Zdaniem zespołu DM mBanku, obserwowane odbicie V-shape zakłada błyskawiczne odbudowanie amerykańskiej gospodarki w kolejnym kwartale. Tymczasem analitycy spodziewają się raczej rosnącej liczby bankructw, konieczności skorzystania z pomocy publicznej i mniejszej skali skupów akcji własnych, które stanowiły ważną składową popytu na amerykańskie akcje. Sytuacja na światowych rynkach, a przede wszystkim w Stanach jest jednak o tyle istotna, że nastroje polskim rynku akcji będzie podążać za światowymi trendami.

W związku z wyjątkową sytuacją eksperci zdecydowali się także na wyjątkowe podejście w ramach najnowszego przeglądu miesięcznego nie opublikowali aktualizacji rekomendacji analizowanych spółek, ani kluczowych zaleceń na najbliższe miesiące. Wyjątek stanowi tutaj zawieszenie zaleceń dla DOM (DOMDEV) oraz 1AT (ATAL), co nie jest jednak związane z sytuacją wymienionych deweloperów, ale przedłużającą nie nieobecność zajmującego się tymi spółkami analityka.

Prognozy i wyceny spółek w dalszym ciągu są jednak aktualizowane przez zespół DM mBanku i publikowane na bieżąco. I tak, w minionych tygodniach specjaliści opublikowali raporty dotyczące m.in. PEO (PEKAO), PZU, PLY (PLAY), OPL (ORANGEPL), LPP czy STL (STELMET). Co ciekawe, wszystkie z wymienionych spółek zostały opatrzone zaleceniem „kupuj”.

„Ze spółek finansowych nasza preferencja zdecydowanie skierowana jest do PZU. Uważamy, że ubezpieczyciel ma szansę poprawić wyniki na niskiej szkodowości w majątku, zaś pomimo pandemii, szkodowość w życiu powinna być stabilna. Zarząd potwierdził, że przecena na giełdach w marcu będzie miała ograniczony wpływ na wynik inwestycyjny ze względu na strukturalne zmiany w portfelu” – czytamy w raporcie

Mianem top pick zostały określone także akcje PLY (PLAY), wycenione przez analityków na 33,5 zł. Sektor telekomunikacyjny ma niską wrażliwość na perturbacje związane z COVID-19, a Play ma w najniższym stopniu odczuć straty związane m.in. z niższymi przychodami z roamingu i wyłączeniem sieci sprzedaży w galeriach handlowych. Eksperci szacują, że spadek EBITDA spółki wyniesie 3,1% wobec 3,3% w przypadku OPL (ORANGEPL) i 4,6% CPS (CYFRPLSAT). Zaznaczają, że fioletowy operator oferuje też najwyższą stopę dywidendy w sektorze (5%).

Analitycy oceniają także, że wpływ epidemii będzie relatywnie mały dla spółek chemicznych, takich jak CIE (CIECH) czy ATT (GRUPAAZOTY). Będą one też beneficjentami spadających cen surowców.

„Grupa Azoty korzysta z rozszerzenia marży na produkcji nawozów saletrzanych. Dodatkowo sprzyja relatywnie dobra pogoda (wcześniejsze przygotowania do sezonu) i możliwy spadek importu nawozów przez problemy logistyczne (przez COVID-19). Naszym zdaniem Spółka pozytywnie zaskoczy na wynikach za 4Q’19 oraz w 1Q’20. Epidemia COVID-19 może spowolnić prace przy inwestycjach spółki, co może pozytywnie być odebrane przez inwestorów” – wyjaśniono

 

Powyższy tekst jest skrótem z raportu „Przegląd miesięczny: kwiecień 2020" po raz pierwszy opublikowanego 02.04.2020 r. o godzinie 08:30. Skrócona wersja raportu, zawierająca inne informacje wymagane przez Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) 2016/95S z dnia 9 marca 2016 r, jest dostępna na stronie Domu Maklerskiego mBanku, pod adresem https://www.mdm.pl/ds-server/38263?ticketSource=ui-pub