu ds. Finansowych w Alumetal S.A.

- Odpowiadając na pojawiające się pytania w obliczu zawirowań rynkowych pragnę podkreślić, że podtrzymujemy politykę dywidendową wypłaty co najmniej 70% znormalizowanego zysku netto. Największe inwestycje już za nami, a jednocześnie mamy bardzo komfortową sytuację gotówkową – dodała Prezes Drzyżdżyk.

Jeśli chodzi o inwestycje, to do końca przyszłego roku ma zakończyć się modernizacja najstarszego zakładu Grupy Alumetal w Kętach. Obecnie trwa wybór wykonawców, a projekt realizowany jest zgodnie z przyjętym harmonogramem przy założonym budżecie 55,6 mln PLN. Jego efektem będzie zastąpienie pięciu pieców zasilanych energią elektryczną jedną większą jednostką zasilaną gazem ziemnym.

- To podwójnie zwiększy naszą efektywność, ponieważ jednostkowe koszty produkcji w większej jednostce, do tego nowoczesnej, są niższe, a jednocześnie ceny gazu maleją, podczas gdy energii elektrycznej rosną – wskazał CFO Grzybek.

Alumetal korzysta tymczasem z ustawowych rekompensat za wzrost cen energii elektrycznej w tym roku. Z tego tytułu spodziewa się zaksięgowania około 1,5 mln zł zwrotu w II połowie br.

- Chociaż energia łącznie stanowi jedynie 4% naszych całkowitych kosztów, to walczymy o każdą złotówkę – podkreśliła Prezes Drzyżdżyk.

Obecnie zapotrzebowaniu Alumetalu na energię rozkłada się mniej więcej po połowie na prąd i gaz. Po modernizacji zakładu w Kętach będzie to 70% do 30% na korzyść gazu.