Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Duże zainteresowanie inwestorów akcjami firmy, która zrewolucjonizuje recykling OZE

materiał partnera

Udostępnij

Branża fotowoltaiki do tej pory skupiała się na produkcji coraz wydajniejszych i trwalszych paneli. Dziś jednak trzeba intensywnie myśleć nad technologią przetwarzania zużytych modułów PV, które zostały do tej pory w milionach ton zainstalowane w Europie. Rozwiązania tego problemu podjęła się polska firma 2Loop Tech S.A.

2loop Tech, ale nie solo

Innowacji nie tworzy się w pojedynkę. Żeby zrewolucjonizować recykling paneli fotowoltaicznych, trzeba było naprawdę olbrzymiej wiedzy, więc 2loop Tech stworzyło konsorcjum z AGH, a wspólna grupa badawcza przeprojektowała całkowicie dziś wykorzystaną technologię recyklingu paneli fotowoltaicznych, żeby ten proces uczynić znacznie wydajniejszym, tańszym i neutralnym dla środowiska.

2loop Tech S.A. jest jednym z pionierów branży recyklingu, w której za dwa czy trzy lata na pewno zrobi się tłoczno. Zaczynając działać już dziś i tworząc doskonały proces technologiczny, polscy przedsiębiorcy zagwarantowali sobie bezproblemowy start i płynne wejście na rynek, o czym zresztą świadczyć może spore zainteresowanie inwestorów, którzy zapisali się na akcje 2loop Tech.

Co przyciągnęło inwestorów do recyklingu instalacji fotowoltaicznych?

Inwestorzy znający się na kwestiach energetyki zdają sobie sprawę z tego, że panele fotowoltaiczne starszych generacji już dziś masowo trafiają do recyklingu, ale wciąż nie ma technologii, która by pozwalała z dużą wydajnością odzyskiwać z nich cenne surowce. Obecne procesy są energochłonne, a firmy zajmujące się recyklingiem odpadów fotowoltaicznych mają bardzo ograniczoną moc przerobową. Wizja rozwiązania obu tych problemów to niemal gwarancja sporego zysku.

Dla uważnych inwestorów istotna jest współpraca z ośrodkami badawczymi. To zawsze daje szersze spojrzenie na problem, a zaangażowanie specjalistów z kilku różnych dziedzin pozwala stworzyć proces, który nie tylko będzie dopracowany od strony samej technologii, ale będzie też lepiej wpisywał się choćby w prognozowane zmiany w prawie. 2loop Tech proponuje technologię recyklingu, która będzie neutralna środowiskowo, a należy się spodziewać, że w tym zakresie też powstaną niedługo dodatkowe regulacje, które będą problematyczne w kontekście dotychczas stosowanych technologii.

I w Europie, i w Polsce nadal rośnie zainteresowanie OZE. Kolejne instalacje są montowane, a tam, gdzie zdemontowane zostały starszego typu panele, dziś instalowane są nowe. Dla inwestorów to jasny sygnał, że nie tylko w nadchodzących latach, ale wręcz dekadach zapotrzebowanie na recykling w branży OZE będzie już tylko rosło. W połączeniu z coraz bardziej wyśrubowanymi normami dotyczącymi czystości procesu przetwarzania zużytych paneli fotowoltaicznych oznacza to, że innowacyjna technologia firmy 2loop Tech S.A. może na długo zdominować rynek.

Technologia 2loop Tech: jak wygląda recykling paneli fotowoltaicznych?

Recykling odpadów z fotowoltaiki musi pozwalać na odzyskanie maksymalnej ilości surowców przy minimalnym wpływie na środowisko. Relatywnie najłatwiejsze do odzyskania jest aluminium, ale ono, choć ważne, niekoniecznie jest najcenniejszym materiałem. Sporo uwagi w procesie opracowanym przez 2loop Tech poświęca się krystalicznemu krzemowi. To on stanowi serce praktycznie każdego panelu, a produkcja kryształów odpowiedniej jakości jest kosztowna i staje się coraz droższa ze względu na rosnące zapotrzebowanie. Odzyskanie krzemu z paneli w jeszcze większym stopniu, niż jest to możliwe dziś, pozwoli uzupełnić podaż surowego materiału. W drodze recyklingu odzyskuje się także duże ilości szkła.

Emisja akcji 2loop Tech była to dla świadomych inwestorów nie lada gratka – nowe technologie odzysku materiałów z paneli PV będą dochodowe prawdopodobnie jeszcze przez wiele lat, a doskonalszy proces przemysłowy, wymagający mniej energii i pozwalający odzyskać jeszcze więcej surowców już na wstępie da większe zyski niż technologia wykorzystywana obecnie.