Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Mocniejsze relacje z Francją mają zapewnić Polsce zabezpieczenie przed zagrożeniem ze wschodu. Ale może to być też polisa ekonomiczna ubezpieczająca przed skutkami deglobalizacji. Francja jest przygotowana do tego zjawiska lepiej niż Niemcy.
Spadające stopy procentowe budzą popyt na mieszkania. Jest spółka, która może na tym najbardziej skorzystać, ma atrakcyjną wycenę i powinna płacić wysoką dywidendą. Idę na zakupy.
Dobrze przygotowany sprzedający ma przewagę nad inwestorami, ponieważ to on kontroluje proces. A nieprzygotowany? Zdaje się na łut szczęścia.
Granty wesprą przedsiębiorców, którzy posiadają specjalny certyfikat Komisji Europejskiej. Pomogą im sfinalizować projekty B+R.
Obniżka stóp procentowych zwiększy popyt na domy jednorodzinne. Nie nastąpi to jednak tak szybko jak w przypadku mieszkań.
Producenci aut z Dalekiego Wschodu zwiększają moce wytwórcze, wdrażają nowe rozwiązania i umacniają pozycję na rynkach zagranicznych, podczas gdy europejski przemysł zmaga się z rosnącymi kosztami pracy i niestabilnymi łańcuchami dostaw.
Bezpieczeństwo zewnętrzne to priorytet kampanii prezydenckiej, ale też prezydencji Polski w UE. Na pierwsze miejsce debat wysuwa się wzmocnienie przemysłu obronnego i zbrojenia. W tym samym czasie logistyczny fundament działań militarnych – kolej – wciąż odczuwa skutki wieloletnich zaniedbań i braku stabilnego i niezależnego od czynników zewnętrznych finansowania. Branża cały czas czeka na ustawę o Funduszu kolejowym.
Mięso z laboratorium, ser z roślin i białko z alg — koncerny żywnościowe wchodzą w roślinne start-upy, a rządy dosypują miliardy na rozwój alternatywnego białka, które ma uratować planetę przed skutkami rosnącej konsumpcji mięsa.
Nowe prawo ułatwi Centralnemu Ośrodkowi Informatyki pracę na rzecz sektora publicznego, m.in. ZUS i NFZ. Radosław Maćkiewicz, prezes rządowego software house'u, zapewnia jednak, że będzie to tylko mały dodatek do obecnie wykonywanych zadań, których COI ma mnóstwo - od spłacania długu technologicznego po nowości w mObywatelu. W wywiadzie mówi też m.in. o wykorzystaniu AI, wynikach audytu i body leasingu.
Polska może pobudzić wzrost gospodarczy odważnymi reformami rynku pracy i polityki społecznej. Tempo wzrostu PKB mogłoby być wyższe nawet o 0,4 pkt proc.
Różnica w zawansowaniu polskiego projektu budowy modułowego reaktora jądrowego w stosunku do kanadyjskiego to nieco ponad dwa lata. Trwają starania o pozwolenia, a GE tworzy w Warszawie centrum inżynieryjne.
Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata z soboty-niedzieli, 10-11 maja
Pożar hali targowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie był efektem podpalenia na zlecenie rosyjskich służb. Działania koordynowane były przez osobę przebywającą w Rosji - podał w niedzielę wieczorem premier Donald Tusk. Część sprawców przebywa już w areszcie, reszta została zidentyfikowana i jest poszukiwana - dodał.
Pożar hali targowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie był efektem podpalenia na zlecenie rosyjskich służb. Działania koordynowane były przez osobę przebywającą w Rosji - podał w niedzielę wieczorem premier Donald Tusk. Część sprawców przebywa już w areszcie, reszta została zidentyfikowana i jest poszukiwana - dodał.
Partia Socjalistyczna premiera Ediego Ramy uzyskała w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Albanii największą liczbę głosów, ok. 52 proc., zapewniającą jej samodzielne rządy - wynika z sondaży exit poll, których rezultaty opublikowały media po zamknięciu lokali wyborczych.
Ekspert od spraw wschodnich prof. Roman Baecker z UMK ocenił w rozmowie z PAP, że sobotnie wydarzenia w Kijowie były demonstracją jedności Zachodu. Wskazał, że prezydent Rosji Władimir Putin nie może być "bojowniczym jastrzębiem" m.in. z uwagi na chęć pokoju wśród większości Rosjan.
Te wybory prezydenckie będą przede wszystkim o wartościach - podkreślił podczas niedzielnego wiecu w Płocku (Mazowieckie) kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Jak mówił, polityka bez uczciwości, prawdy i przyzwoitości, to czysty cynizm. Apelował do swych zwolenników o totalną mobilizację.
Podczas niedzielnego wiecu w Kielcach kandydat na prezydenta RP Karol Nawrocki, wspierany przez Prawo i Sprawiedliwość, przekonywał do konieczności wzmocnienia sił zbrojnych, zadeklarował sprzeciw wobec Zielonego Ładu oraz wspieranie inwestycji w bezpieczeństwo cywilne.
Ponad sto osób zginęło w powodziach spowodowanych ulewnymi deszczami w rejonie jeziora Tanganika na wschodzie Demokratycznej Republiki Konga, przekazała w niedzielę agencja Reutera, powołując się na wypowiedzi władz lokalnych. Wcześniej informowano o 62 ofiarach śmiertelnych.
Sekretarz stanu USA Marco Rubio weźmie udział w nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO w Turcji w dniach 14-16 maja - przekazała w sobotę agencja Reutera. Jak podaje turecka agencja Anatolia, oczekiwana jest obecność przedstawicieli wszystkich 32 państw członkowskich Sojuszu.
Przywódcy Ukrainy oraz Francji, Niemiec i Polski podkreślali w niedzielę, że warunkiem rosyjsko-ukraińskich bezpośrednich negocjacji pokojowych proponowanych przez Władimira Putina musi być wcześniejsza zgoda Moskwy na 30-dniowe zawieszenie broni.
Czwarta runda negocjacji USA i Iranu na temat irańskiego programu jądrowego zakończyła się w niedzielę w Omanie. Według Teheranu rozmowy były "trudne, lecz użyteczne". Przedstawiciele Stanów Zjednoczonych mówili, że są zachęceni rozmowami i planują kolejne.
Prezydent Donald Trump jest gotów przyjąć luksusowego Boeinga 747-8 w prezencie od władz Kataru - donosi w niedzielę telewizja ABC News. Samolot byłby najdroższym darem od obcego państwa i miałby najpierw służyć jako Air Force One, a później byłby przekazany fundacji na rzecz prezydenckiej biblioteki.
Ukraina powinna przyjąć propozycję Putina, aby rozpocząć bezpośrednie rozmowy, bo przynajmniej będziemy wiedzieli, na czym stoimy - stwierdził w niedzielę prezydent USA Donald Trump. Jednocześnie przyznał, że "zaczyna wątpić" w to, czy Ukraina pójdzie na układ z Rosją.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
