Biznesradar Premium czy Biznesradar Plus?
od którego produktu zacząć?
SPRAWDŹ
Niespełna 1/4 Polaków odkłada samodzielnie na przyszłą emeryturę, ponad połowa Polaków zadeklarowała, że oszczędza na inne cele - wynika z najnowszego badania na potrzeby raportu „Czy pandemia zmieniła podejście Polaków do świadomości finansowej?” Najczęściej wskazywana w badaniu wysokość oszczędności ma wartość jednej pensji.

Niedostępny Blik, utrudnienia przy płatnościach kartą za zakupy w internecie oraz przelewy ekspresowe – banki zapowiedziały przerwy techniczne na weekend. Utrudnienia czekają klientów aż sześciu instytucji. Jak co tydzień w Bankier.pl sprawdzamy zapowiedziane prace serwisowe.

Brak opłat za prowadzenie konta to warunek dość łatwy do spełnienia. Darmowe konto ma w ofercie większość banków. Zakładając jednak tani rachunek, należy się spodziewać opłat za wypłaty z bankomatów obcych, choć niektóre instytucje idą na ustępstwa.

Podwyżka stóp procentowych NBP przełoży się nie tylko na wyższe raty kredytów hipotecznych i potencjalnie wyższe oprocentowanie depozytów. Automatycznie rośnie także maksymalne oprocentowanie kredytów konsumenckich. Najszybciej odczują to posiadacze kart kredytowych. Ich oprocentowanie w większości przypadków wzrosło właśnie do 9,5 proc.

Bankowość mobilna bije rekordy popularności. Nic dziwnego – za pomocą aplikacji możemy dziś załatwić większość spraw, które do niedawna wymagały zalogowania się do „klasycznej” bankowości internetowej. Banki cały czas dokładają też do nich nowe funkcje, które ułatwiają obsługę finansów osobistych. Sprawdziliśmy, co nowego pojawiło się w programach mobilnych w ostatnich tygodniach.

Nest Bank i Citi Handlowy – to te marki bankowe planują w listopadzie wprowadzić nowe tabele opłat i prowizji. To kolejna taka zmiana w tym roku w przypadku obu instytucji.

Revolut to aplikacja, którą większość czytelników Bankier.pl kojarzy przede wszystkim z usługami finansowymi. Jak się jednak okazuje, firma zamierza wejść w nowe branże. Jedną z nich jest turystyka. Fintech udostępnił właśnie platformę Stays, za pomocą której można dokonywać rezerwacji noclegów. Klientów kusi zniżkami.

Bankowość internetowa, aplikacja mobilna, systemy maklerskie czy serwisy z ubezpieczeniami – między innymi nad tymi obszarami będą pracowali w ten weekend informatycy w bankach. Warto sprawdzić, w których dokładnie zaplanowane są przerwy.

Wraz z zasobnością portfela rosną często wymagania klientów. Dotyczy to także usług bankowych zarezerwowanych dla klienta zamożnego, w tym podstawowego produktu, jakim jest konto premium. Prześwietliliśmy oferty banków i wybraliśmy czołówkę z najbardziej bogatą ofertą dla tej grupy użytkowników.

Bank Millennium pochwalił się nowym wdrożeniem. Posiadacze smartfonów Huawei z systemem HMS zyskali dostęp do płatności zbliżeniowych. W tym przypadku opierają się one o system płatności mobilnych Blik.

Przerw technicznych w bankach nie da się uniknąć. Są one spowodowane przeprowadzanymi pracami serwisowymi, które mają na celu poprawiać komfort korzystania z systemów transakcyjnych oraz dbać o bezpieczeństwo i niezawodność ich działania.

Dwudziestokilkulatkowie mogą zwykle liczyć na lepsze warunki kont osobistych, ale nie zawsze mają szansę na upieczenie dwóch pieczeni na jednym ogniu, czyli otwarcia konta w ramach promocji bankowej. W październiku, miesiącu studentów, banki jednak nie zawiodły i przygotowały dla nich coś specjalnego.

ING Bank Śląski zapowiedział przerwę w dostępie do części usług i funkcji kartowych. Utrudnienia będą dotyczyć m.in. płatności za zakupy stacjonarnie, online oraz podczas korzystania z bankomatów i wpłatomatów. Lepiej przygotować gotówkę wcześniej.

Ponad połowa kont osobistych wybranych do zestawienia najtańszych rachunków na rynku nie jest objęta opłatą za prowadzenie. Lista ta ulega zdecydowanemu skróceniu, jeśli do tego warunku dołączymy darmową kartę debetową.

Mijają dwa lata od wdrożenia zapisów unijnej dyrektywy PSD2, która umożliwiła bankom i fintechom korzystanie z rozwiązań otwartej bankowości. Do tej pory usługi oparte o open banking zastosowało w swoich procesach jedynie 8 banków – wynika z analizy Bankier.pl.

Nest Bank poinformował klientów na swojej stronie internetowej o planowanej przerwie w dostępie do swoich usług. To kolejne prace serwisowe zlecane przez bank w ciągu ostatnich kilku dni.

Większość banków dała swoim informatykom wolne, gdyż na najbliższy weekend zaplanowano prace tylko w trzech z nich. Co ciekawe, tylko w jednym banku nie będzie można zalogować się do bankowości internetowej. Pozostałe instytucje postawiły na nieco drobniejsze prace.

Sierpień i wrzesień obfitowały w nowe tabele opłat i prowizji. Klienci pozostałych banków nie muszą się na razie obawiać, bowiem na październik żaden z nich nie zaplanował aktualizacji opłat. Nieco bardziej burzliwie może być natomiast na rynku lokat i kredytów ze względu na niedawną zmianę stóp NBP.

Na rynku debiutuje nowa opaska Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC. Obok funkcji sportowych, będzie miała możliwość wykonywania transakcji zbliżeniowych. Na początek z nowego rozwiązania będą mogli skorzystać klienci Banku Pocztowego oraz fintechów ZEN.com i Curve.

Komisja Nadzoru Finansowego za pośrednictwem konta na Twitterze ostrzegła przed kolejną próbą oszustwa. Chodzi o fałszywą stronę banku Credit Agricole, która została stworzona przez cyberprzestępców. To następny przypadek, mający na celu wyłudzić dane klientów banków.

"Polski ład" może zagrozić prywatności Polaków. Chodzi o przyjęte w programie założenie, że od 1 lipca 2022 roku kasy fiskalne powinny być zintegrowane z terminalami płatniczymi. Mowa o kasach, które współpracują z Centralnym Repozytorium Kas. CRK podlega szefowi Krajowej Administracji Skarbowej i trafiają do niego m.in. dane o sprzedaży zapisane w pamięci urządzeń.

Polacy coraz chętniej korzystają z kart płatniczych – wynika z danych opublikowanych przez Narodowy Bank Polski. W drugim kwartale 2021 r. liczba tych transakcji zbliżyła się już do 2 mld, a łączna kwota przekroczyła 230 mld zł. Mamy w portfelach już ponad 44 mln plastików.

Bank Millennium zapowiedział brak dostępności do jednej z usług. Klienci muszą liczyć się z utrudnieniami podczas korzystania z płatności zbliżeniowych Blik – podaje bank w komunikacie.

Październik kojarzy się ze studentami nie bez powodu. To właśnie wtedy większość z nich rozpoczyna rok akademicki. Niektórzy będą potrzebowali nowego konta osobistego – dla części będzie to pierwsza taka umowa w życiu, pozostali mogą chcieć zmienić warunki na lepsze. Sprawdziliśmy, co mają w ofercie banki dla tej wymagającej grupy klientów.

Fałszywe linki do płatności, aplikacje zainfekowane wirusami, SMS-y o kwarantannie czy w końcu wyłudzenia kodów Blik. Oszuści nie próżnują, by dobrać się do naszych oszczędności, a ich kreatywność wydaje się niewyczerpana. Oto najczęściej spotykane w ostatnich dniach metody wyłudzeń pieniędzy z kont bankowych.