Rozwój sprzedaży zagranicznej

MLS (MLSYSTEM) umacnia swoją pozycję w krajach Beneluksu. Firma dostarczy kilkaset modułów typu szkło-szkło do kooperanta z Amsterdamu, w Holandii, który realizuje 73-metrowy budynek w sąsiedztwie rzeki Amstel oraz mariny. Będzie to najwyższy wieżowiec mieszkalny o konstrukcji drewnianej w tym kraju.

- Drewno, jako materiał budowlany, nie emitujący CO2, a w naturalny sposób pochłaniający je, zostało wybrane celem podkreślenia zrównoważonego budownictwa. Ponadto, na fasadzie budynku zainstalowane zostaną elementy fotowoltaiczne. Przy realizacji wykorzystano także komponenty pochodzące z recyklingu oraz dwukomorowe okna - podkreśla Dawid Cycoń, prezes ML System.

Innowacyjny budynek wyposażony będzie w moduły fotowoltaiczne wyprodukowane przez ML System o łącznej powierzchni 532 m2. Szczegóły dotyczące inwestycji: https://hautamsterdam.nl/en/.

To kolejne zamówienie z tego regionu Europy. W ostatnim kwartale roku spółka dostarczy moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy 32,7 kWp i metrażu 336 m2 na zadaszenie centrum dystrybucyjnego, należącego do komercyjnego partnera z Eindhoven. Z kolei w haskiej (Holandia) „The Hague Tower” zainstalowane zostały elementy BIPV od ML System
o łącznej mocy 12,2 kWp.

ML System dostarczy ponadto moduły fotowoltaiczne typu full-black do partnera z Vancouver,
w Kanadzie. To pierwsze zamówienie z tego rynku w historii firmy.

- Wierzymy, że zamówienie z Kanady otworzy nam drogę do zaistnienia na niezwykle perspektywicznym rynku Ameryki Północnej. Liczymy, że nasze rozwiązania BIPV spotkają się z pozytywnym przyjęciem, co, potencjalnie, daje szansę na zwiększenie wolumenu zamówienia w przyszłości. Warto zaznaczyć, odnosząc się do potencjału branży, że IBIS World szacuje wartość rynku szkła budowlanego w USA na 30,8 mld USD

- komentuje Dawid Cycoń.

Innowacyjna realizacja dla Politechniki Warszawskiej

ML System nie zapomina o rynku krajowym. W ramach termomodernizacji budynków Instytutu Techniki Cieplnej, należących do Politechniki Warszawskiej spółka zamontuje m.in. świetlik fotowoltaiczny.

- W ramach innowacji, po raz pierwszy na świetliku zastosowaliśmy ultralekkie szkło, co przy zachowaniu odpowiedniej izolacyjności termicznej znacznie poprawia wagę, powodując tym samym wymierne korzyści w postaci oszczędności na konstrukcji dachu. Dodatkowo, szkło posiada warstwę no-frost, co jest kolejną nowością technologiczną. Dla samych szyb wagę zredukowaliśmy o 7,5 kg w przeliczeniu na m2, co sprawia, że każda szyba jest lżejsza o 12,75 kg względem klasycznej. Dla zadanych 140 szyb otrzymujemy łączną redukcję wagi o blisko 1,8 tony

- wskazuje Dawid Cycoń.

Rozwojowi rynku BIPV sprzyja polityka unijna, promująca budownictwo efektywne energetycznie. W opublikowanej niedawno Strategii Renowacji, Komisja Europejska wskazała, że budynki odpowiadają za około 40 proc. zużycia energii w UE i 36 proc. emisji gazów cieplarnianych, a tylko 1 proc. budynków poddawanych jest corocznej renowacji energooszczędnej. Komisja Europejska zaleca co najmniej podwojenie liczby budynków poddawanych renowacji w ciągu najbliższych 10 lat. W ten sposób – w ocenie Komisji – do 2030 r. możliwe będzie odnowienie 35 mln budynków i powstanie do 160 tys. dodatkowych „zielonych” miejsc pracy w sektorze budowlanym.