Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Szykują się zmiany w aplikacji mobilnej Portfel Google. Program ten pozwala m.in. dokonywać płatności zbliżeniowych telefonem czy też przechowywać karty lojalnościowe. Firma Google poinformowała, że od 10 czerwca usługa przestanie działać na starszych telefonach.
Prawie 70 proc. Polaków korzysta z mobilnej aplikacji banku, a 23 proc. wybiera bankowość internetową - wynika z czwartkowego badania przygotowanego na zlecenie Santander Consumer Banku. W raporcie wskazano, że 68 proc. ankietowanych używa zamiennie obu tych form bankowości.
Nadchodzą zmiany w aplikacji mobilnej Żappka. Firma poinformowała, że w czerwcu wyłączy możliwość dokonywania płatności za pomocą systemu Żappka Pay. Z nowego regulaminu wynika ponadto, że zniknie m.in. mobilna gra Żabu oraz usługa Żappka Post.
Na polskim rynku działa coraz więcej terminali, w których można dokonać płatności kartą. Jak wynika z danych NBP, na koniec grudnia funkcjonowało już ponad 1,3 mln POS-ów. To absolutny rekord. Jednocześnie obserwujemy ciekawe zjawisko – ubywa akceptantów, którzy przyjmują kartowe płatności. Ekspert tłumaczy, z czego to wynika.
Przelew zewnętrzny bez dodatkowych opłat to obecnie norma w przypadku kont osobistych. Za darmo można również wysłać pieniądze w czasie rzeczywistym, korzystając z Blika. Do takich stawek nie można się jednak przyzwyczajać w przypadku kart kredytowych. Tu wysłanie przelewu lub wypłata z bankomatu mogą być objęte nawet 10-procentową prowizją.
Kolejne rekordowe statystyki dotyczące kart płatniczych na polskim rynku. Jak się okazuje, płatności zbliżeniowe zdominowały sposób w jaki opłacamy zakupy w sklepach. Z zaprezentowanych przez NBP danych wynika, że już 97 proc. transakcji realizowanych jest bezstykowo. Oznacza to, że mało kto płaci w tradycyjny sposób, czyli przez wsunięcie karty do terminala POS.
Wbrew pozorom sztuczna inteligencja nie jest tworem rodem z filmów hollywoodzkich. To algorytmy, które usprawniają działania. Człowiek zawsze będzie potrzebny tam, gdzie potrzeba działań kreatywnych. Nie ulega jednak wątpliwości, że część pracowników będzie musiała się przebranżowić – mówi Bankier.pl Paweł Tymczyszyn, wiceprezes zarządu Alior Banku.
Jest kolejna okazja do założenia bezpłatnego konta i zgarnięcia premii w wysokości 700 zł. Tym razem promocję uruchomił bank Citi Handlowy. W ten sposób promuje swoje Citi Konto – rachunek, którego prowadzenie i obsługa karty są bezwarunkowo za darmo.
Pierwsza komunia może być odpowiednim momentem, aby pomyśleć o finansach najmłodszych. Konto dla dziecka to wciąż nieco niszowy produkt w bankach i nie w każdej instytucji można założyć rachunek dla swojej pociechy. W przeciwieństwie do „dorosłych” wariantów kont osobistych oferta dla najmłodszych nadal mocno się rozwija i różni między sobą w zależności od wyboru banku.
Bezpłatne wypłaty z bankomatów to coraz rzadziej spotykany atut w kontach osobistych. Całkowity brak opłat za wypłaty bez żadnych dodatkowych warunków proponuje tylko jeden bank w tabeli. We wszystkich instytucjach można jednak liczyć na zwolnienie w przypadku wyboru konkretnej sieci maszyn lub spełniając inne warunki.
Większość banków będzie działała 2 maja normalnie, nie zmieniając godzin otwarcia placówek. Na liście znajduje się jednak kilka marek bankowych, które dały w ten dzień pracownikom oddziałów wolne. Lepiej wówczas przełożyć wizytę na „po majówce”.
Płatności bezgotówkowe są już powszechne, ale trzeba pamiętać, że jeszcze nie wszędzie uda nam się zapłacić kartą lub telefonem. W mniejszych miejscowościach z dostępnością bankomatów bywa różnie. Warto jednak pamiętać, że pieniądze można też wypłacić w sklepowych kasach. Jak to zrobić?
