Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Ceny transferowe - najważniejsze zmiany

materiał partnera

Udostępnij

Rok 2019 przyniósł znaczne zmiany w obszarze cen transferowych. Dotyczą one m.in. limitów do sporządzania dokumentacji podatkowej czy zwolnień dokumentacyjnych. Wszystko za sprawą nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Nowe regulacje w znacznej mierze okazują się korzystne dla podatników, jednak nie pod każdym względem. Przyjrzyjmy się bliżej najważniejszym kwestiom.

 

Progi dokumentacyjne po zmianach

Nowe przepisy jasno wskazują, że lokalna dokumentacja cen transferowych musi zostać sporządzona dla każdej transakcji kontrolowanej, o ile wykazuje ona charakter jednorodny. O jednorodności transakcji świadczy kilka, istotnych kryteriów. Zalicza się do nich przede wszystkim: jednolitość w ujęciu ekonomicznym, metody weryfikacji cen transferowych czy istotne okoliczności transakcji. Kluczowe znaczenie w tym kontekście mają progi dokumentacyjne. Co ważne, ustawodawca rozstrzyga wątpliwość, czy powinny być one obliczane na podstawie wartości brutto, czy netto. To informacja, której zabrakło we wcześniejszej wersji ustawy. Jak zatem prezentują się obecne limity dla poszczególnych transakcji? Wprowadzone zostały dwa progi dokumentacyjne o wartości:

  • 10 mln złotych (netto) - ten próg dotyczy transakcji towarowej i finansowej,
  • 2 mln złotych (netto) - w przypadku transakcji usługowej bądź innej transakcji.

Głównym celem podwyższenia progów było zmniejszenie obowiązków dokumentacyjnych. Na uwadzę warto mieć fakt, że podwyższeniu uległy także progi dla transakcji, które realizowane są z podmiotami posiadającymi siedzibę w innym kraju, o ile stosuje on szkodliwą konkurencję podatkową do kwoty 100 tys. złotych.

Zwolnienia dokumentacyjne - kogo dotyczą?

Ustawa wprowadza nie tylko nowe progi dokumentacyjne, ale i zwolnienia z obowiązku dokumentacyjnego. Dotyczą one transakcji, które zawierane są przez krajowe podmioty powiązane. Podatnicy, których dotyczyć będzie zwolnienie dokumentacyjne, muszą spełnić kilka, podstawowych kryteriów. Po pierwsze, powinni wykazać dochód w danym roku podatkowym oznacza to więc, że do tej grupy nie kwalifikują się osoby, które poniosły stratę podatkową. Co więcej, nie mogą korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od dochodów uzyskanych z działalności prowadzonej na terenie tzw. specjalnej strefy ekonomicznej.

Zwolnienia obowiązku dokumentacyjnego dotyczą również transakcji kontrolowanych, których cena została ustalona na podstawie ustawy Prawo zamówień publicznych w trybie przetargu nieograniczonego.

Informacją o cenach transferowych w formie elektronicznej

Przed nowelizacją ustawy, podatnicy mieli obowiązek składania uproszczonych sprawozdań CIT/TP bądź PIT/TP. Od marca 2019 informację o cenach transferowych sporządzić można wyłącznie w formie elektronicznej. Co więcej, ustawa szczegółowo określa jakie dane powinny znaleźć się w tego rodzaju sprawozdaniu. Doprecyzowuje jednocześnie, że w przypadku spółek, które nie mają osobowości prawnej, informacje o cenach transferowych powinien przekazać wspólnik.

Dobrą wiadomość stanowi jednocześnie fakt, że termin złożenia informacji o cenach transferowych został wydłużony aż do 9 miesięcy po zakończeniu roku podatkowego (wcześniej były to zaledwie 3 miesiące). Na przygotowanie grupowej dokumentacji cen transferowych, ten czas jest jeszcze dłuższy, gdyż sięga do 12 miesięcy po zakończeniu roku podatkowego. Ustawa przewiduje możliwość przygotowania dokumentacji grupowej tzw. master file również w języku angielskim.

Podsumowanie

Zmian odnośnie cen transferowych jest znacznie więcej - https://www.pwc.pl/pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe.html. Zalicza się do nich także ujednolicenie pojęć i definicji dotyczących m.in. powiązań pomiędzy podmiotami. Wprowadzono jednocześnie uproszczone zasady rozliczeń, które obejmują transakcje dotyczące pożyczek i usług o niskiej wartości dodanej. Pewne wątpliwości budzić może rozszerzenie listy metod kalkulacji ceny. Organy kontrolne zyskują bowiem nowe uprawnienia, dzięki czemu zastosować mogą inną metodę weryfikacji ceny transferowej niż te, które wskazane są w polskich przepisach podatkowych.