VAT Compliance – zobowiązania podatkowe pod kontrolą

Usługa VAT Compliance to profesjonalna usługa oferowana przez wyspecjalizowane firmy doradcze, polegająca na skierowanej do przedsiębiorcy pomocy w zakresie rozliczania podatku od towarów i usług. Przedsiębiorca, który chce dokonywać transakcji wewnątrzwspólnotowych lub sprzedawać oferowane produkty klientom z państw należących do Unii Europejskiej, musi liczyć się z koniecznością zarejestrowania się jako podatnik VAT UE. Nie trzeba jednak robić tego samodzielnie – z pomocą przychodzi wsparcie zewnętrznej firmy, która zadba o formalności i zajmie się rozliczeniami.

Z usługi VAT Compliance może skorzystać każdy przedsiębiorca, który zamierza pozyskać klientów z krajów innych niż Polska. Firma Taxology.co swoją ofertę kieruje do przedsiębiorców działających w branży e-commerce. Dzięki merytorycznemu wsparciu w zakresie rozliczeń podatku VAT, właściciel sklepu internetowego może m.in. oferować swoje produkty za pośrednictwem platformy Amazon.

Na co przedsiębiorca może liczyć w ramach VAT Compliance?

Usługa VAT Compliance jest kompleksowa – w jej ramach przedsiębiorca może uzyskać  pomoc na każdym etapie prowadzenia działalności. Z reguły wsparcie specjalistów dotyczy następujących zagadnień:

  • rejestracji VAT – specjaliści sprawdzają, czy przedsiębiorca ma obowiązek rejestracji do VAT,
  • rozliczania VAT – na podstawie dostarczonych dokumentów eksperci przygotowują i składają w imieniu swojego klienta deklaracje podatkowe,
  • zwrotu podatku VAT – po stwierdzeniu nadpłaty podatku specjaliści pomagają przedsiębiorcy w uzyskaniu jego zwrotu.

W ramach usługi VAT Compliance klient może skorzystać także z reprezentacji przed organami podatkowymi. Dzięki temu nie musi on samodzielnie zajmować się składaniem deklaracji podatkowych czy kierować do urzędów zapytań o interpretacje podatkowe. Czynnościami tymi zajmą się eksperci.

W przypadku sprzedaży zagranicznej przedsiębiorca jest zobowiązany respektować przepisy podatkowe obowiązujące w kraju, w którym ta sprzedaż miała miejsce. Dzięki pomocy ekspertów właściciel firmy nie musi analizować zagranicznych regulacji prawnych we własnym zakresie.

Dlaczego warto skorzystać z usługi VAT Compliance?

Outsourcing usług księgowych jest rozwiązaniem, które cieszy się dużą popularnością wśród przedsiębiorców. Jak wynika z raportu KPMG „Outsourcing usług księgowych, prawnych i podatkowych w przedsiębiorstwach w Polsce”, ok. 65 proc. polskich firm korzysta z pomocy zewnętrznych specjalistów, gdy mowa o rozliczeniach z fiskusem. Powodów takiej współpracy jest wiele, choć główne korzyści to przede wszystkim:

  • redukcja kosztów – w firmie nie trzeba tworzyć stanowiska dla osoby odpowiedzialnej za rozliczenia podatkowe, co w skali roku oznacza oszczędności liczone w dziesiątkach tysięcy złotych,
  • brak konieczności śledzenia zmian w przepisach – dzięki temu przedsiębiorca oszczędza sporo czasu i może w pełni skoncentrować się na rozwoju prowadzonej firmy, w tym na działaniach marketingowych,
  • poczucie bezpieczeństwa – współpraca z ekspertami w zakresie podatku VAT daje pewność, że wszystkie rozliczenia są dokonywane w terminach i zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Oprócz wsparcia Vat Compliance, firma consultingowa Taxology proponuje klientom także sporządzanie raportów dotyczących sprzedaży e-commerce. Dzięki temu przedsiębiorca prowadzący sklep internetowy posiada stały dostęp do informacji o rentowności sprzedaży na zagranicznych rynkach, na podstawie których może decydować o dalszej strategii firmy.