IMC (IMCOMPANY), grupa rolnicza działająca na Ukrainie, w ubiegłym tygodniu zakończyła zbiory słonecznika oraz siew pszenicy ozimej. Wynik żniw słonecznika plasuje je na drugim miejscu w historii spółki.

W efekcie 90 tys. ton słonecznika zebrano z powierzchni 25,8 tys. ha, co daje średnią wydajność na poziomie 3,5 t/ha. Jest to nie tylko bardzo dobry wynik na tle historycznych rezultatów IMC, ale również w porównaniu do średniej na Ukrainie. Wydajność słonecznika w gospodarstwach giełdowej grupy była o 84% lepsza niż średnia krajowa (według danych Ministerstwa Rozwoju Gospodarki, Handlu i Rolnictwa Ukrainy na dzień 24 września 2020 r. średnia w kraju wyniosła 1,9 t/ha).

Równolegle spółka prowadziła siew pszenicy ozimej. W sumie pod tą uprawę przeznaczona 21,4 tys. ha co jest zgodne z zaplanowaną strukturą wykorzystania banku ziemi.

- Jesteśmy zadowoleni ze zbiorów słonecznika. Musimy zwrócić uwagę, że udało się je osiągnąć pomimo szeregu niesprzyjających czynników takich jak: koronawirus i spowodowana przez niego kwarantanna, kolosalny deficyt wilgotności w ciągu całego okresu wegetacyjnego, specyficzne temperatury w krytycznych faza rozwoju uprawy. Dzięki właściwie wybranej technologii i odpowiednio wykonanym działaniach na polach (szczególnie w zakresie ochrony i karmienia uprawy) osiągnęliśmy wyniki porównywalne z najbardziej sprzyjającymi sezonami – komentuje Aleksander Wierżihowskij, Dyrektor Operacyjny IMC.

Dodaje, że z dużym optymizmem patrzy na perspektywy pszenicy ozimej. – Sprawdzone gatunki pszenicy ozimej z zagranicznych selekcji, siew wysokoefektywnymi siewnikami we właściwym czasie oraz opady na całej powierzchni wyst po zakończeniu siewu dają nam przekonanie w tym, że nasza spółka będzie nadal utrzymywała pozycję lidera w zakresie wydajności tej uprawy w regionach naszej działalności – podkreśla Aleksander Wierżihowskij.