Biznesradar Premium czy Biznesradar Plus?
od którego produktu zacząć?
SPRAWDŹ
Polskie banki mogą już obsługiwać nawet milion klientów z Ukrainy – wynika z danych Bankier.pl. Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji wielu uchodźców zdecydowało się założyć rachunki w naszych bankach. Tylko od 24 lutego otworzyli oni 186 tys. rachunków w największym banku w kraju, dowiedziała się redakcja.

PKO Bank Polski poinformował swoich klientów, że od piątku podniesie oprocentowanie lokat terminowych. Oprocentowanie najlepszych depozytów sięgnie 3,3 proc., ale będzie zarezerwowane dla klientów bankowości prywatnej.

Dodatkowa gotówka bez żadnych formalności – takimi hasłami w bankowości internetowej i mobilnej banki kuszą stałych klientów. Wygoda finansowania „na klik” spodobała się także przestępcom, którzy włamują się na elektroniczne rachunki. Rzecznik Finansowy sprawdzi, czy klienci są należycie chronieni.

„Zapomniałem portfela” to już przeszłość, którą zastąpiła znaczniej bardziej złowroga konstatacja „nie mam przy sobie telefonu”, ale nawet w takiej sytuacji można jednak zapłacić szybko i wygodnie. Opaska Mi Smart Band 6 NFC spodoba się zapominalskim. I dbającym o kondycję.

Banki wprowadzają do oferty nowe rachunki dla obywateli Ukrainy. Są one bezpłatne, ale mają ograniczoną funkcjonalność. Do ich założenia nie są wymagane standardowe dokumenty – banki korzystają z uproszczonej procedury.

Posiadanie konta walutowego nie należy już do „bankowej ekstrawagancji” i na korzystanie z niego może sobie pozwolić każdy klient. Rachunek w innej walucie niż złotówka to element oferty prawie każdego z banków działających na polskim rynku. Szersza dostępność tego produktu spowodowała, że nie liczy się już sama możliwość otwarcia konta, ale także cena i dodatkowe usługi.

Pierwsza karta płatnicza została wydana w Polsce w 1991 roku. Wówczas był to produkt kierowany wyłącznie do przedsiębiorców. Przez trzydzieści lat wiele się zmieniło. Dziś mamy w portfelach blisko 43 mln kart. Karty różnią się od siebie nie tylko funkcjami, ale i materiałem, z którego zostały wykonane. Coraz więcej z nich rejestrowanych jest w portfelach cyfrowych dostępnych m.in. na smartfonach.

Do założenia konta w Banku Pekao przez uchodźcę z Ukrainy wystarczą teraz tylko paszport grażdanina wraz z zaświadczeniem o nadaniu numeru Pesel oraz oświadczeniem uchodźcy – podał bank w poniedziałkowym komunikacie.

Sześć banków poinformowało na swoich stronach internetowych o zaplanowanych na najbliższe dni pracach serwisowych. Nie pozostaną one bez wpływu na dostęp do bankowości internetowej, usług maklerskich czy możliwości dokonywania płatności kartą.

Klienci, którzy nie chcą zakładać podstawowego rachunku płatniczego, nie mają co liczyć na konto osobiste z tzw. trzema zerami. Z braku opłat za prowadzenie, obsługę karty i darmowych bankomatów mogą wybrać co najwyżej dwie korzyści.

Płatności bezgotówkowe cieszą się w Polsce coraz większą popularnością, co potwierdzają dane publikowane cyklicznie przez Narodowy Bank Polski. Polacy mają w swoich portfelach już ponad 43 mln kart płatniczych. Coraz więcej osób przekonuje się jednak do alternatywnych sposobów płatności – wybierają płatności telefonami lub zegarkami.

Na najbliższy weekend prace nad swoją infrastrukturą zapowiedziało siedem marek bankowych. Przerwy obejmą takie usługi jak dostęp do bankowości internetowej i mobilnej, ale też możliwość korzystania z karty płatniczej.

