Czy warto inwestować w złoto – kilka argumentów na tak!

Inwestycje w złoto cieszą się sporą popularnością nie tylko w czasach kryzysu. Spoglądając na historyczny kurs złota, widzimy, że inwestycja tego rodzaju jest praktycznie zawsze opłacalna w dłuższej perspektywie. Na wykresie ceny złota widać wyraźnie, że przez ostatnie 5 lat kurs złota wzrosł o ponad 21%, a w ciągu ostatnich 20 lat aż o około 360%. Sprawdźmy więc, jakie są podstawowe zalety inwestowania w złoto:

  • Złoto jest walutą wymienialną i uznawaną praktycznie na całym świecie.
  • Jest odporne na inflację czy zawirowania rynku walutowego. Waluta danego kraju może drastycznie stracić na wartości – złoto nie.
  • Jest towarem skończonym, co sugeruje, że jego cena będzie w przyszłości rosła.
  • Niewielkie rozmiary w stosunku do wartości, pozwalają na łatwe przenoszenie i przechowywanie złota.

Czy inwestycja w złoto ma jakieś wady?

Jak wiadomo, nie ma inwestycji idealnej. Każda forma lokowania kapitału niesie ze sobą takie czy inne ryzyko. Mimo wielu argumentów przemawiających za inwestycją w złoto również ona posiada pewne wady. Kupując złoto fizyczne w postaci lokacyjnych sztabek inwestycyjnych czy złotych monet, musimy zadbać o odpowiednie ich przechowanie. Pierwsza sprawa to ochrona naszego złota przed uszkodzeniami mechanicznymi. Czyste złoto jest miękkim metalem. W związku z tym złote monety warto umieścić w kapslach menniczych, a sztabki w specjalnych etui, tzw. CertiCardach.

Drugą, dużo istotniejszą kwestią jest zabezpieczenie złota przed ewentualną kradzieżą. Jeśli nasza inwestycja w złoto opiewa na niewielką kwotę, możemy pokusić się o umieszczenie jej w domowej skrytce. Jeśli kwota jest już większa, warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenia. Jedną z najbezpieczniejszych opcji wydaje się wynajęcie depozytowej skrytki bankowej. Skrytki takie oferują jednak tylko wybrane oddziały banków, a dostęp do naszego złota będziemy mieli wyłącznie w godzinach pracy banku. Za nieco wyższą opłatą możemy wynająć skrytkę w prywatnej firmie. Zwykle oferują one całodobowy dostęp do skrytki. Przed wynajęciem takiego schowka należy jednak dokładnie sprawdzić warunki ubezpieczenia zawartości. Jeśli jesteśmy zdecydowani na przechowywanie złota w domu, dobrą decyzją może być zakup domowego sejfu. Jednak dobrej klasy urządzenie tego rodzaju to wydatek kilku czy nawet kilkunastu tysięcy złotych.  

Złote sztabki lokacyjne czy monety?

Najpopularniejszą formą fizycznego inwestowania w złoto jest zakup sztabek lokacyjnych lub złotych monet. Monety inwestycyjne mają pewną, niewielką wartość monetarną. Oznacza to, że w przeliczeniu na czyste złoto, zapłacimy za nie odrobinę więcej. Złote monety są jednak łatwiejsze do sprzedania i łatwiej sprawdzić ich autentyczność. Standardowo monety bulionowe ważą 1 uncję trojańską (1 oz. = 31,1gramów), ale aktualnie dostępne są też mniejsze monety, o „nominałach” ½, ¼ czy nawet 1/10 uncji. Alternatywą dla monet bulionowych są złote sztabki. Ich zakup jest bardziej opłacalny w przypadku większych inwestycji. Choć w sztabki możemy zainwestować nawet niewielkie kwoty. Najmniejsze dostępne na rynku sztabki ważą zaledwie 1 gram.

W celach inwestycyjnych odradzamy kupowania biżuterii lub złota niewiadomego pochodzenia. Jeśli mimo wszystko chcecie dokonać takiego zakupu, przeczytajcie wcześniej artykuł na temat tego, jak rozpoznać złoto.

Jak kupować złoto i jak je sprzedać?

Kupując złoto, powinniśmy się kierować przede wszystkim zdrowym rozsądkiem i ostrożnością. Gdzie kupić złoto w postaci monet czy sztabek? Najlepiej skorzystać z usług dużych sprzedawców, którzy działają na rynku od co najmniej kilku lat i cieszą się dobrymi opiniami. Kupując złoto przez internet, pamiętajmy, że w tej branży nie istnieje coś takiego jak przecena o 10, 20 czy więcej procent. Takie okazje nie mają po prostu prawa bytu i jeśli trafiamy na podejrzanie tanie monety czy sztabki, powinien być to dla nas poważny sygnał ostrzegawczy. 

Sprzedać złoto możemy między innymi w lombardzie, punktach jubilerskich czy w wybranych kantorach. Wszystkie te placówki zaoferują nam jednak zwykle kurs dużo mniejszy niż aktualne notowania złota. Atrakcyjniejsze ceny oferują wyspecjalizowane skupy złota. Przy wyborze skupu złota, cena powinna być tylko jednym z kryteriów. Warto też sprawdzić od jak dawna działa skup, jakimi opiniami cieszy się wśród klientów i czy posiada placówki stacjonarne.

Podsumowując, możemy powiedzieć, że zalety inwestowania w złoto przeważają wady. Jeśli szukacie formy długoterminowej lokaty kapitału, inwestycja w złoto może być strzałem w dziesiątkę.