Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Daniel Obajtek: Fuzje PKN Orlen z Grupą Lotos i Energą to szansa dla Pomorza

Udostępnij

PKN ORLEN kontynuuje działania zmierzające do budowy koncernu multienergetycznego. Ważnym krokiem w tym kierunku ma być przejęcie kapitałowe Grupy LTS (LOTOS) i wykup akcji Grupy ENG (ENERGA). Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN (PKNORLEN) rozmawiał o planach inwestycyjnych spółki na Pomorzu i korzyściach z tym związanych z Aleksandrą Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Spotkanie przebiegało w atmosferze troski o rozwój Pomorza. Władze samorządowe powinny tworzyć jak najlepsze warunki dla inwestorów i biznesu. To szansa na wielomiliardowe inwestycje, nowe miejsca pracy i większe wpływy podatkowe. Taką szansą dla Pomorza będą fuzje PKN ORLEN z Grupą LOTOS i ENERGĄ. Mamy długą historię udanych akwizycji. W każdym przypadku dały one impuls do rozwoju przejmowanych spółek. Przykładem jest włocławski ANWIL, w który inwestujemy 1,3 mld zł, by zwiększyć o połowę moce wytwórcze nawozów. Inwestować będziemy również w spółki pomorskie. Przedstawiłem mocne argumenty, z których wynika, że łączymy biznes z korzyścią dla Pomorza -  powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Jednym z głównych beneficjentów procesu przejęcia kapitałowego Grupy LOTOS i Grupy Energa będzie Pomorze oraz jego mieszkańcy. Dzięki planowanym inwestycjom wzrośnie liczba i skala zamówień, firmy wejdą w nowe obszary działalności i jeszcze bardziej będą rozwijać te, w których są już aktywne. W przypadku LOTOSu jest to np. elektromobilność, a w przypadku ENERGI m.in. OZE. 

Wejście do zintegrowanej Grupy to olbrzymia szansa rozwojowa dla pomorskich spółek. Tworzenie koncernów multi-utility wpisuje się w megatrendy i działania realizowane przez inne, międzynarodowe koncerny z branży paliwowej. Dywersyfikacja źródeł przychodów zwiększa bowiem odporność spółek na wahania rynkowe i zmiany w otoczeniu makroekonomicznym. W ten sposób budowana jest dodatkowa wartość dla akcjonariuszy i klientów.

Co więcej Grupa ENERGA wpisuje się w plany wzmacniania segmentu energetycznego przez PKN ORLEN, m.in. poprzez planowane inwestycje w offshore, nisko i zeroemisyjne źródła energii, czy ewentualne wzmacnianie źródeł kogeneracyjnych. Na finalizacji transakcji niewątpliwie zyska pomorska spółka, bo pomiędzy firmami występuje szereg synergii operacyjnych. PKN ORLEN ma znaczący potencjał inwestycyjny i finansowy, natomiast inne firmy elektroenergetyczne, w tym ENERGA, mają tu nieco więcej ograniczeń. Połączenie tych dwóch potencjałów daje bardzo dużą siłę dla obu spółek.

Z punktu widzenia podatkowego, LOTOS i ENERGA zachowają pełną odrębność. To oznacza dalsze wpływy do budżetu miasta Gdańsk na identycznych zasadach, jak obecnie. Siedziby spółek pozostaną w Gdańsku i tu, tak jak do tej pory, trafiać będą wpływy z tytułu podatku CIT. Podobnie będzie z podatkami od nieruchomości. Rozliczane będą w Gdańsku, ponieważ budynki firm nadal będą przez nie użytkowane.

Fuzja będzie wiązała się z optymalizacją procesów biznesowych, jednak nie oznacza to redukcji zatrudnienia. Miejsca pracy zostaną utrzymane. Pracownicy zyskają z kolei możliwości rozwoju zawodowego oraz pracy w większej i silniejszej firmie o znaczeniu międzynarodowym.

Jeden silny koncern znacznie mocniej będzie mógł zaangażować się też w działania społeczne, kulturalne i sportowe w regionie. Dzięki skoordynowanej polityce CSR, lokalne społeczności będą mogły liczyć na większe i bardziej kompleksowe wsparcie.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Pozostałe wiadomości

Allegro.eu uruchamia program skupu akcji. Na pierwszą fazę przeznaczy do 800 mln zł

Rada Dyrektorów ALE (ALLEGRO) podjęła uchwałę o rozpoczęciu programu skupu akcji własnych i przyjęciu pierwszej fazy jego realizacji. Decyzja zapadła 25 czerwca 2026 r. w ramach...

2026-06-26, 08:44

Digital Network zwiększa rekomendowaną dywidendę za 2025 r. do 5 zł na akcję

Zarząd DIG (DIGITANET) podjął uchwałę o zmianie wniosku dotyczącego podziału zysku spółki za 2025 r. Zgodnie z nową rekomendacją, Zarząd wnioskuje do Rady Nadzorczej o zarekomendowanie...

2026-06-26, 08:29

ALTA z nową strategią: energetyka cieplna, usługi i konsulting oraz działalność deweloperska

Notowana na Głównym Rynku GPW ALTA S.A. przyjęła nową strategię rozwoju na lata 2026-2030, której celem jest przejście do bardziej zdywersyfikowanego i skalowalnego modelu biznesowego....

2026-06-25, 17:14

Unimot kupuje projekt farmy wiatrowej Gostynin. "Ważny krok w budowie naszej platformy IPP"

Grupa Unimot, poprzez spółkę Unimot Renewables, nabyła 100 proc. udziałów w spółce celowej realizującej projekt farmy wiatrowej Gostynin o planowanej mocy zainstalowanej 34,2 MW,...

2026-06-25, 15:58
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus