Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+

DM mBank: Podtrzymujemy pozytywną rekomendację dla rynku akcji

Udostępnij

Analitycy DM mBanku konsekwentnie podtrzymują dotychczasowe założenia, czyli pozytywną rekomendację dla rynku akcji, przeważanie sektorów cyklicznych i beneficjentów normalizacji sytuacji epidemicznej. W mocy pozostaje także większość dotychczasowych rekomendacji.

Od początku 2021 r. WIG i WIG20 znajdują się w trendzie bocznym. Zdaniem zespołu DM mBanku hossa na Emerging Markets wcale nie ominęła jednak warszawskiej giełdy. Trzeba jej jednak szukać na sWIG80, mWIG40 czy WIG-BANKI, które odnotowały w tym roku dwucyfrowe wzrosty (mWIG +9,1%). Akcjom, poza powolną normalizacją po-pandemiczną na pewno sprzyjają również napływy do krajowych TFI. W styczniu klienci funduszy akcyjnych i absolute return wpłacili netto 733 mln zł. Najwięcej od lutego 2017 r.

Korzystne jest też otoczenie makro. Dobre dane napływające z USA czy koniunktura w przemyśle europejskim to o tyle dobre informacje, że jak zaznaczają analitycy „trend na GPW będzie zależał od sytuacji na rynkach globalnych, a tu nadal zakładamy pozytywny scenariusz”.

Jednak nie bardziej pozytywny niż na początku roku. Podtrzymanie wcześniejszych założeń widać nie tylko w deklaracjach, ale również rekomendacjach DM mBanku. Specjaliści nie zmienili żadnej z wyznaczonych cen docelowych, a zalecenia skorygowali tylko w przypadkach znaczących zmian notowań. Przy czym raczej je ścinali, niż podnosili. Ale nie bez wyjątków, dokładnie dwóch.

Z „trzymaj” do „akumuluj” podniesiono rekomendację dla DNP (DINOPL). Czynniki, które wpłynęły na taką decyzję były co najmniej dwa, a mianowicie oczekiwana kontynuacja dobrych wyników za ostatni kwartał 2020 r. (raport ukaże się 12 marca), a także obserwowany spadek notowań (-15% od początku roku). Co ciekawe, to pierwsza pozytywna rekomendacja DM mBanku wydana dla Dino Polska od roku. Samą spółkę znajdziemy też wśród kluczowych pozytywnych rekomendacji.

Pozostałe to w większości podobnie jak w lutym: ACG (ACAUTOGAZ)ACP (ASSECOPOL)AST (ASTARTA)CEZCOG (COGNOR)EUR (EUROCASH)FMF (FAMUR)JSWKER (KERNEL)MBR (MOBRUK)PEO (PEKAO)SGN (SYGNITY)STP (STALPROD)TEN (TSGAMES)TIMVRG oraz dodatkowo ANR (ANSWEAR), MOL, LTS (LOTOS), LPP, OPL (ORANGEPL), PGN (PGNIG), PKO (PKOBP), SPL (SANPL).

Nowości to więc głównie największe spółki wchodzące w skład WIG20, w tym dwa banki, których akcje analitycy zalecają przeważać.

„Marzec to przede wszystkim wyrok Sądu Najwyższego ws. CHFów, który wyznaczy dalszy kierunek dla sektora. Kto wierzy w pozytywne rozwiązanie, np. w orzeczenie opychające w kierunku ugód KNF, powinien już zajmować pozycję. My jesteśmy umiarkowanymi optymistami w tej sprawie – dalej zalecamy przeważanie banków, ale z zaznaczeniem, że ryzyko jest mocno wychylone w obie strony” – czytamy w przeglądzie miesięcznym

Wracając do zmian rekomendacji, drugie podwyższenie, to dość niespodziewanie CDR (CDPROJEKT). Wprawdzie trudno uznać z założenia neutralną rekomendację trzymaj, za szczególnie optymistyczną, jednak po trzech miesiącach zaleceń „sprzedaj” i „redukuj” jest to niewątpliwa zmiana kierunku. Jak zaznaczają analitycy:

„(…) zrealizował się potencjał wynikający z naszej negatywnej rekomendacji. Zwracamy uwagę na istotny spadek liczby graczy w grze (krótki gameplay i brak efektu ponownego przechodzenia gry), brak poprawy ocen na Steam (78% ocen pozytywnych ogółem (…) oraz na utrzymujące się wysokie promocje na grę” – czytamy w uzasadnieniu

Krótko mówiąc, najgorsze najprawdopodobniej za spółką, co wcale nie oznacza, że o powrót do wzrostów będzie łatwo. Poza kolejnymi patchami, pomoc może przyjść jednak ze strony nowej strategii spółki na kolejne lata. Ma się ukazać jeszcze w pierwszym kwartale.

Tym samym, CD Projekt opuścił listę kluczowych negatywnych rekomendacji DM mBanku, zajmując miejsce w tabeli pt. podejście neutralne. Natomiast jego miejsce zajęła inna spółka z sektora, bo 11B (11BIT). Po ostatnim wzroście notowań eksperci sugerują realizację zysków. Ich zdaniem kurs uwzględnia już informacje o nowych tytułach, które (mogą) pojawić się przy okazji publikacji wyników za ubiegły rok.

Na liście najważniejszych negatywnych zaleceń w dalszym ciągu figurują ponadto ALE (ALLEGRO) oraz ATT (GRUPAAZOTY), a AMC (AMICA) (z uwagi na rosnące ceny stali, koszty frachtu morskiego oraz marketingu) zastąpiła Kruszwicę (której akcjonariusze 1 kwietnia zdecydują o wycofaniu akcji KSW (KRUSZWICA) z obrotu).

Pełna lista zmian rekomendacji w Przeglądzie Miesięcznym DM mBanku z 2 marca:

Powyższy tekst jest skrótem z raportu „Przegląd miesięczny: marzec 2021" po raz pierwszy opublikowanego 02.03.2021 r. o godzinie 08:25. Skrócona wersja raportu, zawierająca inne informacje wymagane przez Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) 2016/95S z dnia 9 marca 2016 r, jest dostępna na stronie Domu Maklerskiego mBanku.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+