Citi Handlowy ma kolejną promocję swojej sztandarowej karty kredytowej - Citi Simplicity. Tym razem wykłada łącznie 800 zł na zakupy, które można zrealizować w sklepie Empik. Dodatkowym bonusem jest dostęp do Empik premium na 12 miesięcy oraz do Empik go na 30 dni bez opłat. Co trzeba zrobić?
Nie od dziś można zgarnąć premię za założenie konta osobistego. Banki coraz chętniej wynagradzają również najmłodszych, których rodzice zdecydują się na założenie pierwszego rachunku. Do zdobycia są przede wszystkim pieniądze albo bony prezentowe.
Cztery banki, w tym dwa największe, zaplanowały na najbliższy weekend prace serwisowe, które uniemożliwią korzystanie z wirtualnych pieniędzy i przywrócą do łask gotówkę. Jak co tydzień na Bankier.pl publikujemy pełną listą zaplanowanych przerw. Sprawdź, czy twój bank planuje ograniczenia w dostępie do podstawowych usług.
Banki obsługują coraz więcej klientów obcej narodowości. Z szacunków Bankier.pl wynika, że liczba obcokrajowców w największych bankach w Polsce przekroczyła już 2 mln klientów. Zdecydowaną większość stanowią Ukraińcy, których w instytucjach jest już grubo powyżej miliona.
Fintech Revolut poinformował, że obecnie prowadzi rekrutację do pracy w Polsce. Ma obecnie 130 otwartych typów stanowisk i oferuje pracę zdalną. Firma podała też, że ogółem zatrudnia już 10 tys. osób, a w 2024 roku chce zwiększyć zatrudnienie o 40 proc.
PKO Bank Polski poinformował, że w najbliższym czasie wprowadzi nowe zasady logowania do serwisu bankowości internetowej iPKO. Bank chce wzmocnić zabezpieczenia przed cyberprzestępcami. Jeśli klient będzie się chciał zalogować „po staremu”, będzie musiał dokonać dodatkowej autoryzacji.
Mimo inwestycji w sztuczną inteligencję i automatyzację, branża bankowa znów zatrudnia. W ciągu minionego roku sektor zwiększył liczbę etatów o ponad dwa tysiące. Cały czas ubywa jednak placówek – jest ich już mniej niż 10 tys.
Ministerstwo Sprawiedliwości planuje przegląd prawa konsumenckiego m.in w zakresie kredytów i pożyczek konsumenckich – poinformowała pełnomocniczka ministra sprawiedliwości ds. ochrony konsumentów Aneta Wiewiórowska-Domagalska, w trakcie posiedzenia sejmowej komisji.
Nowy wzór jakości obsługi klienta, tryumf rysia i zwycięskie „combo” jednego z banków – w 15. edycji rankingu Złoty Bankier nie zabrakło zaskoczeń. Poznajcie laureatów największego badania sektora bankowego w kraju organizowanego przez Bankier.pl i "Puls Biznesu".
Zmiany w katalogu płatności mobilnych w Banku Millenium. Od lipca tego roku nie będzie już można korzystać z usługi płatności zbliżeniowej przy użyciu wirtualnej karty płatniczej podpiętej do aplikacji Millenium w telefonie. Bank ogłosił, że wygasza stare rozwiązania, rozwijając jednocześnie katalog nowszych narzędzi mobilnych.
Teoretycznie w tytule przelewu można wpisać wszystko. W praktyce jednak „żartobliwe” frazy mogą ściągnąć na nas uwagę banku czy nawet organów państwowych. Banki za pomocą specjalnych narzędzi wychwytują podejrzane wyrazy i w uzasadnionych przypadkach mogą prosić o wyjaśniania lub od razu przekazać sprawę dalej.
Siedem banków, w tym kilka dużych, zaplanowało na najbliższy weekend prace serwisowe, a w związku z nimi przerwy techniczne. W kilku przypadkach utrudnienia będą poważne, niedostępne będą bowiem bankomaty, płatności kartami i Blikiem i przelewy.
W ostatnich miesiącach fraza „sztuczna inteligencja” to jeden z najgorętszych tematów we wszystkich branżach. Przeciętny użytkownik internetu mógł już ją przetestować, korzystając np. z Chatu GPT lub generatorów grafiki. Nie każdy jednak wie, że ze sztuczną inteligencją mamy do czynienia praktycznie za każdym razem gdy logujemy się do banku. Zapytaliśmy instytucje finansowe, do czego jeszcze wykorzystują AI.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus