Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości ST_RE.MAK
5.75-0.25Stopy procentowe: Stopa referencyjna
Wskaźniki makroekonomiczne
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Rada Polityki Pieniężnej na październikowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Że tak będzie oczekiwali wszyscy rynkowi ekonomiści. Co więcej, ekonomiści twierdzą też, że do wznowienia cięć stóp przez RPP dość daleka droga. Co na to prezes Adam Glapiński?
Rada Polityki Pieniężnej w środę zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie – poinformował bank centralny w komunikacie. Stopa referencyjna NBP nadal wynosi 5,75 proc.
Rada Polityki Pieniężnej dokona pierwszej obniżki stóp procentowych w II kwartale 2025 r. – prognozuje ekonomista ING BSK Adam Antoniak. Jego zdaniem stopy spadną wówczas o 25 pkt. bazowych.
Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy procentowe później niż inne banki centralne w regionie Europy Środkowo-Wschodniej - uważają ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Ich zdaniem obniżki pojawią się w połowie 2025 roku.
Zgodnie z oczekiwaniami wszystkich rynkowych ekonomistów
Rada Polityki Pieniężnej na październikowym posiedzeniu pozostawiła stopy
procentowe na niezmienionym poziomie
Rada Polityki Pieniężnej w środę zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie – poinformował bank centralny w komunikacie. Stopa referencyjna NBP nadal wynosi 5,75 proc.
Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych w Polsce. Zaskoczenia nie ma, bo RPP zdecydowała utrzymać stopy na dotychczasowym poziomie. Stopa referencyjna wynosi wciąż 5,75 proc.
Bank centralny Islandii zdecydował się w końcu na złagodzenie swojej polityki monetarnej. W środę pierwszy raz od czterech lat obniżył stopy procentowe.
Pod koniec września szwajcarski bank centralny po raz trzeci z rzędu obniżył stopy procentowe. Ten ruch stopniowo przełożyć się powinien na raty frankowiczów. Tych jednak ubywa w szybkim tempie.
Do końca roku inflacja pozostanie na poziome około 5 proc. rdr - ocenili analitycy banku ING w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS. Ich zdaniem do końca br. stopy procentowe pozostaną bez zmian, a pierwszej obniżki spodziewają się w II kwartale 2025 r.
To był tydzień obfitujący w emocje. Sieć sklepów Żabka coraz bliżej warszawskiego parkietu, Szwajcarzy tną stopy procentowe (podobnie jak Szwedzi i Czesi), a złoto szuka swojego sufitu. Oficjalnie kończymy wrzesień, jednocześnie, żegnając ostatnie podrygi lata, przedstawiamy Państwu podsumowanie tygodnia w wykresach.
Dane makro opublikowane w piątek zwiększyły przekonanie na rynkach, że już za trzy tygodnie EBC znów obniży stopy procentowe, informuje Bloomberg.
Respondenci Ankiety Makroekonomicznej NBP uważają, że w tym roku nie zmienią się stopy procentowe polskiego banku centralnego. Spodziewają się jednak obniżek stóp w latach 2025-2026 – czytamy w opublikowanym w piątek komunikacie NBP.
Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) podjął decyzję o kolejnej redukcji stóp procentowych. Jak podaje Cinkciarz.pl w swoim najnowszym raporcie, koszt pieniądza został obniżony z 1,25 do 1,0 proc. Jest to już trzecia z rzędu obniżka o 25 punktów bazowych dokonana przez szwajcarskie władze monetarne.
Szwajcarski Bank Narodowy poszedł za ciosem i na trzecim
posiedzeniu z rzędu obniżył stopę procentową.
Kurs dolara amerykańskiego jest bliski utraty wszystkich tegorocznych zysków, ponieważ coraz więcej osób przewiduje, że Rezerwa Federalna obniży stopy procentowe szybciej, niż wcześniej oczekiwano, aby wesprzeć gospodarkę – podaje agencja Bloomberg.
Koszty finansowania zewnętrznego w szwedzkiej gospodarce ponownie spadły. Riksbank obniżył w środę stopy procentowe zapowiadając dalsze kroki w tym kierunku.
Wrześniowe cięcie okazało się zgodne z oczekiwaniami analityków i nie było ostatnim słowem banku centralnego Szwecji.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus