Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Bezpieczeństwo i zagrożenia w IT

materiał partnera

Udostępnij

Rośnie zarówno liczba, jak i stopnień zaawansowania zagrożeń w sieci, dlatego niezbędne są profesjonalne rozwiązania zapobiegające cyberzagrożeniom. Przede wszystkim należy je odpowiednio dobrać do potrzeb firmy.

Odpowiedni poziom bezpieczeństwa w sieci 

Czy jednak firmy są gotowe na wyzwania branży IT w zakresie cyberbezpieczeństwa? Nieustannie pojawiają się nowe – jak m.in. ataki hakerów, wycieki danych czy wymagania pracy zdalnej. Jak się niedawno okazało, nie każda firma jest przygotowana na kompleksową digitalizację czy umożliwienie trybu home office. Nie każda też dba o odpowiedni poziom bezpieczeństwa w sieci – mimo wysokiego budżetu często jest to tylko ochrona podstawowa. Wybór tych rozwiązań trzeba dopasować do potrzeb firmy, a także należy uwzględnić hybrydowy charakter infrastruktury teleinformatycznej.  

 

Ataki typu ransomware  

Jednym z największych zagrożeń dla firmy są hakerskie ataki typu ransomware – to złośliwe oprogramowanie, które szyfruje dane. Za ich odszyfrowanie trzeba zapłacić – niestety zwykle niemałą kwotę. Takie działania potrafią nawet częściowo sparaliżować pracę w korporacji, uniemożliwiając korzystanie z komputerów. Dlatego bezpieczeństwo IT i zapewnienie jak najlepszej ochrony jest kluczowe dla każdej firmy – czy będzie to jedynie niezależna ochrona antywirusowa, czy systemy IPS, to zależy od potrzeb firmy. 

 

Ochrona podstawowa czy zaawansowana? 

Zabezpieczenie dostępu do Internetu w firmie często polega wyłącznie na instalacji niezależnej ochrony antywirusowej. Małe firmy nadal stosują takie rozwiązania w ramach podstawowej ochrony, ale nie zawsze są one wystarczającym zabezpieczeniem. Przyjrzyjmy się zatem innym i bardziej zaawansowanym rozwiązaniom. 

 

Firewall. Średnie firmy i duże korporacje decydują się też na firewall, aby mieć gwarancję głównie pełnej i jak najlepszej kontroli nad nawiązywanymi połączeniami. Firewall zabezpiecza sieć przed nieautoryzowanym dostępem i chroni przed ew. atakami. Zdarzają się sytuacje, że haker przejmuje komunikację między np. klientem i bankiem – pozostaje jednak niewidoczny i zdobywa cenne informacje, które może następnie wykorzystać. 

Kontrola aplikacji. Dzięki niej można sprawdzić, z jakimi programami oraz usługami można komunikować się online. To skuteczne zabezpieczenie przed wyciekiem danych. 

Filtrowanie ruchu (HTTP i HTTPS). Innym rozwiązaniem jest opcja filtrowania ruchu webowego, dzięki której można kontrolować dostęp do różnych stron internetowych, a wybrane z nich zablokować. To dobry sposób na zapewnienie ochrony użytkownikom np. przed atakami phishingowych i innych złośliwych oprogramowań. 

Dopasowanie powyżej przedstawionych rozwiązań może sprawdzić się w wielu firmach, ale wybór konkretnych mechanizmów obronnych zależy od przedsiębiorstwa. Są też organizacje, m.in. duże korporacje, które wymagają poziomu bezpieczeństwa na najwyższym poziomie – dla nich zagrożeń jest więcej, jak np. botnety, czyli sieci komputerów zainfekowane złośliwym programem.  

Wartą rozważenia opcją jest multifunkcjonalna platforma bezpieczeństwa IT, czyli usługa Orange Network Security, która zabezpiecza użytkowników usług Prywatny APN w Orange, Biznesowy VPN i Miejski Ethernet. Do wyboru są trzy wersje – można wybrać odpowiednią w zależności od potrzeb i bezpiecznie korzystać z Internetu.