Biznesradar Premium czy Biznesradar Plus?
od którego produktu zacząć?
SPRAWDŹ
W nadchodzącym tygodniu w centrum uwagi znajdą się dane o inflacji. Banki z Wall Street pokażą wyniki za I kwartał, a kilka dużych spółek z Książęcej opublikuje raporty za ubiegły rok.

Marcowe przyspieszenie inflacji CPI na Węgrzech okazało się słabsze, niż się tego spodziewali ekonomiści.

Pomimo jednoznacznie „jastrzębich” wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego kurs euro znów ruszył w górę po tym, jak nie dał rady sforsować poziomu 4,60 zł.

Statystyki za luty pokazały sensacyjnie silny wzrost zadłużenia Amerykanów. I w sumie nie do końca wiadomo, czy to źle, czy też dobrze świadczy o koniunkturze gospodarczej.

Podwyżka stóp proc. w strefie euro możliwa jakiś czas po zakończeniu programu skupu aktywów APP - wynika z protokołu z ostatniego posiedzenia EBC. Z minutes wynika, że podczas posiedzenia trwała nierozstrzygnięta dyskusja na temat ewentualnego wyznaczenia sztywnego terminu zakończenia programu APP.

RPP niespodziewanie podniosła stopy procentowe aż o 100 pb. Prezes NBP Adam Glapiński tłumaczy decyzję Rady i kreśli scenariusze na najbliższe miesiące.

Rynek sam nie wie, co myśleć o środowej decyzji RPP i wyczekuje konferencji prasowej prezesa Adama Glapińskiego.

Giełdowe spółki specjalizujące się w sprzedaży złota inwestycyjnego mają za sobą najlepszy rok w historii. Zainteresowanie Polaków kruszcem przełożyło się na wzrosty ich przychodów i wypracowane zyski.

Wielu członków Federalnego Komitetu Otwartego rynku (FOMC) życzyłoby sobie 50-puntkowych podwyżek stóp procentowych oraz zdecydowanej redukcji sumy bilansowej Fedu.

Po środowych decyzjach RPP ekonomiści Goldman Sachs uważają, że docelowy poziom stóp procentowych w Polsce to 5,75 proc., a kluczowa dla oceny właściwej skali zacieśnienia będzie reakcja kursu złotego - wynika z noty banku inwestycyjnego.

Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła w kwietniu podwyżką stopy referencyjnej aż o 100 pb. W kolejnych miesiącach rynek oczekuje dalszego zacieśniania polityki montarnej w Polsce.

Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe zdecydowanie mocniej, niż spodziewała się większość analityków.

W ciągu ostatnich kilku tygodni otrzymaliśmy trzy recesyjne sygnały z największej gospodarki świata.

Coraz bardziej „jastrzębia” retoryka amerykańskich bankierów centralnych zatrzymała umocnienie złotego.

W centrum uwagi inwestorów znajdzie się dziś posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Wśród ekonomistów dominuje pogląd o podniesieniu podstawowej stopy procentowej o 50 lub 75 pb. Prawdopodobnie w czwartek na konferencji prasowej wystąpi prezes NBP Adam Glapiński.

Inwestorom nie daje spokoju zmiana nastawienia Rezerwy Federalnej oraz rosnące ryzyko pojawienia się nowych sankcji wymierzonych w Rosję.

Wtorkowy poranek przyniósł odreagowanie poniedziałkowych spadków na parze euro-złoty. Kurs euro utrzymuje się powyżej linii 4,60 zł w oczekiwaniu na podwyżkę stóp procentowych w NBP.

Rynek walutowy nie zareagował na wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego dotyczącego porozumienia z Komisją Europejską w sprawie KPO.

Podczas styczniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej dwóch członków zagłosowało przeciwko podwyżce stóp proc. o 50 pb. W środę RPP zbierze się w niepełnym składzie.

Oficjalna inflacja CPI w Turcji przebiła w marcu 60 proc. Niezależne od władz w Ankarze źródła wskazują jednak, że tempo wzrostu cen było trzycyfrowe.

Agencja S&P Global Ratings potwierdziła długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie "A-" - poinformowała agencja w komunikacie. Perspektywa ratingu pozostała stabilna.

Komisja Europejska w piątek przyjęła projekt w sprawie wymiany banknotów hrywny na waluty przyjmujących państw UE przez osoby uciekające przed wojną na Ukrainie. To uzupełnienie pomocy humanitarnej udzielanej przez UE osobom uciekającym z Ukrainy, w szczególności podczas ich podróży na terytorium Wspólnoty.

Marcowy raport z amerykańskiego rynku pracy pokazał solidny wzrost zatrudnienia i postępujący spadek bezrobocia.

W nadchodzącym tygodniu uwaga polskich inwestorów będzie skoncentrowana na decyzji RPP ws. stóp procentowych oraz konferencji prezesa Adama Glapińskiego. Głos będą również zabierać przedstawiciele innych banków centralnych.

Publikacja danych o dwucyfrowej inflacji CPI w Polsce nie miała większego przełożenia na rynek walutowy.