MLS (MLSYSTEM) podpisał z PARP umowę dofinansowania rozwoju strategicznego projektu „Active Glass”. Środki z dofinansowania będą wykorzystywane sukcesywnie w miarę realizacji inwestycji.

- Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu oraz przeprowadzonej na przełomie lipca i sierpnia emisji akcji serii E dysponujemy już środkami niezbędnymi do realizacji projektu „Active Glass”, dlatego nie jest potrzebna kolejna emisja akcji. Na najbliższym Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu, zgodnie z  treścią raportu bieżącego nr 51, zarekomenduję akcjonariuszom głosowanie przeciw uchwale w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego. Projekt „Active Glass” jest ważnym krokiem milowym nowej strategii ML System, zostanie on zrealizowany do końca 2023 roku. Równolegle z początkiem sierpnia rozpoczęliśmy projekt badawczy mający na celu stworzenie ogniwa tandemowego wysokiej sprawności – łączącego zalety nanowarstw kwantowych i klasycznego krzemu. Mamy nadzieję że nasze ogniwa będą stanowiły kluczową technologię dla europejskich GigaFabryk ogniw fotowoltaicznych – mówi Dawid Cycoń, prezes ML System.

Inwestycja w technologię i fabrykę Active Glass jest konieczna do zaspokojenia popytu na fotowoltaiczne szyby z powłoką kwantową. Ponadto, strategia „nowej ery kwantowej” odpowiada na potrzebę uniezależnienia się od azjatyckiego łańcucha dostaw – wszystkie komponenty będą wytwarzane w Europie, głównie w Polsce.

W lipcu 2020 r. spółka zawarła dwie strategiczne umowy o współpracy z globalnymi producentami szkła - Guardian Glass oraz Pilkington Automotive Poland. W ramach kooperacji z Guardian Glass, jednym z globalnych liderów produkcji szkła budowlanego, produkty ML System z obszaru BIPV będą oferowane w sieci sprzedaży partnera na całym świecie, dzięki czemu spółka będzie mieć dostęp do największych projektów w Europie w zakresie dużych przeszkleń fasadowych. Umowa współpracy z Pilkington Automotive Poland, wiodącym dostawcą szyb do większości producentów samochodów, dotyczy projektu badawczego, zmierzającego do wdrożenia do masowej produkcji szyb samochodowych o nazwie „QDrive”, wykorzystujących technologię kropki kwantowej.