Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Mariusz Tuchlin, Dekpol: Jesteśmy zadowoleni z wyników osiągniętych po 9 miesiącach 2020 r.

Udostępnij
  • skonsolidowane przychody w 1-3Q 2020 na poziomie 746 mln PLN, +22% rok do roku (r/r)
  • marża brutto ze sprzedaży na koniec września 2020 na poziomie 14,2% wobec 9,5% przed rokiem
  • zysk operacyjny w wysokości 65,5 mln PLN, +75% r/r; dynamiczny wzrost zysku netto o 84% r/r, do 44,5 mln PLN
  • stabilna pozycja gotówkowa Grupy - stan środków pieniężnych na koniec września 2020 wynosił 121,2 mln PLN; dodatnie przepływy operacyjne w 1-3Q 2020 na poziomie +73,4 mln PLN
  • bezpieczny poziom zadłużenia - wskaźnik dług netto/EBITDA na koniec września 2020 na poziomie 1,18  
  • udana emisja obligacji serii I na kwotę 50 mln PLN (przeprowadzona po dacie bilansowej)
  • stały monitoring sytuacji biznesowej we wszystkich segmentach w związku
    z SARS-CoV-2

Grupa DEK (DEKPOL), prowadząca działalność w obszarach generalnego wykonawstwa, deweloperskim oraz produkcji łyżek i osprzętu budowlanego, opublikowała wyniki finansowe za 1-3Q 2020. Przychody Grupy wzrosły w omawianym okresie o 22% r/r i wyniosły 746 mln PLN. Rentowność brutto ze sprzedaży poprawiła się o 4,7 p.p. r/r do 14,2%, co zaowocowało zwiększeniem zysku brutto ze sprzedaży do 106 mln PLN (+82% r/r). Zysk operacyjny Grupy w 1-3Q 2020 zwiększył się o 75% r/r do 65,5 mln PLN. Grupa zakończyła okres 9 miesięcy 2020 zyskiem netto na poziomie 44,5 mln PLN, co oznacza wzrost o 84% r/r.

W samym 3Q 2020 Grupa osiągnęła 218,5 mln PLN przychodów, 31,7 mln PLN zysku brutto ze sprzedaży, 21,4 mln PLN zysku z działalności operacyjnej i 11,1 mln PLN zysku netto.

Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej w okresie 9 miesięcy 2020 wyniosły
w Grupie +73,5 mln PLN. Na koniec września 2020 stan środków pieniężnych wynosił 121,2 mln PLN, wskaźnik dług netto/EBITDA był na poziomie 1,18.

Segment deweloperski

W 1-3Q 2020 przychody segmentu deweloperskiego wzrosły ponad dwukrotnie r/r, do 258,2 mln PLN (35% udział w przychodach Grupy), a wynik operacyjny wyniósł 40,1 mln PLN (wobec 6,4 mln PLN przed rokiem). Grupa rozpoznała w omawianym okresie sprzedaż 571 lokali. W 1H 2020 oddane do użytku zostały cztery inwestycje: Nowe Rokitki V i VI (139 lokali), Grano Residence (282 lokale), Foresta (157 lokali) i Osiedle Zielone III (42 lokale). Udana realizacja Grano Residece potwierdza słuszność obranej przez Grupę DEKPOL strategii, polegającej na realizacji projektów deweloperskich zarówno w segmencie premium, jak i popularnym.

Na koniec września 2020 w ofercie Grupy dostępne do sprzedaży były 194 lokale. Do rozpoznania w 2020 roku pozostanie około 59 lokali w 5 projektach Grupy (do 3Q2020 łącznie rozpoznane zostało 571 lokali, a do końca roku oczekiwane jest rozpoznanie łącznie 630 lokali, zatem w 4Q2020 pozostaje do rozpoznania 59 lokali). Posiadany bank ziemi pozwala Grupie na wprowadzenie do oferty łącznie ok. 5 tys. lokali na ponad 230 tys. mkw. PUM (Powierzchnia Użytkowa Mieszkań).

Segment generalnego wykonawstwa

Segment generalnego wykonawstwa (GW) pozostaje największym segmentem działalności Grupy DEKPOL, z udziałem w przychodach na poziomie sięgającym 54% w 1-3Q 2020. Grupa ma ugruntowaną pozycję na rynku i wysoki poziom referencji, dzięki czemu współpracuje z liderami dynamicznie rosnącego rynku powierzchni magazynowych. Przychody segmentu GW w omawianym okresie wyniosły 405,2 mln PLN (stabilny poziom r/r, +1,4%), pomimo wymagających warunków rynkowych związanych pandemią COVID-19, a zysk operacyjny zwiększył się o 13% r/r, do 28,2 mln PLN. Także w segmencie GW realizowana jest strategia zwiększania wartości świadczonych usług. Wartość portfela projektów w realizacji na koniec września 2020 przekraczała 762 mln PLN (projekty zewnętrzne, wartość umowna), z czego do zafakturowania po 30 września br. pozostawało około 350 mln PLN – przewiduje się, że ok. połowa z tej kwoty rozliczona zostanie do końca 2020. Dodatkowo w ramach segmentu GW realizowane są projekty deweloperskie wewnątrzgrupowe o łącznej wartości 100 mln PLN netto. Do ważniejszych projektów realizowanych w segmencie GW w omawianym okresie należy m.in. budowa zakładu produkcyjno-magazynowego z zapleczem biurowym dla Iglotex S.A., budowa centrum magazynowo –produkcyjnego z zapleczem socjalno-biurowym Tricity North Sp. o.o. czy wykonanie obiektu magazynowo-produkcyjno-biurowego z zapleczami socjalno- biurowymi dla 7R S.A.

Segment produkcji osprzętu

Segment produkcji osprzętu do maszyn budowalnych odpowiadał w 1-3Q 2020 za ponad 7% przychodów Grupy DEKPOL. Jego przychody wyniosły w omawianym okresie 56,7 mln PLN, a zysk operacyjny 5,8 mln PLN. Segment ten został najmocniej dotknięty skutkami pandemii koronawirusa, w szczególności w obszarze OEM. Ciągłość produkcji udało się utrzymać dzięki zamówieniom pozyskanym od nowych klientów - w efekcie marka Dekpol Steel stała się bardziej rozpoznawalna wśród nowych, końcowych klientów, wśród których są m.in. najbardziej liczące się kopalnie na świecie. W sierpniu br. Dekpol Steel rozpoczął rozmowy z największym na świecie producentem maszyn budowlanych, których celem jest ulokowanie produkcji w zakładzie w ramach Grupy Dekpol. W związku z tym Dekpol Steel rozpoczął wdrażanie procesów i wymogów nowego odbiorcy oraz przygotowanie dokumentacji niezbędnej do rozbudowy zakładu. Okres lockdown wykorzystano dodatkowo do dalszej optymalizacji i automatyzacji procesów produkcji oraz rekrutacji i szkolenia pracowników produkcyjnych.

Komentarz Zarządu do wyników 1-3Q 2020 i perspektyw na kolejne kwartały

Jesteśmy zadowoleni z wyników osiągniętych przez Grupę DEKPOL po 9 miesiącach 2020. Nasz zespół dokłada wszelkich starań, by pomimo wymagającego otoczenia pandemicznego jak najlepiej w tych warunkach realizować przyjętą strategię biznesową i finansową. W segmencie deweloperskim koncentrujemy się na realizacji kolejnych projektów i stabilizacji wyników finansowych w kolejnych latach, bazując na posiadanym banku ziemi. Warto odnotować rosnący trend w średniej wartości sprzedanego lokalu – – dzięki naszej obecności w segmencie premium wynosi ona już ponad 500 tys. PLN. Obecnie intensywnie pracujemy nad pozyskaniem pozwoleń na budowę, ponieważ pandemia spowolniła niektóre niezbędne procesy administracyjne. Naszym zamiarem jest istotne wzmocnienie oferty sprzedażowej na 2021 rok. Eksplorujemy także segment nieruchomości inwestycyjnych – podpisaliśmy list intencyjny ws. budowy budynku mieszkalnego dla jednego z podmiotów instytucjonalnych działających w tym obszarze. W naszym największym segmencie generalnego wykonawstwa stawiamy na zrównoważony rozwój, korzystając z posiadanego długoletniego doświadczenia i referencji od naszych partnerów biznesowych. Pandemia koronawirusa obeszła się z GW łagodnie – przychody po 9 miesiącach były na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznych, a zysk operacyjny wzrósł o 13% r/r. Z kolei segment osprzętu znacząco odczuł negatywne skutki pandemii, ale był w stanie podejść do sytuacji elastycznie i pozyskać zamówienia od nowych klientów w obszarze aftermarket. Z optymizmem patrzymy na potencjał rozwoju Dekpol Steel analizując zamówienia jak również trendy na rynkach budowlanych Europy i świata. Głównym kierunkiem jest standaryzacja procesów produkcji, która pozwoli zwiększyć marże poprzez stabilny i powtarzalny proces produkcji. – mówi Mariusz Tuchlin, Prezes Zarządu DEKPOL S.A.

Sytuacja finansowa Grupy DEKPOL pozostaje stabilna i bezpieczna. Utrzymujemy zrównoważoną pozycję gotówkową i niskie wskaźniki zadłużenia. Mamy bardzo dobre, partnerskie relacje z podmiotami finansującymi, które doceniają dywersyfikację działalności, zdolność DEKPOLU do generowania atrakcyjnych marż nawet w wymagającym otoczeniu biznesowym oraz perspektywy dalszego rozwoju Grupy. Nasze osiągnięcia i plany zostały pozytywnie ocenione także przez inwestorów, z którymi spotykaliśmy się w ramach niedawnego procesu emisji obligacji. W efekcie, już po dacie bilansowej, przeprowadziliśmy emisję obligacji serii I na kwotę 50 mln PLN. Warto odnotować, że popyt zgłoszony przez inwestorów w tym procesie przekroczył 64 mln PLN, a w emisji wzięło udział wiele instytucji, w tym takich, które dotychczas nie były obligatariuszami DEKPOLU - dodaje Katarzyna Szymczak-Dampc, wiceprezes zarządu i dyrektor finansowy DEKPOL S.A.  

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus