SOK (SONKA), notowana na NewConnect spółka specjalizująca się w portowaniu gier na Nintendo Switch i inne konsole, wypracowała w 2019 r. przychody w wysokości 2,73 mln zł, oznacza to wzrost o 61% rdr. EBITDA wzrosła o 284% i osiągnęła wartość 867,52 tys. zł. Z kolei zysk netto, w porównaniu z 2018 r., zwiększył się ponad 4-krotnie osiągając wartość 778,65 tys. zł. Miniony rok to czas pracy nad kluczowymi projektami, których owoce SONKA będzie zbierać w pierwszych kwartałach 2021 r.

Największym hitem SONKI w 2019 r. była, wydana w lipcu, imprezowa gra Astro Bears, która zebrała bardzo dobre opinie. Dodatkowo w listopadzie spółka wydała port gry Mars Power Industries na konsolę Nintendo Switch. Model biznesowy SONKI zakłada rocznie jedną produkcję własną oraz portowanie gier. Powoduje to wysoką rentowność projektów, gdyż ich koszt jest znacząco niższy od wydatków związanych z tworzeniem własnych gier. Dodatkowo, dzięki obecności w akcjonariacie PlayWay i Qubic Games, SONKA ma stały dostęp do projektów możliwych do przeportowania.

Jesteśmy zadowoleni z wyników osiągniętych w 2019 r., utwierdzają one nas w przekonaniu, że obraliśmy odpowiednią strategię rozwoju. Z kolei sam IV kw. 2019 r. traktujemy jako czas pracy, której owoce będziemy zbierać dopiero w kolejnym kwartale. Zdecydowaliśmy się przesunąć nasze grudniowe wyprzedaże na Nintendo Switch na styczeń. Pomijając okres, w którym setki gier były na przecenie, udało nam się dotrzeć do większej ilości graczy. Dzięki temu parę z naszych gier pojawiło się w sekcji “Best Sellers” na Nintendo Switch, a wyniki finansowe promocji są zadowalające, co zostanie podane do wiadomości w następnym raporcie kwartalnym. – mówi Rafał Sankowski, CEO SONKA.

SONKA, w ciągu ostatnich kilku miesięcy, dużo czasu poświęcała na remaster gry Farm Manager. To dla spółki niezwykle ważny produkt o potencjale wielokrotnie przekraczającym dotychczas wydane produkcje. Warto podkreślić, że gra zostaje przygotowywana na trzy platformy (Switch, PS4, XOne), a SONKA ma zdecydowaną większość w udziale procentowym z przychodu gry. Premiera gry planowana jest w II kw. 2020 r. Kolejnym bardzo ważnym produktem, nad którym aktualnie pracuje spółka jest port gry, z grupy PLW (PLAYWAY), Bum Simulator na konsole nowej generacji – PlayStation 5 oraz Xbox Scarlett. Jest to projekt z obecnie największą “Wishlistą na Steam” w portfolio PlayWay. SONKA planuje wydać grę w 2021 r.

Warto sprawdzić popremierowy raport sprzedażowy innej, niedawno wydanej na konsole gry z portfolio PlayWay: Car Mechanic Simulatora. W naszej ocenie Bum Simulator ma bardzo podobny potencjał sprzedażowy. – dodaje Rafał Sankowski.

Po sukcesie 1 wersji gry Astro Bears SONKA zamierza wydać DLC (ang. downloadable content) na rynek amerykański i europejski oraz wkroczenia do krajów azjatyckich (Japonia i Chiny).

Pracujemy nad strategią dla pozostałych konsol i urządzeń mobilnych, również nad grą planszową. Raportowaliśmy już rozpoczęcie prac nad Astro Bears 2. Prace te są we wczesnej fazie koncepcyjnej, a jej owoce będziemy mogli pokazać dopiero w końcówce 2020 r. Sama gra ukaże się jednak w 2021 r. – mówi Rafał Sankowski.