Zapis przebiegu konferencji wynikowej spółki MEX Polska z 3 października 2019 roku, w trakcie której zarząd prezentował wyniki finansowe MEX Polska wypracowane w pierwszej połowie 2019 roku oraz przedstawił własne oczekiwania na kolejne miesiące.

W oddzielnym tekście, dostępnym dla abonentów BR Premium, prezentujemy zapis przebiegu sesji pytań i odpowiedzi z tego spotkania.

 

            Paweł Kowalewski: Nazywam się Paweł Kowalewski, jestem prezesem zarządu, jednym z udziałowców spółki. Strasznie się cieszę, że udało się do takiego spotkania doprowadzić, bo nasze dotychczasowe spotkania powynikowe zwykle gromadziły zainteresowanych inwestorów reprezentujących rynek kapitałowy, natomiast z mediami w tak szerokim gronie to mamy do czynienia myślę, że po raz pierwszy od debiutu. Niemniej jednak tym bardziej mi miło i co istotne, fajnie, że spotykamy się w okolicznościach publikowanych przez nas całkiem dobrych danych dotyczących spółki. Ponieważ ja tak naprawdę nastawiony jestem na pytania bardziej i na udzielanie odpowiedzi, to ja bardzo króciutko powiem tylko to, co z naszego punktu widzenia jest warte podkreślenia, warte uwagi.

            Od jakiegoś czasu już komunikujemy, że nasza praca związana z rozwojem spółki i rozwojem marek musi przynieść określone efekty i to jest ten pierwszy wyraźny sygnał, czyli wzrost przychodów, który co prawda od jakiegoś czasu już pokazujemy, ale te ponad 14 procent wzrostu przychodów to jest efekt nie tylko przyrostu masy, czyli przyrostu lokali. Bo przypomnę, że część lokali, które pojawiały się jako nowe w naszej grupie, to są lokale, których nie konsolidujemy. To oznacza, że to są podmioty prowadzone przez franczyzobiorców, którzy prowadzą je w formie działalności gospodarczej i efekt na naszą grupę, na wynik, jest tylko w postaci tego netto netto, czyli tych korzyści, jakie mamy z tytułu współpracy z tymi franczyzobiorcami. To oznacza, że wzrost jest w dużej mierze efektem wzrostu grupy czyli podmiotów własnych i lokali powstających z własnych środków.

            Natomiast w ślad za tym efektem wzrostu przychodów, co daje dużą satysfakcję, jest też wzrost, znaczący wzrost wyników, bo widzimy kilkunasto, 16-procentowy w tym takim wymiarze realnym. Państwo na pewno rozumiecie dobrze efekt tego nowego sposobu przeliczania umów najmu, tej nowej formy MSSF-u, więc tutaj są pewne zakłócenia w prezentacji. Nie mamy dwa razy większego zysku netto na kwartał, chociaż on być może tak wygląda w tej prezentacji, natomiast po tych przeliczeniach i uaktualnieniach to jest ponad 16 procent wzrostu netto.

            I jedna jeszcze rzecz, która uważam, że warto ją podkreślić, to jest kapitalna sytuacja cashowa spółki, a w zasadzie praktyczny brak zadłużenia. Jeżeli Państwo sobie zobaczycie, na ósmej stronie prezentacji w postaci takich słupków, tu widzimy jeden z ostatnich mikrosłupków de facto, bo tu jest kreseczka, to są kredyty i pożyczki per saldo. To jest sumaryczne zadłużenie spółki wobec instytucji finansowych versus gotówka w spółce i versus kaucje, które znajdują się na zabezpieczenie, czyli środki finansowe, które znajdują się w banku jako zabezpieczenie tych kredytów.

            Więc co to oznacza? To oznacza, że jeżeli odniesiemy się do starej Ebitdy, to mamy tak naprawdę dług do Ebitdy, ten dług niekompensowany gotówką na poziomie znacząco poniżej 1. To jest około 0,8 dług do EBITDA.

 

            Czyli po staremu. Bez MSSF-u.

