Jak czytamy w lipcowym przeglądzie miesięcznym DM mBanku, dopóki banki centralne kontynuują dotychczasową politykę monetarną, z punktu widzenia giełd negatywne informacje (nowe zachorowania, napięte relacje z Chinami) nie mają znaczenia. W ślad za globalnym sentymentem powinien podążać też warszawski parkiet i w opinii analityków, również wynik wyborów prezydenckich niewiele w tej kwestii może zmienić.

Eksperci zachowują więc ostrożność, ale nie umyka im z oczu część w dalszym ciągu atrakcyjnie wycenianych spółek. I tak, faworytów do wzrostów w najbliższym czasie znajdziemy m.in. w handlu, zarówno tym odzieżowym (LPP, VRG), jak i spożywczym (EUR (EUROCASH)). Wszystkie trzy wymienione spółki otrzymały od specjalistów wyższe rekomendacje, jednak największy potencjał do wzrostu wykazują w ich opinii akcje Eurocash.

„Przeprowadzona optymalizacja kosztowa oraz wprowadzone rozwiązania techniczne dla klientów (platforma eurocash.pl), przynoszą coraz lepsze efekty dla segmentu (segment poprawa wyniki w każdym kwartale od 1Q’18). W segmencie detal przeprowadzona restrukturyzacja sklepów oraz kończąca się integracja przyjętych placówek powinny pozwolić na poprawę wyniku segmentu w drugiej połowie 2020 roku. (…) Oczekujemy przyśpieszenia poprawy wyników w 2H’20, a pozytywny trend w wynikach powinien zostać utrzymany również w 2021 roku” – czytamy w rekomendacji

Kilkanaście procent może przynieść też inwestycja w akcje LPP. Zespół DM ocenia, że spółka posiada relatywnie mocny bilans na tle sektora, a wynikom w przyszłych okresach powinna dodatkowo pomóc restrukturyzacja sieci sklepów w biznesie niemieckim. Właściciel Reserved dobrze radzi sobie też w rzeczywistości po kwarantannie. Spadek w kanale offline jest mniejszy od wcześniejszych szacunków, a e-commerce w 1Q’20/21 odnotował trzycyfrową dynamikę wzrostu sprzedaży, która może zostać utrzymana. Wzrost znaczenia kanału online wraz z optymalizacją kosztową mają się także przełożyć na poprawę rentowności.

Mimo wyższych rekomendacji, żadna z wymienionych do tej pory spółek nie otrzymała jednak wyższej ceny docelowej. Nie można tego powiedzieć o PGN (PGNIG), a analitycy ponieśli swoją wycenę dla akcji spółki do 5,23 zł utrzymując zalecenie „kupuj”. Wśród czynników przemawiających za taką decyzją eksperci wymienili m.in. odbicie gen gazu (najgorsze mamy za sobą) oraz mocne wyniki segmentu obrotu. Oceniają także, że możliwa jest wypłata specjalnej dywidendy, spółka na koniec roku może bowiem wykazać 1,6 mld zł gotówki netto w bilansie (odszkodowanie od Gazpromu).

Natomiast po drugiej stronie barykady z najdziemy m.in. DNP (DINOPL) (rekomendacja obniżona do sprzedaj) oraz PKP (PKPCARGO) (zalecenie w dół do redukuj). O ile jednak Dino Polska ma poprawiać wyniki, jednak wolniej niż dotychczas i przy wyższych kosztach, tak PKP Cargo ma przed sobą trudne czasy.

„Gros negatywnych czynników przewozowych dla spółki cały czas się utrzymuje: w ArcelorMittal trwa przestój ekonomiczny, który opóźnia potencjalne uruchomienie krakowskiego pieca, popyt na energię elektryczną jest aktualni o 5-10% niższy r/r, wydobycie węgla w kompaniach jest ograniczone, a inwestycje infrastrukturalne są opóźnione (…) nie oczekujemy poprawy sentymentu wokół spółki” – wyjaśniono

Pełna lista zmian rekomendacji w Przeglądzie Miesięcznym DM mBanku z 2 lipca:

Powyższy tekst jest skrótem z raportu „Przegląd miesięczny: lipiec 2020" po raz pierwszy opublikowanego 02.07.2020 r. o godzinie 08:35. Skrócona wersja raportu, zawierająca inne informacje wymagane przez Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) 2016/95S z dnia 9 marca 2016 r, jest dostępna na stronie Domu Maklerskiego mBanku, pod adresem https://www.mdm.pl/ds-server/39314?ticketSource=ui-pub