Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Budimex podpisał z GDDKiA umowę na budowę odcinka drogi ekspresowej S-61

Udostępnij

Ósmego stycznia BDX (BUDIMEX) podpisał w Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych w Białymstoku umowę na realizację drogi ekspresowej S-61 na odcinku od końca obwodnicy Suwałk - do Budziska z obwodnicą Szypliszek. Realizacja kontraktu w systemie ,,przeprojektuj i buduj” potrwa do października 2022 roku.

Trasa objęta pracami przebiega przez gminy Suwałki i Szypliszki w województwie podlaskim i kończy się na dawnym przejściu granicznym z Litwą w m. Budzisko. Jest fragmentem międzynarodowego korytarza transportowego Via Baltica, inwestycji o skali europejskiej, łączącej kraje nadbałtyckie z Europą Zachodnią. Droga ekspresowa S61 stanowi jej ważną część, przebiegającą przez województwa: mazowieckie, podlaskie i warmińsko - mazurskie.

Jesteśmy dumni mogąc realizować kolejny, bo już czwarty, odcinek trasy o tak dużym znaczeniu nie tylko na skalę polską, ale także europejską. To ogromny projekt, wymagający zaangażowania nie tylko wielu pracowników, ale również jednostek sprzętowych. W ramach prowadzonych prac wykonamy m.in. roboty ziemne na poziomie ok. 8,9 mln m³ oraz ciąg główny o powierzchni 500 tys. m² – mówi Dariusz Blocher, Prezes Zarządu Budimex SA.

W ramach kontraktu spółka zbuduje ok. 24 kilometry dwujezdniowej drogi ekspresowej. Zadanie wycenione na 1 mld 37 mln zł ma zostać zrealizowane w ciągu 32 miesięcy (włączając okresy zimowe). Umowa jest efektem przetargu ogłoszonego przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w roku 2019, po rozwiązaniu umowy z wcześniejszym wykonawcą.

Umowa z Budimeksem uwzględnia zaprojektowanie, uzyskanie wymaganych prawem decyzji oraz zezwoleń na budowę i w efekcie wybudowanie odcinka drogi krajowej S61. Zakres przedsięwzięcia obejmuje również budowę infrastruktury technicznej, niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania drogi ekspresowej, w tym m.in. dróg dojazdowych, przeznaczonych dla ruchu lokalnego, 34 obiektów inżynierskich, mieszczących obiekty mostowe, wiadukty, przepusty czy przejścia dla zwierząt. Budimex zajmie się także układem urządzeń ochrony środowiska, m.in.: ekranów akustycznych oraz urządzeń bezpieczeństwa. Przebudowane zostaną także istniejące drogi oraz urządzenia infrastruktury, takie jak sieci gazowe czy wodociągowe kolidujące z planowanym przedsięwzięciem. Inwestycja jest objęta pięcioletnią gwarancją.

To nie jedyny kontrakt realizowany przez Budimex na trasie Via Baltica. W 2019 roku Budimex zakończył prace nad około trzynastokilometrowym odcinkiem Obwodnicy miasta Suwałki, która jest przedłużeniem ciągu S61 wybudowanego także przez Budimex i oddanego do ruchu w 2014 roku w ramach obwodnicy Augustowa. Obecnie realizuje jeszcze dwa fragmenty trasy Via Baltica: ponad 18 kilometrowy odcinek Stawiski-Szczuczyn oraz 20 kilometrowy Wysokie-Raczki. Łączna wartość wszystkich inwestycji realizowanych obecnie przez Budimex S.A. w ciągu S61 to ponad 2 mld zł.

Długość odcinka: 24 km
Liczba wiaduktów i mostów: 19
Kanalizacja deszczowa i sanitarna: 53 km długości
Sieci wodociągowe: 10 km

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Pozostałe wiadomości

ALTA z nową strategią: energetyka cieplna, usługi i konsulting oraz działalność deweloperska

Notowana na Głównym Rynku GPW ALTA S.A. przyjęła nową strategię rozwoju na lata 2026-2030, której celem jest przejście do bardziej zdywersyfikowanego i skalowalnego modelu biznesowego....

2026-06-25, 17:14

Unimot kupuje projekt farmy wiatrowej Gostynin. "Ważny krok w budowie naszej platformy IPP"

Grupa Unimot, poprzez spółkę Unimot Renewables, nabyła 100 proc. udziałów w spółce celowej realizującej projekt farmy wiatrowej Gostynin o planowanej mocy zainstalowanej 34,2 MW,...

2026-06-25, 15:58

Akcjonariusze PTWP zatwierdzili wypłatę dywidendy za 2025 r.

Zwyczajne walne zgromadzenie PTWP SA, które odbyło się 25 czerwca 2026 r., podjęło uchwałę o przeznaczeniu łącznie 9,5 mln zł na wypłatę dywidendy za 2025 rok. Oznacza to wypłatę 5,89...

2026-06-25, 15:53
Przemysław Drożdż COO, Tomasz Palacz CEO

Liftero zadebiutuje na NewConnect 30 czerwca 2026 r.

Liftero, polski producent technologii napędowych do misji kosmicznych, zadebiutuje na rynku NewConnect 30 czerwca 2026 roku. Dokument Informacyjny dostępny jest na stronie internetowej spółki w...

2026-06-25, 15:51
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus