Materace piankowe

 Dzięki nowoczesnym technologiom wykorzystywanym podczas produkcji materacy piankowych w niepamięć odszedł mit dotyczący ich słabej jakości. Dziś materace piankowe są najczęściej wybierane przez konsumentów w Polsce. Wpływ na to mają ich szerokie właściwości, które są gwarancją wygodnego i zdrowego snu. Niezbędnym dodatkiem - dla zapewnienia odpowiedniej higieny - jest też pokrowiec na materac

Na szczególną uwagę zasługują trzy rodzaje materacy piankowych:

  • materac termoelastyczny, 

  • materac wysokoelastyczny,

  • materac lateksowy.

 

Materac termoelastyczny

Jeśli borykasz się z problemami z krążeniem krwi lub po prostu jesteś wielkim zmarzluchem to materac termoelastyczny będzie idealnym uzupełnieniem twojej nowoczesnej sypialni. W tym materacu pianka reaguje na nacisk pod wpływem zmiany temperatury. Dzięki tej funkcjonalności materac dopasowuje się do kształtu sylwetki swojego użytkownika, a także równomiernie podpiera jego kręgosłup.

Materac wysokoelastyczny

To co musisz wiedzieć o materacach wysokoelastycznych to to, że posiadają elastyczność punktową, co oznacza, że odkształcają się wyłącznie tam, gdzie występuje na nich nacisk.  Nowoczesna sypialnia, w której łóżko zajmuje centralne miejsce pomieszczenia i użytkowane jest przez dwie osoby, powinna być uzupełniona o materac wysokoelastyczny. Nie tylko dlatego, że dobrze podtrzymuje kręgosłup, ale przede wszystkim dlatego, że nawet jeśli jeden z partnerów ma niespokojny sen, to dzięki właściwościom takiego materaca druga osoba tego nie odczuje i będzie mogła cieszyć się spokojnym nocnym wypoczynkiem.

Materac lateksowy

Jeśli jesteś alergikiem lub astmatykiem to swoją uwagę powinieneś zwrócić w kierunku materaca lateksowego, który posiada najlepsze właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne ze wszystkim dostępnych na rynku. Co więcej materac lateksowy zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza wewnątrz materaca. Idealnie dopasowuje się też do kształtu ciała swojego użytkownika i równomiernie rozkłada jego ciężar na swojej powierzchni. Materace piankowe są lżejsze niż materace sprężynowe, dzięki czemu łatwiej można obrócić je na drugą stronę (w przypadku materacy dwustronnych), czy po prostu przenieść w inne miejsce, na przykład w czasie wykonywania czynności higienicznych lub podczas przeprowadzki.

Materace kieszeniowe

Obok materacy piankowych bardzo dużą popularnością cieszą się też materace kieszeniowe. Nie mają one wiele wspólnego z materacami sprężynowymi typu bonellowego. W odróżnieniu od nich te kieszeniowe dobrze dopasowują się do kształtu sylwetki i stanowią wygodne podparcie dla kręgosłupa. A to wszystko zasługa zręcznie zaprojektowanych kieszeni, w których to kryją się pojedyncze sprężyny. Dzięki takiemu rozwiązaniu każda ze sprężyn może działać indywidualnie - bez angażowania sprężyn z nią sąsiadujących jak ma to miejsce w przypadku materacy bonellowych. Materace kieszeniowe można najczęściej spotkać w łóżkach typu kontynentalnego, które królują w nowoczesnych sypialniach luksusowych hoteli czy ośrodków spa.

Pokrowiec na materac

Każdy materac powinien być uzupełniony wysokiej jakości pokrowcem. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pokrowców, warto więc wiedzieć, który wybrać do swojej sypialni. Przede wszystkim pokrowiec na materac powinien być zdejmowany, dzięki czemu będzie można go wyprać. Aby zabić roztocza i drobnoustroje potrzebna jest minimum temperatura 60 stopni Celsjusza, dlatego na metce pokrowca powinna widnieć taka właśnie temperatura. Ważne są również właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne. Zwróć uwagę też na materiał, z jakiego uszyty jest pokrowiec, powinien być oddychający.

Jaki materac do nowoczesnej sypialni?

Jeśli dalej nie potrafisz podjąć decyzji zakupowej, dobrym pomysłem jest udanie się do salonu stacjonarnego i wypróbowanie poszczególnych materacy empirycznie. Dzięki temu doświadczeniu będziesz w stanie wybrać model najodpowiedniejszy do twoich indywidualnych potrzeb.