Not great, not terrible

Na początku czerwca przyglądaliśmy się spółkom, które z uwagi na trudne do przewidzenia skutki pandemii, rezygnowały z wypłaty dywidendy w 2020 r., lub w najlepszy przypadku odkładały decyzję na późniejszy termin. Wówczas stwierdzenie, że bieżący rok, pod względem liczby spółek dywidendowych na warszawskim parkiecie, może okazać się gorszy niż kryzysowy 2009 r. nie wydawało się być na wyrost. Dziś wiemy już jednak, że trwający rok, nawet pomimo „korona-krachu”, nie będzie taki zły jak jeszcze do niedawna mogło się wydawać.

Nie znaczy to oczywiście, że będzie też dobry. Nie licząc zaliczek na poczet dywidendy, zyskiem z akcjonariuszami do końca lipca podzieli się łącznie ponad 80 spółek. A zamierza to zrobić przynajmniej kolejne 30, których dni uchwalenia praw do dywidendy przypadną na sierpień i kolejne miesiące. Aktualny kalendarz wypłat można śledzić na dedykowanej temu stronie.

Jednak z dywidendą

W ostatnich tygodniach grono spółek dywidendowych powiększyli bowiem m.in. początkowi sceptycy, czyli spółki, których zarządy rekomendowały zatrzymanie całości ubiegłorocznego zysku w spółce. Część z nich zmienia swoje wcześniejsze propozycje, w innych przypadkach akcjonariusze zdecydowali o wypłacie pomimo nich. Mowa o m.in. STF (STALPROFI), SON (SONEL), PBX (PEKABEX), PCR (PCCROKITA), PCX (PCCEXOL) czy ATA (ATCCARGO).

Niemal wszystkie z wymienionych to też wieloletnie spółki dywidendowe, prawdopodobnie obecne w niejednym portfelu dywidendowym. Część inwestorów z pewnością ucieszy więc fakt podtrzymania pasma wypłat przez te przedsiębiorstwa. Skąd jednak taka zmiana decyzji? Oczywiście każdy przypadek należy w tej kwestii rozpatrywać indywidualnie, niemniej uzasadnienie przedstawione przez zarząd Pekabex może okazać się trafne nie tylko w kontekście tej spółki.

„(…) wpływ epidemii COVID-19 na działalność Grupy (…) nie powinien być tak duży, jak Zarząd szacował pierwotnie” – napisano w komunikacie

To jeszcze nie koniec

Lista tegoroczny dywidendy nie jest też w dalszym ciągu zamknięta. Na ostateczne zatwierdzenie podziału zysku czekają akcjonariusze m.in. ATC (ARCTIC), MOV (MOVIEGAMES) czy CPS (CYFRPLSAT). Nie można zapominać też o spółkach mających niestandardowy rok obrachunkowy, które przedstawiają rekomendację odnośnie podziału zysku w dalszej części roku. I prawdopodobnie powiększą szeregi tegorocznych dywidend. Należą do takich np. SKH (SKARBIEC), AMB (AMBRA), VER (MPLVERBUM) i R22. Z wyjątkiem ostatniej z wymienionych, która w ubiegłym roku wypłaciła dywidendę po raz pierwszy, pozostałe posiadają długą historię podziału zysku z akcjonariuszami. Nie inaczej ma być również w tym roku. Przynajmniej zdaniem analityków.

Aktualny konsensus zakłada, że do akcjonariuszy właściciela Skarbiec TFI może trafić jedna z wyższych dywidend w historii spółki równa ponad 4 zł na akcję. Przy obecnym poziomie notowań oznacza stopę dywidendy na poziomie 17,6%. Specjaliści zaznaczają jednak, że wartość dywidendy może ulec obniżeniu, jeśli spółka zdecyduje się na akwizycję. Niemniej, łowcy wysokich dywidend powinni monitorować sytuację.

Skromniejszą, co nie znaczy, że małą dywidendę mogą otrzymać z kolei akcjonariusze AMB (AMBRA). Prognoza zakłada w tym przypadku wypłatę 0,65 zł na akcję, czyli nieco mniej niż w dwóch poprzednich latach. Należy jednak pamiętać, że polityka dywidendowa spółki „polega na rosnącej wartości bezwzględnej wypłacanej dywidendy”, a dywidenda spółki nie spadła od 2009 r. Z drugiej strony, byliśmy w tym roku świadkami wielu zawieszeń stosowanych polityk, lub rekomendacji wydawanych pomimo nich. Czy tak będzie i w tym przypadku? Dotychczasowa praktyka pokazuje, że oficjalne rekomendację poznamy prawdopodobnie we wrześniu.

Jeśli interesuje Cię tematyka dywidend sprawdź do jakich unikalnych danych i narzędzi mają dostęp nasi abonenci.

Znajdziesz wśród nich między innymi:

  • Rozbudowane funkcje skanera akcji,
  • Analizę zachowania kursu 90 dni przed i po dniu ustalenia prawa do dywidendy,
  • Przewidywana data publikacji rekomendacji zarządu dotyczącej wysokości dywidendy,
  • Prognozę wysokości dywidendy na najbliższe 2 lata

oraz wiele innych

sprawdź szczegóły