Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

PKN Orlen inwestuje w pierwsze stacje wodorowe w Czechach

Udostępnij

​Grupa PKN (PKNORLEN) konsekwentnie rozwija przyjazną środowisku technologię wodorową. Jeszcze w tym roku na dwóch czeskich stacjach Benzina – w Pradze i Litvinowie rozpocznie się budowa punktów tankowania wodoru, z których kierowcy będą mogli skorzystać w przyszłym roku. W planach jest także otwarcie kolejnych stacji wodorowych – w Brnie, Pilźnie i w Pradze, na autostradzie D10. Inwestycje te wpisują się w ogłoszone przez koncern osiągnięcie neutralności emisyjnej w 2050 roku.

- Transformacja energetyczna jest koniecznością, a my chcemy być jej liderem w Polsce i Europie Środkowej. Wyzwania związane z nią, w tym z globalnym trendem nowej mobilności zamierzamy wykorzystać również biznesowo. W kolejnych latach zainwestujemy ponad 25 mld zł w projekty, które umożliwią redukcję oddziaływania na środowisko i otwarcie na nowe modele biznesowe. Mamy konkretny plan działania. Będziemy m.in.  rozwijać paliwa alternatywne i technologie niskoemisyjne. Bez wątpienia w przyszłości wodór będzie istotnym paliwem wykorzystywanym w transporcie, dlatego z determinacją intensyfikujemy prace w tym obszarze, także na naszych zagranicznych stacjach – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Wodór jest bezpieczny i przyjazny środowisku. Pozyskuje się go m.in. z gazu ziemnego i odnawialnych źródeł energii, ale także można go pozyskać z biomasy. Po oczyszczeniu może być stosowany jako paliwo w pojazdach elektrycznych, stanowiąc w niedalekiej przyszłości alternatywę dla tradycyjnych paliw kopalnych.

- Pojazdy napędzane wodorem to przyszłość motoryzacji, między innymi ze względu na krótki czas tankowania czy nieskomplikowany technicznie sposób magazynowania i przewożenia wodoru. Prowadzimy zaawansowane rozmowy z władzami Pragi, województwa środkowoczeskiego i usteckiego w sprawie jego wykorzystania w transporcie publicznym w Czechach. Jesteśmy też w stałym kontakcie z producentami samochodów napędzanych wodorem, co w przyszłości może  zaowocować współpracą i ciekawymi projektami – mówi Tomasz Wiatrak, Prezes Zarządu UNIPETROL, czeskiej spółki z Grupy ORLEN. 

Punkty tankowania wodoru w pierwszej kolejności powstaną na stacjach paliw Benzina-Grupa ORLEN w Pradze (w dzielnicy Barrandov) i w Litvínovie. Będą one zaopatrywane w wodór wytwarzany podczas przerobu ropy naftowej w rafineriach UNIPETROLu w Litvínovie i Kralupach nad Wełtawą. Budowę stacji tankowania, na zlecenie UNIPETROLu, wykona Grupa Bonett – największy dostawca stacji paliw alternatywnych w Europie Środkowej i drugi co do wielkości sprzedawca CNG w Czechach. Grupa działa na rynku czeskim, polskim i słowackim, koncentrując się na inwestycjach, prowadzeniu i dostawach stacji paliw alternatywnych.

Budowa stacji wodorowych w Czechach to już kolejne działanie Grupy ORLEN w kierunku rozwoju paliw alternatywnych. W ubiegłym i na początku tego roku koncern podpisał listy intencyjne o współpracy z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią, Krakowskim Holdingiem Komunalnym i Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Krakowie, a także Miastem Płock, będącymi potencjalnymi odbiorcami wodoru. Natomiast od grudnia 2019 r. PKN ORLEN wspólnie z Pesa Bydgoszcz realizuje projekt, który ma na celu opracowanie pojazdu szynowego zasilanego wodorem.

Koncern rozpoczął też proces wyboru wykonawcy hubu wodorowego we Włocławku, który docelowo będzie mógł wytwarzać do 600 kg doczyszczonego wodoru na godzinę. W ramach inwestycji powstanie instalacja produkująca wodór w jakości paliwa transportowego, infrastruktura logistyczna, a także stacje tankowania. Paliwo, na pierwszym etapie dystrybucji, będzie przeznaczone przede wszystkim dla transportu publicznego i towarowego z możliwością zatankowania samochodów osobowych.

Koncern rozwija także technologie wodorowe w biorafinerii ORLEN Południe w Trzebini. Zgodnie z planem, produkcja wodoru w jakości paliwa transportowego ma rozpocząć się w 2021 roku.

Wodór jest paliwem szczególnie popularnym w Stanach Zjednoczonych, Japonii i Niemczech. Pod koniec ubiegłego roku na świecie działały 432 stacje tankowania wodoru, z których 330 jest ogólnodostępnych. PKN ORLEN posiada dwa punkty ładowania dla pojazdów zasilanych wodorem na swoich niemieckich stacjach paliw „star-Grupa ORLEN”.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Pozostałe wiadomości

CI Games przesuwa premierę Lords of the Fallen II na 2027 r.

CIG (CIGAMES) poinformowała o zmianie planowanego terminu wydania Lords of the Fallen II. Nowa data premiery to I kw. 2027 r. Pierwotnie gra miała ukazać się jesienią 2026 r. Spółka...

2026-06-23, 21:06

Bloober Team już zarabia na Cronosie

Najdroższa i najbardziej ambitna produkcja własna BLO (BLOOBER), CRONOS: The New Dawn zrealizowała najważniejszy z biznesowych kamieni milowych. Od dziś każda złotówka zarobiona na...

2026-06-23, 16:26

Elektrotim wygrał przetarg na modernizację stacji elektroenergetycznej w Słomnikach

ELT (ELEKTROTI) poinformował 23.06.2026 r. o wyborze jego oferty jako najkorzystniejszej w postępowaniu prowadzonym przez TAURON Dystrybucja S.A. Przedmiotem zamówienia jest wykonanie zadania...

2026-06-23, 14:50

Adam Białachowski, B-Act: Ukraina pozostanie największym placem budowy w Europie na wiele lat

BAC (BACT), notowana na rynku NewConnect spółka inżynieryjno-konsultingowa, publikuje raport poświęcony rynkowi budowlano-inżynieryjnemu Ukrainy w piątym roku wojny. Z analizy wynika, że...

2026-06-23, 14:16
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus