Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

PKO TFI nieustannie liderem na rynku PPK

Udostępnij

Już ponad 2 mln osób oszczędza na emeryturę w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) i Pracowniczych Programów Emerytalnych (PPE) – wynika z najnowszych danych Polskiego Funduszu Rozwoju. Liderem rynku PPK pozostaje PKO TFI, którego udział w aktywach programu wynosi 34,6 proc., a liczba prowadzonych rejestrów to ok. 630 tys. Uczestnicy PPK i PPE prowadzonych przez PKO TFI zebrali już ok. 1,8 mld zł oszczędności na emeryturę.

- PKO TFI od momentu startu programu Pracowniczych Planów Kapitałowych przykładało ogromną wagę do akcji edukacyjnej. Jednym z głównych elementów naszej współpracy z firmami, zarówno na etapie wstępnym jak i po zawarciu umowy o PPK były spotkania z pracownikami, na których przekazywaliśmy wiedzę o samym programie i argumenty za przystąpieniem do PPK. Nasze starania w tym zakresie przyniosły efekt.

– mówi Piotr Żochowski, prezes PKO TFI

PKO TFI prowadzi obecnie 630 tys. rejestrów uczestników programu PPK, z czego blisko 476 tys. już rozpoczęło faktyczne inwestowanie. Obsługuje również ok. 81,5 tys. rejestrów Pracowniczych Programów Emerytalnych. Łącznie zgromadzonych jest na nich już ok. 1,8 mld zł. PKO TFI sukcesywnie zdobywa zaufanie kolejnych ważnych partnerów. W ostatnich dniach zawarło umowę o zarządzanie PPK z Państwową Inspekcją Pracy Głównym Inspektoratem Pracy.

- Doświadczenia i obserwacja zachowań pracowników firm z pierwszego etapu wdrażania PPK oraz wcześniejsze doświadczenia z programami PPE dają nadzieję na zwiększanie partycypacji w kolejnych latach. Powinien zadziałać efekt przykładu pracowników aktywnie uczestniczących w programie. Odkładanie przez nich kolejnych kwot w PPK zachęci tych, którzy wcześniej zrezygnowali, do powrotu do programu. Poza tym PKO TFI będzie kontynuować działania edukacyjne.

– dodaje Piotr Żochowski

PKO TFI według danych portalu analizy.pl w końcu listopada miało ponad 34,6 proc. udziału w rynku PPK mierzonym aktywami. Partycypacja w PPK w drugim i trzecim jego etapie – zgodnie z oczekiwaniami – jest niższa niż w pierwszym, na co olbrzymi wpływ miała pandemia, problemy organizacyjne i biznesowe firm oraz konieczność przeniesienia całego procesu informacyjnego i edukacyjnego głównie do internetu. To naturalny kierunek rozwoju, ale wiele firm i część pracowników nie była jeszcze zupełnie gotowa do tak przyspieszonej cyfryzacji. Narzędzia udostępniane przez PKO TFI klientom w dużej mierze wspierały ten proces podobnie jak doradcy i kadra kierownicza PKO (PKOBP) wspierający PKO TFI w akwizycji PPK.

Ostatni etap wdrażania programu PPK, który rozpocznie się w styczniu 2021 obejmie podmioty sektora publicznego oraz małe i mikro firmy. Terminy zawarcia umów dla jednostek sektora publicznego są następujące: do 26 marca 2021 r. umowa o zarządzanie PPK oraz do 10 kwietnia 2021 r. umowa o prowadzenie PPK, dla pozostałych firm terminy zawarcia tych umów to odpowiednio: do 23 kwietnia 2021 r., oraz do 10 maja 2021 r.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus