SBE (SOFTBLUE), prekursor tematyki antysmogowej w Polsce, wygrało przetarg na dostarczenie systemu Airdron do pomiaru zanieczyszczeń powietrza oraz statku powietrznego dla Straży Miejskiej w Białymstoku. AirDron wesprze jednostkę w inspekcjach domowych palenisk oraz innych zanieczyszczeń powietrza. Oferta spółki wyniosła 187 tys. zł. SoftBlue obecnie koncentruje się na rozwoju współpracy z podmiotami zewnętrznymi. W lipcu spółka nabyła pakiet ponad 10 mln akcji firmy InventionMed, tym samym stając się jej głównym akcjonariuszem. Firma prowadzi także rozmowy z Letus Capital na temat współpracy
w obszarze fotowoltaiki.

- Podpisaliśmy umowę na dostarczenie naszego bezzałogowego statku powietrznego – AirDron – dla Straży Miejskiej w Białymstoku. Nasza oferta okazała się być najkorzystniejszą ze wszystkich firm, które brały udział w przetargu – mówi Michał Kierul, prezes zarządu SoftBlue SA. – To kolejny dowód potwierdzający, że jesteśmy pionierem na polskim rynku w badaniu stanu zanieczyszczeń powietrza za pomocą dronów. AirDron jest na bieżąco stosowany przy pomiarach kominów przemysłowych czy gminnych eko-patrolach. Cieszymy się, że teraz możemy wspomóc kolejną jednostkę ochrony terytorialnej, która dzięki naszemu systemowi będzie w stanie dokonać inspekcji domowych palenisk i innych zanieczyszczeń powietrza – dodaje.

SoftBlue dostarczy Straży Miejskiej w Białymstoku system Airdron do pomiaru zanieczyszczeń powietrza oraz statek powietrzny wraz z niezbędnym osprzętem, oprogramowaniem, dodatkowym wyposażeniem i obsługą szkoleniową UAVO (Świadectwo Kwalifikacji Operatora Drona). Oferta spółki wyniosła 187 tys. zł i wypadła najkorzystniej w ramach kryteriów oceny SIWZ (Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia). W przetargu brały udział trzy firmy. Całkowity budżet na realizację przedmiotowego zamówienia wyniósł 210 tys. zł.

AirDron przekazuje natychmiastowy pomiar w czasie rzeczywistym dając jednoznaczną odpowiedź na temat występowania toksycznych dla zdrowia i życia substancji. System posiada certyfikat kalibracji, nadawany przez Centrum Badawczo-Rozwojowego i własne zaplecze laboratoryjno-serwisowe.

Na początku 2020 roku spółka wygrała także ofertę na realizację projektu ,,Dron – strażnik czystego powietrza’’. Latający ,,strażnik’’ służy m.in. do pomiaru zanieczyszczeń powietrza oraz do wsparcia policji i straży miejskiej podczas poszukiwania osób zaginionych w Pabianicach.

Aktualnie SoftBlue skoncentrowane jest działach opartych na współpracy z podmiotami zewnętrznymi. Firma w lipcu dołączyła do akcjonariatu InventionMed. Zakupiono łączny pakiet ponad 10 mln akcji przez co SoftBlue stało się głównym akcjonariuszem spółki technologicznej z branży medycznej. Decyzję o skupie akcji podjęto z uwagi na wspólnie rozpoczęte projekty i pokrewny profil działalności obu firm. SoftBlue prowadzi także rozmowy z firmą Letus Capital na temat współpracy w obszarze projektów B+R. Ponadto Softblue ogłosiło zwiększenie zaangażowania w akcje LC powyżej 5 proc. kapitału.