Na koniec grudnia 2021 r. mieliśmy w portfelach 43,2 mln kart płatniczych. To spadek o 413 tys. w porównaniu do danych z 2020 r. – wynika z danych NBP. W czwartym kwartale ubiegłego roku wykonaliśmy kartami mniej transakcji. Przybyło natomiast terminali POS i bankomatów.

Na naszych oczach dokonała się prawdziwa rewolucja. Klienci banków przesiedli się z komputerów na telefony komórkowe. Dziś bankowość mobilna bije rekordy popularności. Jak wynika z najnowszych danych Bankier.pl, z kanału tego korzysta już blisko 20 mln klientów banków.

Holenderskie banki mają prawo pobierać dodatkowe opłaty za wypłatę dużej ilości gotówki - zdecydował Klachteninstituut Financiële Dienstverlening (Kifid), instytut, w którym konsumenci mogą składać skargi ws. instytucji finansowych.

Najbliższy weekend upłynie pod znakiem niedziałających systemów bankowości mobilnej. Oprócz utrudnionego dostępu do kont wystąpią także problemy z płatnościami Blikiem. Jak co tydzień na Bankier.pl sprawdzamy zapowiedziane prace serwisowe na weekend.

Komisja Nadzoru Finansowego ustanowiła kuratora w Banku Spółdzielczym w Dzierzgoniu; powierzyła pełnienie tej funkcji Spółdzielni Spółdzielczy System Ochrony SGB - poinformował w środę Urząd Komisji Nadzoru Finansowego.

Bank Credit Agricole szykuje się do wprowadzenia zmian w cenniku kont osobistych i kart kredytowych. Nowa taryfa zacznie obowiązywać od 1 czerwca 2022 r. Bank podniesie stawki za obsługę starych kont, ale wzrośnie także cena pakietu Konto dla Ciebie.

Historię opisał nam jeden z czytelników Bankier.pl. Pod koniec lutego zlecił przelew na kilkanaście tysięcy złotych z Revolut na konto oszczędnościowe do Santander Consumer Banku. Pieniądze nie trafiły na wskazany rachunek. Utknęły na koncie technicznym na ponad dwa tygodnie. Dlaczego?

Nest Bank informuje od zmianach, które zaczną obowiązywać od 6 kwietnia 2022 roku. Tego dnia pojawi się nowa identyfikacja wizualna – bank będzie miał nowe logo, nowy wygląd strony internetowej oraz bankowości internetowej i aplikacji mobilnej. Zmieni się także ikonka aplikacji mobilnej.

Rzecznik Finansowy zwrócił się do banków m.in. z postulatem uproszczenie procedur wymaganych do otwarcia rachunku płatniczego przez uchodźców z Ukrainy, w tym o skorzystanie z oferty bezpłatnego rachunku podstawowego - poinformował rzecznik w piątkowym komunikacie.

W ten weekend przerw technicznych w bankach nie zabraknie. Niektóre z instytucji wyznaczyły prace na prawie cały weekend. Warto zapoznać się z grafikiem przerw przed ich rozpoczęciem, aby wykonać wszystkie zaplanowane przelewy czy innego typu operacje.

Przed fałszywymi mailami udającymi wiadomości od Banku Pekao ostrzegł we wtorek zespół cyberbezpieczeństwa polskiego sektora finansowego - CSIRT KNF.

Zmiany oprocentowania na produktach oszczędnościowych, ulepszenia aplikacji mobilnych czy kończące się promocje – na takie trzy bloki tematyczne można podzielić najnowsze kalendarium bankowe.

Co miesiąc każde gospodarstwo domowe opłaca przynajmniej 6-7 rachunków domowych. Jeśli robi to w tradycyjnych punktach obsługi, musi doliczyć do każdej faktury kilka złotych prowizji. W skali roku to dodatkowy koszt rzędu kilkuset złotych. Tymczasem w bankowości elektronicznej wszystko to można opłacić za darmo. Jak to zrobić?