Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) zatwierdziła Dokument Informacyjny spółki Klabater i podjęła uchwałę w sprawie wprowadzenia do obrotu na rynku NewConnect akcji wydawcy i producenta gier.

- Przez ostatnie miesiące ciężko pracowaliśmy realizując plan rozwoju spółki. Zrealizowaliśmy do tej pory większość krótkookresowych celów i zgodnie z decyzją podjętą w marcu tego roku jesteśmy gotowi, aby dołączyć do grona spółek notowanych na giełdzie. Chcemy zadebiutować jeszcze w bieżącym miesiącu, najszybciej jak to możliwe – informuje Robert Wesołowski, członek zarządu Klabater SA.

Przed spółką najważniejsza tegoroczna premiera – Crossroads Inn, debiutancki tytuł własnego studia developerskiego – Kraken Unleashed. Rozbudowany symulator tawerny fantasy łączący cechy gier fabularnych (RPG) i symulacyjnych (Sim) już kilka miesięcy temu spotkał się z dużym zainteresowaniem graczy z całego świata. W ramach akcji crowdfundingowej na platformie Kickstarter, przeprowadzonej w lutym br., spółka zebrała na rozbudowę gry blisko 40 tys. USD  od ponad 1 200 wspierających. Już wkrótce Klabater ogłosi datę jej premiery na platformach PC/Mac/Linux.

- Plan rozwoju spółki zakłada jednoczesny rozwój w trzech głównych obszarach: wydawania gier, produkcji gier i usług dla deweloperów. Założyliśmy, że do końca 2020 roku wydamy ok. 10-12 tytułów w modelu wydawniczym, zakończymy prace developerskie i wprowadzimy do sprzedaży naszą pierwszą własną produkcję – grę Crossroads Inn, a także rozwiniemy działalność portingową w modelu wydawniczym. Dzisiaj jesteśmy już od krok od realizacji tych celów. Przed nami dwa najważniejsze wydarzenia w historii spółki – debiut na rynku publicznym i premiera flagowego tytułu. – dodaje Michał Gembicki, członek zarządu Klabater SA.

W marcu premierę na platformie PC miał długo oczekiwany tytuł z portfolio wydawniczego spółki – We. The Revolution. Gra osadzona w krwawych i paranoicznych czasach Rewolucji Francuskiej okazała się jedną z najgłośniejszych premier rodzimej branży gier niezależnych w ostatnim czasie. W tydzień od premiery Klabaterowi zwróciły się wszystkie środki zainwestowane w wydanie tytułu. W czerwcu br. spółka wprowadziła grę również na platformy konsolowe: Switch, PlayStation 4 oraz Xbox One.

Już w pierwszym kwartale 2020 roku na rynek trafi „duchowy następca” We. The Revolution – produkcja studia Arclight Creations – Help Will Come Tomorrow.  – Ten tytuł idealnie wpisuje się w przyjętą przez nas strategię doboru ambitnych gier do portfolio wydawniczego i jest drugą częścią zaplanowanego tryptyku gier zaangażowanych. Fabuła Help Will Come Tomorrow przeniesie gracza do targanej wojną domową i uwikłanej w wielki konflikt Rosji roku 1917. Znów tłem dla gry będzie wielka rewolucja i wpływ jaki takie wiekopomne wydarzenia wywierają na losy zwykłych ludzi. W tle tych wielkich dramatycznych wydarzeń, grupa pasażerów, którzy przeżyli terrorystyczny atak na kolej transsyberyjską, musi przetrwać w surowym syberyjskim klimacie, tak długo, aż nie nadejdzie pomoc. Gracz szybko odkryje, że aby wygrać, potrzebuje zbudować relacje między bohaterami, łagodzić konflikty wynikające z różnic klasowych i dbać o morale całego obozu. – opowiada Łukasz Mach, dyrektor marketingu Klabater SA.

W lipcu Klabater otrzymał ponad 80 tys. zł dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu rozwoju sektorów kreatywnych. Przyznane środki zostaną przeznaczone m.in.  na stworzenie prototypu kolejnej gry pod roboczą nazwą Cyrk, która zamknie tryptyk zaangażowanych gier rozpoczęty wydaniem We.The Revolution.

W sierpniu Klabater  poinformował o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o dotację w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój –  Go to Brand. Spółka jest rekomendowana do dofinansowania w zakresie którego otrzyma ponad 300 tys. zł. Dzięki partycypacji w programie Klabater znacznie zwiększy zasięg i skalę swoich działań na kluczowym dla siebie rynku USA, poprzez obecność na imprezach targowych w 2020 roku.

Za wprowadzenie akcji do obrotu odpowiadają Kancelaria SSW oraz autoryzowany doradca Partners&Ventures. Audytorem spółki jest PKF.