Bycze deklaracje ekspertów nie są bynajmniej czcze, szczególnie jeśli spojrzymy na zestawienie kluczowych rekomendacji. Tych pozytywnych jest przeszło dwadzieścia (lista niżej). Negatywnych, raptem dwie: KGH (KGHM) i DNP (DINOPL). Specjaliści są zdania, że druga fala Covid-19 osiągnie wkrótce apogeum zachorowań, jednak jej wpływ na gospodarkę będzie znacząco mniejszy niż na wiosnę. Pomóc mają w tym pakiety stymulujące, luźna polityka banków centralnych, lepsze niż na wiosnę nastroje, a także… debiut ALE (ALLEGRO), czyniący polską giełdę bardziej atrakcyjną dla zagranicznych inwestorów i drenujący notowania innych spółek z WIG20, uatrakcyjniając ich wyceny.

Kwestia niskich wycen jest tu nie mniej istotna niż poprawa sentymentu. Wśród listopadowych zmian rekomendacji zespół DM mBanku podniósł wyceny jedynie dwóch spółek: CIE (CIECH) i TEN (TSGAMES). W pozostałych przypadkach, nawet jeśli podniesiono zalecenie, wyceny nie poszły w górę. Tym dwóm przypadkom warto więc przyjrzeć się bliżej, są one bowiem tym bardziej interesujące.

Większy, bo niemal 25% potencjał do wzrostu analitycy widzą w akcjach chemicznej spółki. W tym przypadku do góry poszła też nie tylko cena, ale i zalecanie (z trzymaj do kupuj). Impulsem do wzrostów ma być  odbudowa wolumenów sprzedaży, a także odbijające ceny sody.

„(…) uważamy, że po 3Q’20 Spółka może zapowiedzieć, że będzie się starać utrzymać ceny z 2020 roku. (…) w 3Q’20 naszym zdaniem rezultaty mają szanse zbliżyć się do zeszłorocznych i pozytywnie zaskoczyć rynek (szczególnie jeśli uda się zaksięgować zyski ze sprzedaży białych certyfikatów)” – czytamy w rekomendacji

Analitycy skorygowali też wcześniejsze prognozy, oczekując braku spadków cen sody w 2021 r.

Drugą spółką, która otrzymała wyższą cenę docelową jest Ten Square Games. Podniesiono jednak nie tylko wycenę, ale i szacunki przyszłych zysków netto (+13% w 2021 r.). Lepsze wyniki mają być możliwe dzięki obniżeniu nakładów na marketing przy utrzymaniu nieznacznie wyższego poziomu sprzedaży m/m. Specjaliści oczekują, że taka tendencja będzie widoczna zarówno w wynikach za III, jak i IV kwartał. Lepiej ma sobie radzić także sprzedaż gry Hunting Clash.

Zespół DM mBanku radzi zwrócić także uwagę na banki. Przy niezmienionych cenach docelowych, podniesiono rekomendację dla ALR (ALIOR), PKO (PKOBP) i BHW (HANDLOWY). Uwagę zwraca szczególnie ostatni z banków (zalecenie „kupuj”, dwa pozostałe to „akumuluj”), którego wycena daje potencjał do ponad 27% wzrostu. Wydawać by się mogło optymistyczna rekomendacja to jednak niemal wyłącznie efekt ostatnich spadków. Notowania Banku Handlowego ucierpiały po wypowiedzi prezesa NBP, który stwierdził, że banki nie powinni wypłacać dywidendy w 2021 r. Analitycy w swoich szacunkach dalej utrzymują jednak, że do akcjonariuszy Handlowego trafia w przyszłym roku dywidenda o stopie 8,6%.

Na koniec wróćmy do kluczowych pozytywnych rekomendacji. Znajdziemy tu szeroki przekrój spółek, od handlowych (LPP, VRG, EUR (EUROCASH)), przez paliwowe (LTS (LOTOS), MOL), energetyczne (PEP, CEZ), szeroko rozumiane przemysłowe (FMF (FAMUR), COG (COGNOR), KER (KERNEL), STP (STALPROD), AMC (AMICA), TIM, AST (ASTARTA), KSW (KRUSZWICA)), po producentów gier (TEN (TSGAMES), CDR (CDPROJEKT)) i sektor TMT (OPL (ORANGEPL), SGN (SYGNITY)).

 

Pełna lista zmian rekomendacji w Przeglądzie Miesięcznym DM mBanku z 5 listopada:

Powyższy tekst jest skrótem z raportu „Przegląd miesięczny: listopad 2020" po raz pierwszy opublikowanego 05.11.2020 r. o godzinie 08:30. Skrócona wersja raportu, zawierająca inne informacje wymagane przez Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) 2016/95S z dnia 9 marca 2016 r, jest dostępna na stronie Domu Maklerskiego mBanku, pod adresem https://www.mdm.pl/ds-server/40685?ticketSource=ui-pub