Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Spółka zależna Photon Energy wdraża technologię oczyszczania wody w Jaworznie

Udostępnij
  • Photon Water, spółka zależna od PEN (PHOTON), bierze udział w finansowanym przez UE projekcie LIFEPOPWAT, ukierunkowanym na wdrożenie unikalnej technologii o nazwie Wetland+ w miejscach silnie skażonych lindanem.
  • W ramach programu Photon Water, jako członek konsorcjum, jest zaangażowany w projektowanie pilotażowej technologii oczyszczania wody w Jaworznie. Ponadto spółka w pełnym zakresie uczestniczy w podobnym wdrożeniu w czeskiej miejscowości Hajek.
  • Photon Water jest również częścią innego, finansowanego przez UE projektu, mającego na calu mapowanie obecności, a następnie usuwanie HCH i lindanu w całej UE, realizowanego równolegle do LIFEPOPWAT.

Wchodząca w skład grupy Photon Energy, spółka Photon Water, zajmująca się opracowywaniem
i dystrybucją systemów uzdatniania wody, rozpoczęła prace projektowe dotyczące pilotażowego wdrożenia unikalnej technologii o nazwie Wetland + w Jaworznie. Przedsięwzięcie realizowane przez międzynarodowe konsorcjum w ramach projektu o akronimie LIFEPOPWAT (ang. „Innovative technology based on constructed wetlands for treatment of pesticide contaminated waters”; pol. „Innowacyjna technologia oparta na zbudowanych mokradłach przeznaczonych do uzdatniania wody zanieczyszczonej pestycydami”) jest finansowane przez UE.

W ramach projektu LIFEPOPWAT m.in. wybudowane zostaną dwie instalacje prototypowe: pierwsza
w skali demonstracyjnej, zlokalizowana w czeskim Hajek oraz druga, w skali pilotażowej, umiejscowiona
w Jaworznie.

Oczekuje się, że dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii poziom zanieczyszczenia HCH wód powierzchniowych istotnie się zmniejszy. Lindan, organiczny związek chemiczny, będący formą HCH, był szeroko stosowany w UE m.in. jako pestycyd. Mimo że jego używanie zostało zakazane w 2004 r., to spowodował on trwałe zanieczyszczenie wielu terenów, które nadal stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi żyjących w ich sąsiedztwie.

Polską część konsorcjum reprezentują Główny Instytut Górnictwa oraz miasto Jaworzno. Oprócz Photon Water, w konsorcjum są: czeska Politechnika w Libercu, duński Aarhus University, a także francuska firma SERPOL i czeska spółka państwowa DIAMO. Projekt rozpoczął się 1 stycznia 2020 r. i potrwa do 31 grudnia 2023 r.

Równolegle do projektu LIFEPOPWAT, Photon Water jest częścią innego programu realizowanego
w ramach konsorcjum, finansowanego przez UE, którego celem jest mapowanie obecności, a następnie usuwanie HCH i lindanu w całej UE. Photon Water jako podwykonawca, na zlecenie prowadzącej projekt firmy Tauw BV, pomaga w inwentaryzacji terenów zanieczyszczonych HCH w Czechach oraz zarządzaniu obszarem zanieczyszczonym HCH jednemu z właścicieli lokalizacji.

- Udział Photon Water w tych dwóch projektach świadczy o szerokich możliwościach naszego zespołu
w wielu obszarach związanych z uzdatnianiem wody i zarządzaniem zasobami wodnymi, a także usuwaniem zanieczyszczeń z wód gruntowych i rekultywacją gleby. Lindan jest tylko jednym z wielu szkodliwych związków zanieczyszczających środowisko i zagrażających naszemu zdrowiu. Poprzez naszą linię biznesową Photon Water jesteśmy zdeterminowani, aby znacząco przyczynić się do realizacji celu o charakterze cywilizacyjnym, jakim jest usunięcie rozległych szkód w postaci zanieczyszczeń wody na całym świecie
 - komentuje Georg Hotar, CEO Photon Energy.

Replikując sprawdzony model biznesowy Photon Energy, który dostarcza komplementarne rozwiązania
i usługi w zakresie fotowoltaiki, Photon Water opracowuje i dostarcza technolgie do oczyszczania
i remediacji wody, takie jak ultradźwiękowe usuwanie alg czy filtracja membranowa. Ponadto firma oferuje innowacyjne rozwiązania do rekultywacji skażonych wód gruntowych i gruntów do zastosowania w skali globalnej.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus