Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Kredyt dla firm w 2020 r. – czy trudniej uzyskać finansowanie?

materiał partnera

Udostępnij

Aby przedsiębiorstwo mogło zrealizować założone plany, potrzebuje dostępu do finansowania. Kredyty na start, obrotowe, inwestycyjne czy pomostowe – okazuje się, że pandemia koronawirusa zamknęła niektórym przedsiębiorcom drogę do pozyskania środków finansowych z banku.

Banki zaostrzają wymagania stawiane firmom

Niepewność, która pojawiła się wraz z wybuchem pandemii koronawirusa spowodowała, że wiele firm zdecydowało się zamrozić planowane inwestycje. Jednocześnie banki zaostrzyły wymagania stawiane firmom zainteresowanym pozyskaniem środków na rozwój działalności. Dziś analitycy bankowi nie tylko sprawdzają przepływy finansowe firmy i historię kredytową przedsiębiorcy, ale nierzadko wymagają również dodatkowych zabezpieczeń. Szczególne trudności z pozyskaniem środków mają mniejsze firmy (z sektora MŚP), które często są zainteresowane kredytami średnio- i długoterminowymi.

Na odpowiedź z banku trzeba też dłużej czekać – wydłużył się czas oczekiwania na decyzję kredytową. Spowodowane jest to przede wszystkim tym, że banki skrupulatniej niż dotychczas weryfikują każdy wniosek kredytowy. Dla przedsiębiorców oznacza to, że muszą oni uzbroić się w cierpliwość.

Które firmy mają największy problem z uzyskaniem finansowania z banku?

Najprościej mówiąc najmniejsze szanse na uzyskanie kredytu mają te podmioty, które znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji po zamrożeniu gospodarki. Mowa tu o firmach działających w branżach: gastronomicznej, hotelarskiej, rozrywkowej i beauty (salony fryzjerskie, kosmetyczne). To właśnie przedsiębiorcy działający w wymienionych sektorach najbardziej odczuli sytuację spowodowaną pandemią koronawirusa. Czasowo ograniczone dochody i spadek zainteresowania klientów przełożyły się na ich kondycję finansową i zdolność kredytową.

Mimo że banki każdy wniosek kredytowy rozpatrują indywidualnie, to udzielanie kredytów firmom z wyżej wymienionych branż uchodzi za najbardziej ryzykowne. Z tego względu większość z nich nie ma szans na otrzymanie środków np. w formie kredytu obrotowego. W równie trudnej sytuacji znajdują się osoby, które dopiero zamierzają pozyskać środki na założenie działalności gospodarczej – decyzja banków w dużej mierze zależy od posiadanych przez wnioskującego zabezpieczeń.

Gdzie szukać informacji o kredytach dla firm?

Nie wszyscy przedsiębiorcy znaleźli się w trudnej sytuacji w następstwie pandemii koronawirusa. Przeciwnie – dobrym przykładem odwrotnego trendu może być branża e-commerce, która rozwija się bardzo dynamicznie. Jak szybko znaleźć interesującą ofertę kredytu dla firm? Najprostszym sposobem jest skorzystanie z rankingu kredytów dla firm, który dostępny jest pod adresem: https://www.czerwona-skarbonka.pl/kredyty-dla-firm-ranking-najlepszy-kredyt-firmowy/.

Zaprezentowany na przywołanej stronie internetowej ranking obejmuje aktualną ofertę banków. Przedsiębiorcy zainteresowani pozyskaniem środków na rozwój firmy znajdą w nim informacje: o maksymalnej kwocie, jaką bank jest skłonny pożyczyć, o wysokości oprocentowania i RRSO oraz o dopuszczalnym przez bank okresie spłaty. Bezpośrednio ze strony można przejść do wniosku kredytowego lub formularza kontaktowego. W drugim przypadku wystarczy pozostawić dane kontaktowe, aby pracownik banku skontaktował się z zainteresowanym i przedstawił ofertę.

Kredyt dla firm – czy prognozy na kolejne kwartały są optymistyczne?

Banki niemalże na pewno nie będą łagodzić prowadzonej aktualnie polityki kredytowej, a to z uwagi na wciąż niepewną sytuację epidemiczną. Choć według zapewnień rządu ewentualny wzrost zakażeń nie doprowadzi do kolejnego lockdownu, nadal mogą zostać wprowadzone uciążliwe ograniczenia. To z kolei powoduje, że banki ostrożnie podchodzą do udzielania kredytów klientom biznesowym.

Firmy, które nie mają szansy na kredyt bankowy, mogą skorzystać z rządowych programów wsparcia. Ich głównym celem jest ochrona firm przed upadkiem oraz miejsc pracy przed likwidacją. Trudno zatem uznać je za alternatywę dla kredytu – środki pozyskane z pomocowych programów mogą nie być wystarczające dla przedsiębiorców planujących inwestycje czy dynamiczny rozwój prowadzonego biznesu.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus