Wschodząca gwiazda

Wiele spółek nie będzie dobrze wspominać 2020 r., a reperkusje pandemii odbiją się wynikach znacznej grupy spółek. Nie będzie nią jednak ASB (ASBIS), dla którego bieżący rok jest rekordowy pod niemal każdym względem. A zdaniem analityków DM BOŚ, ponad +130% wzrost który zanotowały akcje Asbisu od początku roku nie oddaje jeszcze całości potencjału drzemiącego w tej spółce.

Jak czytamy w rekomendacji, kwarantanna i upowszechnienie pracy zdalnej przełożyło się na wzrost popytu na sprzęt komputerowy i oprogramowanie. Co więcej, wysoki popyt utrzymuje się mimo mniejszych niż w kwietniu i maju obostrzeń, a także recesji w regionie EMEA i dobrze wróży wynikom za IV kwartał.

W konsekwencji analitycy wycenili akcje Asbisu na 9,6 zł, czyli o ponad 125% powyżej ich obecnego poziomu. Należy jednak zauważyć, że rekomendacja została po raz pierwszy opublikowana 22 października, dosłownie godzinę późnej spółka podniosła prognozę dla tegorocznych wyników. Szacowane przez DM BOŚ 20,9 mln USD zysku netto ustępuje zaktualizowanej prognozie spółki mówiącej o 23-25 mln USD. Co teoretycznie tylko wzmacnia wydźwięk rekomendacji DM BOŚ.

Potencjalni liderzy wzrostu

We wrześniu rekomendacje wydane w ramach Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego zdominowały nasz cykl, natomiast w październiku raport BDM dotyczący ART (ARTIFEX) jest jego samotnym przedstawicielem. Niemniej wartym uwagi, bo zdaniem specjalistów akcje Artifex Mundi są warte przynajmniej 75% więcej.

„Spodziewamy się, że w segment gier HOPA w 2020 roku wypracuje 20,5 mln PLN, a w latach 2021-2024 będzie generował przychody na poziomie 17-18 mln PLN, co zapewni spółce bezpieczeństwo finansowe i pozwoli na dynamiczny rozwój segmentu gier F2P” – czytamy w rekomendacji

Analitycy podnieśli także swoje prognozy dotyczące rentowności biznesu spółki. Jak wyjaśniono, ma to związek z zaskakująco niższymi kosztami sprzedaży i zarządu w wynikach za II kwartał.

Z kolei analitycy DM mBanku stawiają na akcje PEP. W swojej pierwszej rekomendacji dla spółki wycenili jej papiery na 62,99 zł i zalecają ich zakup. Obiecujący jest już sam tytuł raportu „Podwojenie skali biznesu w 5 lat”.

„W naszej opinii spółka jest idealnie spozycjonowana na średnioterminowe trendy regulacyjne w sektorze, jak zaostrzenie celu redukcji emisji w UE (…) czy zmianę nastawianie polskiego rządu do inwestycji w OZE (…). Biorąc pod uwagę backlog projektów i potencjał finansowy szacujemy, że Polenergia może w ciągu najbliższych 5 lat rozbudować swoje aktywa wytwórcze o około 300 MW w wietrze i 120 MW w fotowoltaice” – czytamy w rekomendacji

Należy jednak odnotować, że rekomendacja ukazała się ostatniego dnia października, czyli kilka dni przed ogłoszeniem wezwania na 100% akcji Polenergii. Cena w wezwaniu została ustalona na 47 zł za akcję, czyli nie tylko znacząco poniżej ceny wyznaczonej przez analityków DM mBanku, ale także obecnych notowań. Większościowy akcjonariusz Mansa Investment, wraz z BIF IV Europe Holdings chcą uzyskać 100% akcji spółki i wycofać ją z obrotu. Oczywiście o ile wezwanie dojdzie do skutku (w przeszłości bywało z tym różnie).

Zestawienie zamyka LVC (LIVECHAT), którego wycenę zespół Haitong Bank podniósł z 101 zł do 124 zł. Twórcy LiveChat mają za sobą bardzo udane dwa kwartały, a od początku roku akcje spółki podrożały już o niemal +115%. Zdaniem analityków to jednak jeszcze nie koniec wzrostów.

Jak czytamy w raporcie, za sprawą pandemii, spółka korzysta z przyspieszenia trendów cyfrowych i rozwoju handlu internetowego. Ma to być widoczne szczególnie pod koniec roku, czyli najbardziej pracowitym okresie dla sektora handlowego, kiedy zapotrzebowanie na narzędzia do komunikacji online będzie zwiększone. Cały rok to też znaczącego przyspieszania przyłączeń nowych klientów LiveChat. Zdaniem analityków długoterminowo będzie to 3,2 tys. rocznie (wcześniejsza prognoza zakładała 3 tys.)

Na specjalne wyróżnienie zasługuje też kilka spółek wycenionych przez DM Trigon. Wprawdzie do publicznej wiadomości trafiły jedynie suche dane dotyczące zmian w cenach docelowych i zaleceniach, pozbawione komentarza czy analizy, jednak można wśród nich wypatrzyć kilka okazji inwestycyjnych. TOP 5 biorąc pod uwagę potencjał do wzrostu (we wszystkich przypadkach ponad 50%) to: STP (STALPROD), APR (AUTOPARTN), MGT (MANGATA), AML (ALUMETAL) i TEN (TSGAMES). Tuż za czołówką znalazł się także WWL (WAWEL).

Znak zapytania

Zaskoczeniem nie jest, że zazwyczaj największą liczbę rekomendacji i raportów biura maklerskie poświęcają najbardziej popularnym spółkom z WIG20. Wśród tych szeroko analizowanych i wydawać by się mogło „nudnych” spółek nie powinno być więc miejsca na kontrowersje. A jednak. Spośród pięciu rekomendacji dla KGH (KGHM) z października (a przynajmniej do tylu udało nam się dotrzeć) nie wyłania się klarowny obraz przyszłości. Ceny docelowe rozciągają się od niecałych 104 zł do nawet 200 zł za akcję, podobnie jak zalecenia.

Najbardziej negatywnie do akcji spółki pozostają nastawieni analitycy DM mBanku. Zalecają redukcję pozycji i utrzymują spółkę wśród kluczowych negatywnych rekomendacji, m.in. z uwagi na możliwą korektę cen miedzi i słabe dane produkcyjne grupy. Dodatkowo są zdania, że wraz z kolejnymi informacjami o szczepionce na Covid-19, inwestorzy będą rezygnować z bezpiecznych inwestycji w metale szlachetne.

Zdania kolegów nie podziela chociażby BOŚ DM, a kluczowe w ocenie spółki pozostają oczekiwania wobec poziomu cen miedzi. "Poziom cen miedzi i srebra w ostatnich tygodniach przekroczył nasze oczekiwania. Zakładaliśmy wcześniej negatywny wpływ pandemii i spowolnienia gospodarczego na te ceny, a tymczasem trzymiesięczne kontrakty na LME sięgają prawie 25 tys. zł za tonę (+12 proc. rdr). Wygląda na to, że kluczową rolę na rynku miedzi odegrała ograniczona podaż surowca" – tłumaczą

Zdana nie są jednak podzielone po równo, a optymistów jest zdecydowanie więcej. Średnia cena docelowa dla akcji KGHM z październikowych rekomendacji to niemal 145 zł.

 

Powyższy tekst stanowi skrót wymienionych niżej rekomendacji. Pełne wersje raportów lub ich skrócone wersje zawierające informacje wymagane przez Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) 2016/95S z dnia 9 marca 2016 r, są dostępne pod wskazanymi adresami:

Spółka Data rekomendacji Godzina upublicznienia Instytucja Link
ASB (ASBIS) 22.10.2020 07:45 BOŚ DM

https://www.infostrefa.com/

ART (ARTIFEX) 22.10.2020 07:00 BDM https://bdm.pl/
PEP 30.10.2020

08:27

DM mBank https://www.mdm.pl/
LVC (LIVECHAT) 15.10.2020 08:00 Haitong Bank https://www.infostrefa.com/

KGH (KGHM)

02.10.2020 08:40 DM mBank https://www.mdm.pl/

KGH (KGHM)

07.10.2020 07:30 BOŚ DM https://www.infostrefa.com/