 

            Paweł Kowalewski: Bez MSSF-u, kiedy tą Ebitdę traktujemy jako Ebitdę starego typu. Pewnie dorobią za chwilę jakiś nowy parametr, który będzie to oceniał, bo tych podmiotów jest pewnie więcej niż jeden. Handel cały przecież oparty jest na najmach i tak dalej. Więc pewnie się coś nowego pojawi, niemniej jednak na potrzeby nawet tego spotkania zrobiliśmy takie krótkie przeliczenie, ile ta EBITDA wyniosła i nasze zadłużenie do Ebitdy to jest około 0,8.

            Więc to jest bardzo duża przestrzeń do tego, żeby banki finansowały nasze przedsięwzięcia, nasze inwestycje. I od razu mówię, że banki są bardzo skłonne do tego, żeby ten dług powiększać, tym bardziej, że od dłuższego czasu współpracujemy z mBankiem i jesteśmy wzorowi, dlatego też bank jest otwarty na współpracę.

            Jeszcze bym chciał powiedzieć dwa słowa o samej dynamice rozwoju. To też jest rzecz, na którą należy zwrócić uwagę. Na slajdzie, który jest tutaj pokazany w takiej postaci takiego paska… Szósta strona, ale też jest taka strona osiemnasta, która odnosi się do naszej strategii rozwoju. My, publikując strategię rozwoju, deklarowaliśmy otworzenie na przestrzeni roku 18 i 19 szesnastu lokali. Niektórzy odbierali to jako osiem plus osiem. My raczej tłumaczyliśmy, że tu chodzi o rozsądne pozyskiwanie lokalizacji i niekoniecznie musi być to otwieranie co dwa miesiące kolejnego lokalu. Niemniej jednak w roku 18 otworzyliśmy łącznie z franczyzowymi lokali sześć, co wyglądało na nierealizowanie strategii, natomiast na dzień dzisiejszy do końca roku tych lokali będzie otwartych osiemnaście, co oznacza, że przekraczamy ten nasz plan rozwojowy.

            I co istotne, znacząco powiększa się grupa lokali Pijalni Wódki i Piwa, czyli tego naszego flagowego obiektu, który przynosi najwięcej obrotu, bo tych lokali w tym roku przybędzie dziewięć. To jest już rzeczywiście w odniesieniu do zeszłorocznych trzech znaczący przyrost. I od razu powiem też, że jest bardzo duże zainteresowanie ze strony tych inwestorów małych, bo tutaj głównie ten przyrost odbywa się poprzez inwestorów zewnętrznych czyli franczyzobiorców, czyli tej małej franczyzy, jak my ją określamy, ten właśnie niekonsolidowany.

 

            Czyli to co my tutaj mamy 2019P, to są liczby, które się spodziewacie, że tak się zamknie?

 

            Paweł Kowalewski: Jesteśmy niemalże pewni, dlatego że stan zaawansowania tych inwestycji już jest daleki. To nie są lokale, o których dopiero rozmawiamy, tylko one są w trakcie realizacji inwestycji, co oznacza, że może któryś z nich się też otworzyć na przełomie 19 i 20. To są drobne sprawy, jeśli chodzi o wpływ na sam wynik. Niemniej jednak chciałbym tylko podkreślić, że strategię realizujemy. I to jest istotne, że pewne deklaracje, które składamy, faktycznie mają odzwierciedlenie w rzeczywistości.

            W zasadzie to jest tyle, jeśli chodzi o… Ja spodziewam się, że państwo będziecie mieli pytania. Jeśli nie, to pewne rzeczy rozwinę sam. Ale fajnie jest reagować na pytania, bo wtedy bardziej celowe są te odpowiedzi.

            Bo ja zakładam, być może naiwnie, że Państwo nieco wiecie o spółce. Jeśli nie, to ja też mogę przybliżyć nieco.

 

Zapis przebiegu sesji pytań i odpowiedzi prezentujemy w oddzielnym dokumencie, dostępnym dla abonentów BR Premium.