Aktywność poszczególnych grup inwestorów na warszawskiej giełdzie przypomina obecnie lata '90 czy okres 2007/08. Specjaliści z mBanku szacują, że w lipcu br. udział klientów detalicznych  na  GPW  mógł  sięgnąć  ok.  35-40% (wobec 12% w II połowie 2019 roku). Rosnące znaczenie inwestorów indywidualnych w obrocie nie jest specyficzną cechą Polski – podobne informacje płyną również z innych rynków. Podczas konferencji wynikowej spółki Interactive Brokers, jej przedstawiciele poinformowali o tym, że w całej historii spółki w ciągu pełnego roku nie otworzono takiej ilości nowych kont co w samym II kwartale 2020 r. Jednak rosnące zainteresowanie ze strony inwestorów indywidualnych idzie w parze z dynamicznie przybierającą na sile falą spekulacji, co skutkuje oderwaniem od rzeczywistości wycen wielu małych i średnich spółek.

Zdaniem analityków mBanku, w gospodarce kończy się okres łatwego nadrabiania COVIDowych przestojów. Wygasa efekt zwiększonych zakupów związanych z remontami i wyposażaniem mieszkań (AGD, RTV, meble, etc.). Dodatkowo rosnąca liczba zachorowań i przywracanie części ograniczeń (lub opóźnienia otwierania gospodarki) będą negatywnie wpływać na sentyment konsumentów. Tempo ożywienia gospodarczego wypłaszczy się również za sprawą zmniejszania skali programów wspierających rynki pracy i przedsiębiorstwa, a wyższe oczekiwania analityków i inwestorów spowodują, że dużo trudniej będzie o pozytywne zaskoczenia. 

Sytuacji nie pomaga geopolityka: utrzymujące się napięcie na linii USA-Chiny oraz sondażowa, wyraźna przewaga Bidena na 3 miesiące przed finiszem prezydenckich wyborów.

 

Przy okazji publikacji miesięcznego przeglądu specjaliści zdecydowali się dokonać zmian w przypadku 11 spółek – w dziewięciu zmieniono rekomendację, z czego dla 7 emitentów została ona podwyższona, a w dwóch obniżona. W kolejnych dwóch przypadkach utrzymanie dotychczasowego zalecenia wiązało się z ustaleniem nowej ceny docelowej.

 

Podniesienie zalecenia z trzymaj do kupuj dotyczyło spółek Cognor, Famur i Santander BP.

 

Przemysł stalowy jest jednym z tych, który cierpi mocniej na konsekwencjach epidemii COVID-19. Jednak producenci wykorzystujący technologię elektryczną mniej odczuwają spowolnienie niż wielkopiecowi. W efekcie, mimo niesprzyjającego otoczenia w 2Q'20 COG (COGNOR) zaraportuje 15% r/r spadek EBITDA oczyszczonej o zdarzenia jednorazowe.

W rezultacie w całym roku będziemy zmuszeni do podwyższenia naszych oczekiwań wyniku EBITDA do 100 mln PLN (wcześniej zakładaliśmy 70 mln PLN). Lepsze od oczekiwań wyniki implikują, że Cognor w 2020 roku utrzyma wskaźnik długu netto do EBITDA na poziomie 2,2x, co pozwoli na powrót do wypłaty dywidendy w 2021 roku.

- czytamy w raporcie

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku FMF (FAMUR), który mimo zamknięcia w Polsce 12 kopalń i wprowadzenia stanu siły wyższej w PGG i JSW, może odnotować „tylko” kilkunastoprocentowy spadek EBITDA w relacji do pierwszego kwartału. Wynikom ma towarzyszyć mocna przepływ gotówki z działalności operacyjnej i ograniczenie zadłużenia, co może zachęcić właścicieli  do  propozycji  skupu akcji własnych. Na poprawę sentymentu wobec spółki może mieć również wpływ oczekiwana informacja o wielkości pomocy w ramach tarczy przyznanej JSW i PGG, która poprawi płynność kluczowych klientów.

 

Kombinacja niezłych wyników i mocnego spadku kursu stoi za podniesieniem rekomendacji dla Santander BP. Zdaniem analityków mBanku w za 2Q'20 bank pokazał wyśmienitą kontrolę nad kosztami, a z drugiej brak negatywnych zaskoczeń ze strony rezerw na złe kredyty.

Po 1H'20 SPL (SANPL) wykonał 53% naszej całorocznej prognozy zysku netto oraz zaledwie 38% prognozy salda rezerw co uprawdopodobnia nasze prognozy. Co ważne Zarząd uważa, że utrzyma koszty na niskim poziomie w kolejnych kwartałach oraz nadal nie widzi deterioracji portfela kredytów.

 

Pełna lista zmian rekomendacji w Przeglądzie Miesięcznym DM mBanku z 4 sierpnia:

 

Wśród kluczowych rekomendacji w poszczególnych sekotorach, analitycy DM mBanku wymieniają:

  • Finanse: Pekao (kupuj), Millennium (kupuj), Moneta (kupuj)
  • Paliwa: PGNiG (kupuj), MOL (kupuj)
  • Energetyka: CEZ (akumuluj)
  • Telekomunikacja i IT: Orange Polska (kupuj), Play (akumuluj),  Wirtualna  Polska (redukuj), Asseco SEE (przeważaj)
  • Gaming: Ten Square Games (akumuluj)
  • Przemysł: Amica (przeważaj), Alumetal (niedoważaj) Astarta (przeważaj), Boryszew (niedoważaj), Cognor (kupuj), Famur (kupuj), Forte (przeważaj), TIM (przeważaj), PKP Cargo (redukuj)
  • Handel: Dino Polska (sprzedaj), Eurocash (kupuj), VRG (akumuluj)

 

Podsumowanie od strony zaleceń wygląda następująco:

Pozytywne: AMC, ASE, AST, COG, EUR, FMF, FTE, EBS, LPP,  MIL,  MOL, MONET, OPL, PEO, PGN, PZU, SPL, TEN, TIM, VRG

Negatywne : AML, BRS, DNP, PKP, WP