Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Medicalgorithmics zakończyła kwartał stratą netto w wysokości 3,3 mln zł

Udostępnij

MDG (MEDICALG), spółka działająca w branży zaawansowanych technologii telemedycznych, opublikowała skonsolidowane wyniki finansowe za 1Q 2020.

W 1Q 2020 przychody Grupy wyniosły 36,1 mln PLN i były niższe o 26% w ujęciu rok do roku. Wpływ na poziom przychodów miała o 10% niższa liczba wyświadczonych usług medycznych oraz niższe średnie stawki za badanie w ujęciu r/r w związku z procesem zmiany modelu biznesowego w Medi-Lynx, spółce zależnej działającej na terenie USA. Grupa kontynuuje rozwój sprzedaży poza USA, m.in. w Kanadzie, krajach skandynawskich, Czechach i Australii, a także w Indiach i Polsce.

Grupa zakończyła 1Q 2020 stratą netto dla Akcjonariuszy Jednostki Dominującej w wysokości 3,3 mln PLN wobec 4,5 mln PLN zysku rok wcześniej, a EBITDA -4,6 mln PLN wobec +10,4 mln PLN.

Koszty działalności operacyjnej w 1Q 2020 wyniosły 44,6 mln PLN i były na porównywalnym poziomie rok do roku (+4%). Najbardziej istotną pozycję w strukturze kosztów działalności operacyjnej (61%) stanowią koszty świadczeń pracowniczych, które wzrosły w omawianym okresie o ok. 10% w związku z procesem reorganizacji w spółce Medi-Lynx, przeniesieniem działalności marketingowej do tej spółki oraz zmianami średniego kursu USD/PLN (+1,3 mln PLN wzrostu kosztów z tego tytułu).

Grupa kontynuuje zmianę modelu biznesowego na rynku w USA na model „in-network”, poprzez zawaranie długoterminowych umów na świadczenie usług z kluczowymi ubezpieczycielami prywatnymi. Obecnie rozpoczęła się druga faza procesu, polegająca na zawieraniu umów z mniejszymi, regionalnymi i lokalnymi ubezpieczycielami. Do końca 2020 roku Grupa zamierza mieć podpisane umowy pokrywające 90% osób ubezpieczonych. Proces zmiany modelu biznesowego z „out-of network” na „in-network” przełożył się na przejściowy spadek osiąganych przychodów i pogorszenie się wyniku finansowego Medi-Lynx, jednak w długim okresie Grupa spodziewa się korzystnego wpływu nowego modelu na wyniki finansowe. Proces zmiany modelu biznesowego wsparty został środkami z emisji akcji serii G przeprowadzonej w 1Q 2020 roku, z której Spółka pozyskała 13,2 mln PLN. Część funduszy przeznaczona będzie także na prace związane z udoskonalaniem istniejących i rozwojem nowych produktów. W 1Q 2020 Spółka dodała nową funkcjonalność do systemu PocketECG, a w dalszej części br. zamierza rozszerzyć portfolio o dwa nowe urządzenia, które będą pozytywnie kontrybuować do wzrostu wolumenu sprzedaży.

W związku z istotnym wpływem pandemii koronawirusa na wolumen świadczonych badań, Medi-Lynx skorzystał z oferowanego na terenie USA wsparcia finansowego dla spółek dotkniętych negatywnymi skutkami pandemii. W efekcie spółka ta pozyskała 3,2 mln USD pożyczki, z której część może zostać umorzona po spełnieniu określonych warunków. Dodatkowym wsparciem w ramach amerykańskiego programu pomocowego CARES Act jest otrzymana bezzwrotna płatność w wysokości 1,0 mln USD przeznaczona dla firm działających w branży healthcare. Ponadto Medi-Lynx otrzymał 2,7 mln USD przedpłaty za świadczone usługi od ubezpieczyciela publicznego Medicare. Pozyskane środki pomagają stabilizować sytuację gotówkową spółki w czasie pogorszonych wyników finansowych.

„Pierwszy kwartał 2020 przyniósł zgodnie z naszymi przewidywaniami lekki wzrost wolumenu świadczonych usług w stosunku do końcówki roku 2019, przy czym w ujęciu rok do roku ich liczba była niższa. Jednocześnie mieliśmy do czynienia z niższymi średnimi stawkami za badanie w ujęciu r/r, co związane jest z trwającym procesem zmiany modelu biznesowego w USA. Czynniki te – w połączeniu z nieco wyższymi rok do roku kosztami operacyjnymi – przełożyły się na niesatysfakcjonujący, aczkolwiek spodziewany przez nas poziom wyników finansowych Grupy. Zgodnie z założeniami dotyczącymi zmiany modelu biznesowego, po przejściowym spadku przychodów ze sprzedaży oraz przepływów z działalności operacyjnej, docelowo spodziewamy się zwiększenia wolumenu świadczonych badań, a co za tym idzie - poprawy wyników finansowych i przepływów pieniężnych.

Obecnie jesteśmy w drugiej fazie zmiany modelu biznesowego, którą planujemy zakończyć do końca 2020 roku. W końcówce roku zakładaliśmy kontynuację pozytywnego trendu w zakresie rozpoczynanych sesji monitoringu oraz wniosków o płatność w kolejnych miesiącach 2020 roku, ale tendencja ta została zaburzona w efekcie wybuchu pandemii koronawirusa. Już w marcu zaobserwowaliśmy istotny spadek rozpoczynanych sesji monitoringu na rynku USA w związku z panującą tam trudną sytuacją epidemiczną, ale wpływ tej sytuacji na wyniki Grupy widoczny będzie dopiero w 2Q br. Począwszy od ostatnich dni kwietnia widzimy, że powoli i systematycznie tygodniowe liczby rozpoczynanych sesji się zwiększają, jednak wciąż wpływ na nie ma pandemia w USA. Jednocześnie, na wyniki w drugim kwartale wpływać będą już oszczędności kosztowe poczynione przez nas w związku z tą sytuacją. Zakładamy, że spadek liczby rozpoczynanych sesji monitoringu EKG ma charakter przejściowy i po unormowaniu sytuacji Grupa szybko wróci do standardowej działalności operacyjnej. Jednocześnie, pomimo tej nietypowej sytuacji, w jakiej się wszyscy znaleźliśmy, kontynuujemy prace nad nowymi funkcjonalnościami i nowymi urządzeniami, które zamierzamy wprowadzić w tym roku na rynek. Jesteśmy także optymistami, jeśli chodzi o rozwój sprzedaży poza USA – w pierwszym kwartale pozytywny trend sprzedażowy z roku 2019 był kontynuowany i widzimy także korzystną kontrybucję nowych rynków do sprzedaży w drugim kwartale br.” – powiedział Marek Dziubiński, Prezes Zarządu Medicalgorithmics S.A.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus