Wschodząca gwiazda

RLP (RELPOL) to jedna ze spółek, która dołączyła do Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego w jego trzeciej edycji. Za przygotowanie wyceny byli w tym przypadku odpowiedzieli specjaliści z BDM. I z całą pewnością, jest to wycena przez duże W. 16,5 zł za akcję, to przeszło 90% powyżej aktualnego poziomu notowań. Jak analitycy uzasadnili tak duże dyskonto?

Niektóre z szeregu argumentów stojących za wspomnianą wyceną to m.in. stabilna rentowność, wysoka generacja wolnych przepływów pieniężnych, brak zobowiązań kredytowych, program inwestycyjny mający zwiększyć potencjał produkcyjny i wreszcie sprzyjające trendy rynkowe.

„Kompetencje Relpol pozwalają oczekiwać, że spółka powinna być beneficjentem transformacji energetycznej w zakresie rozwoju fotowoltaiki (przekaźniki solarne stanowią ok. 20% sprzedaży spółki), automatyki przemysłowej i energetycznej (ok. 50% sprzedaży spółki), elektromobilności i szybkich ładowarek czy wzrostu inwestycji w infrastrukturę mieszkaniową (smart home)” – czytamy w rekomendacji

 

Potencjalni liderzy wzrostu

Spółki z NewConnect nie należą do często wycenianych przez analityków. Chyba, że mowa o East Value Research. Tym razem specjaliści rekomendują zakup akcji GTS (GEOTRANS), które wyceniają na 18,4 zł.

Warto jednak zaznaczyć, że wycena, chociaż wysoka (ponad 40% powyżej aktualnych notowań), została obniżona z poziomu 22,1 zł. Rewizji to efekt wymagającej pierwszej połowy roku. Przychody spółki spadły w tym okresie o niemal 45%, co zdaniem specjalistów będzie trudne do odrobienia w drugim półroczu. Niemniej, w dalszym ciągu oceniają otoczenie spółki za atrakcyjne. Branża gospodarki odpadami ma korzystać na europejskim Zielonym Ładzie, a model biznesowy Geotransu z niewieloma kosztami stałymi, ma pozwolić na szybką poprawę rentowności wraz z rosnącymi przychodami.

   

Jedna z sierpniowych propozycji BOŚ DM to natomiast PCR (PCCROKITA). Propozycji jednoznacznie pozytywnych, a analitycy opisują spółkę niemal w samych superlatywach, na czele ze sprzyjającymi warunkami makroekonomicznymi i wyższymi od oczekiwań wynikami finansowymi za pierwsze półrocze.

„W oparciu o znakomite wyniki PCC Rokity za I połowę roku i uwzględniając stosunkowo dobre perspektywy rynkowe dla polioli w II półroczu oraz poprawiające się warunki makroekonomiczne dla sody kaustycznej prognozujemy aż 575 mln zł skor. EBITDA w 2021 roku; jest to znacząco powyżej 339 mln zł skor. EBITDA za 2018 rok, która dotychczas była uznana za historyczne maksimum" - wyjaśniono

 

Noble Securities rekomenduje z kolei zakup akcji CLN (CLNPHARMA). Analitycy nieznacznie podnieśli wcześniejszą wycenę, ustalając ją na poziomie 59,6 zł. Eksperci oceniają, że kluczowe dla spółki będą najbliższe kwartały, w których portfolio spółki ma powiększyć się o dwa nowe produkty.

"Bieżący rok upływa pod znakiem istotnego zwiększenia sprzedaży eksportowej Salmexu. Przede wszystkim jednak najbliższe kwartały będą przełomowe ze względu na odczyty z badań klinicznych PoC II fazy inhibitora PDE10A, agonisty GPR40 i wyniki I fazy inhibitora FGFR, a w przyszłym roku również II fazy PoC dualnego inhibitora JAK/ROCK" – czytamy w raporcie

Mieszanka dynamicznie zwiększanego eksportu i rosnącego portfolio ma znaleźć swoje odzwierciedlenie w rosnących przychodach, które zgodnie z szacunkami przekroczą w bieżącym roku rekordowe 265 mln zł.

 

Znak zapytania

We wspomnianych we wstępie wzrostach WIG swój spory udział ma WIG-BANKI, który tylko w sierpniu wypracował +14,4%, a od początku roku znajduje się już na ponad 60% plusie. Wyceny poszczególnych banków nie są jednak dla analityków tak jednoznacznie atrakcyjne. W poprzednim miesiącu znakiem zapytania był ALR (ALIOR), a tym razem padło na PKO (PKOBP).

Największy polski bank otrzymał w sierpniu dwie teoretycznie pozytywne rekomendacje, autorstwa UBS oraz BDM. Zasadniczo różnią się jednak ustalone przez specjalistów ceny docelowe. Pierwsza daje bowiem akcjom PKO jeszcze 17% potencjał do wzrostu, natomiast cena z drugiej została już osiągnięta. W rekomendacji BDM mogliśmy jednak przeczytać:

„(…) oczekujemy podwyższenia prognoz rynkowych na 2021/22. Ze względu na niższe od oczekiwanych koszty ryzyka w 1H21, jak również uwzględnienie rezerw na CHF w wynikach za 2020 r. podwyższamy nasze prognozy zysku netto dla PKO BP do PLN 5,004m w 2021 r. oraz PLN 5,102m. Nasze obecne prognozy są odpowiednio 10/11% powyżej konsensusu. Biorąc pod uwagę wysokie wykonanie rocznej prognozy po I półroczu (53%), podwyższenie oczekiwań rynkowych w naszym odczuciu wydaje się nieuniknione”

Obecnie realne wydają się więc dwa scenariusze. Albo rynek przereagowuje pozytywne informacje płynące ze spółki i wzrosty nie są uzasadnione, albo w najbliższym czasie możemy spodziewać się kolejnej aktualizacji rekomendacji, ponownie podnoszącej wycenę akcji PKO. Do jakiego poziomu? 50 zł za akcję autorstwa UBS to aktualnie najwyższa znana nam wycena.

 

Jeśli nie jesteś naszym abonentem, a chcesz docenić naszą pracę, możesz to zrobić stawiając nam po prostu symboliczną kawę.​

postaw nam kawę

 

Powyższy tekst stanowi skrót wymienionych niżej rekomendacji. Pełne wersje raportów lub ich skrócone wersje zawierające informacje wymagane przez Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r, są dostępne pod wskazanymi adresami:

Spółka Data rekomendacji Godzina upublicznienia Instytucja Link
RLP (RELPOL) 30.08.2021 07:00 BDM https://bdm.pl
PCR (PCCROKITA) 27.08.2021 07:20 BOŚ DM https://infostrefa.com
GTS (GEOTRANS) 18.08.2021 06:30 East Value Research https://infostrefa.com
CLN (CLNPHARMA) 12.08.2021 08:35 Noble Securities https://infostrefa.com
PKO (PKOBP) 23.08.2021 - UBS https://research.ibb.ubs.com/
PKO (PKOBP) 13.08.2021 07:00 BDM https://bdm.pl